A több mint 9 ezer hektár területen működő ipari parkok 90%-ában eredményes gazdasági tevékenység folyik. A betelepült cégek száma mára elérte a 2700-at, az általuk foglalkoztatottaké pedig a 142 ezret, ami az iparban alkalmazottak ötödét jelenti. 1997 óta mintegy 6 635 milliárd forint beruházást valósítottak meg, az ipar teljesítményének negyede, exportjának harmada származik az ipari parkokból. Rakusz Lajos, az Ipari Parkok Egyesülete (IPE) elnöke szerint ez is jelzi, hogy az ipari parkok a gazdaság fejlődésének fontos komponensei, melyek szerepe, súlya egy re nő. Az elnök szerint fejlődésükben az elkövetkező években a kis- és középvállalkozások betelepítése lesz a meghatározó.
A hangsúly mindinkább áttevődik a parkok működtetésének hogyanjára: az infrastruktúra kiépítése és a tőkebevonás mellett mind több parknál megjelennek a szolgáltatások, az innováció előmozdításával kapcsolatos feladatok. Ez minőségi változást alapozhat meg, ami a gazdaság egészében javíthatja majd a versenyképességet. A betelepült cégekkel együttműködő vállalkozásoknak ugyanis ma már hatékonyabb és kvalifikáltabb munkát kell végezniük a minősítés, az ellenőrzés szigorúbb követelményei miatt. Ezért úgy látja: az eddiginél jobban kell ösztönözni az ipari parkokba települést azzal is, hogy a parkokban működtetett szolgáltatások pályázhatnak kiegészítő támogatásra mindaddig, amíg a szolgáltatások volumene összességükben eléri azt a "kritikus tömeget", amelynél a piaci mechanizmusok már feleslegessé teszik az indító (ösztönző) támogatásokat. Rakusz utalt arra, hogy a központi költségvetési támogatás mintegy eddig mindössze 9 milliárd forintot tett ki, s az önkormányzati költségvetési forrásokkal együtt sem érte el a 20 milliárd forintot (azaz a 0,5%-os arányt sem).
A nyíregyházi LOGIN Parkban éppen a június 14-én adták át az osztrák Chemie vegyipari cég 700 millió forintból épült üzemét, egy hónap múlva pedig a svéd Electrolux beszállítója, a Jászplasztik Kft. 3 milliárd forintból épült műanyagipari gyárát avatják fel. Ezzel 13-ra nő a 100 hektáros területen működő cégek száma, amelyek a két új üzemmel együtt közel 5 ezer főt foglalkoztatnak majd. A parkban 2005 végéig 60 milliárd forint értékű beruházás valósult meg, s az új munkahelyekkel 4,7%-ra csökkent a munkanélküliségi mutató a megyeszékhelyen A Login parkot 1997-ben hozták létre, hogy elsősorban a logisztika, a feldolgozó ipar, a high-tech, és az idegenforgalom területéről befektetőket vonzzanak a városba. Az ipari parkban jelenleg 7,2 hektár beépíthető szabad terület található, ezért megkezdték a terület újabb 100 hektárral történő bővítését. A teljes infrastruktúrával kiépített terület négyzetméteréért 14-18 euró (3780-4860 forint) közötti árat kell letenni, amely mellé számos szolgáltatást igénybe lehet venni.
A Pécsi Ipari Parkban a GVOP pályázaton nyert 131 millió forintból indul el rövidesen a "Vállalkozó falu" projekt első üteme. A beruházás három lépcsőben, 15 000 négyzetméteren valósul meg, s azoknak a kis-és középvállalkozásoknak ajánlják, amelyek forrás hiányában nem tudnak több tízmillió forintért telket és saját üzemcsarnokot építeni. A tervek szerint flexibilis kialakítású belső terekben a 200 négyzetméternyi műhelytől az 1500 négyzetméteres nagyságig lehet majd területet bérelni, ahol az irodai, informatikai háttértől kezdve a napi működéshez szükséges összes szolgáltatás biztosított lesz. A sajátos inkubátorházként működő Vállalkozói faluba várják azokat az innovatív vállalkozásokat is, amelyek a hagyományostól eltérő, újfajta technológiával dolgoznak, és új típusú munkakultúrát valósítanak meg. Emellett összközműves telkeket is árulnak azoknak a cégeknek, akik maguk építenék meg saját telephelyüket, 5000-5500 forint+áfa áron.