A feltörekvő európai gazdaságok átalakulásának finanszírozására 1991-ben alapított EBRD a közép- és kelet-európai bankrendszerek pénzügyi stabilitásának erősítését szolgáló Bécsi Kezdeményezés keretében figyeli az NPL-állomány alakulását, együttműködve az Európai Bizottsággal, az Európai Beruházási Bankkal (EIB), a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és a Világbank-csoporttal.
Londonban közzétett 38 oldalas éves összesítésében az EBRD kimutatja, hogy a 2022 decemberében zárult egy évben tíz százalékkal 27,4 milliárd euróra - a térség teljes kinnlevőség-állományának 2,3 százalékára - csökkent a rossz kinnlevőségek összege a közép- és kelet-európai bankrendszerekben.
A 2,3 százalékos NPL-ráta 0,4 százalékpontos csökkenést jelent éves összevetésben.
Az EBRD kiemeli: a 27,4 milliárd eurós nem teljesítő követelésállomány a legalacsonyabb azóta, hogy a bank 2016-ban elkezdte a regionális NPL-monitor rendszeres közlését.
A térségi NPL-rátát az EBRD olyan törtszámból konvertálja, amelynek számlálójában a teljes NPL-összeg, nevezőjében a bruttó kinnlevőség-állomány szerepel.
A jelentés szerint a nem teljesítő kinnlevőség-portfoliókra képzett fedezeti ráta térségi átlagban erőteljes: december végén elérte a rosszhitel-állomány 65,2 százalékát.
Az EBRD megállapítja ugyanakkor, hogy továbbra is megfigyelhető azoknak a kinnlevőségeknek (az Európai Bankhatóság terminológiájában Stage 2 megjelölésű hiteleknek) az emelkedése, amelyeknek a hitelkockázata a folyósítás idején megállapított kockázati szinthez képest jelentősen növekedett, és ez annak az előjele is lehet, hogy az NPL-kategóriába sorolt követelések a közeljövőben gyarapodhatnak.