A több mint 9 ezer hektár területen működő ipari parkok 90%-ában eredményes gazdasági tevékenység folyik. A betelepült cégek száma mára elérte a 2700-at, az általuk foglalkoztatottaké pedig a 142 ezret, ami az iparban alkalmazottak ötödét jelenti. 1997 óta mintegy 6 635 milliárd forint beruházást valósítottak meg, az ipar teljesítményének negyede, exportjának harmada származik az ipari parkokból. Rakusz Lajos, az Ipari Parkok Egyesülete (IPE) elnöke szerint ez is jelzi, hogy az ipari parkok a gazdaság fejlődésének fontos komponensei, melyek szerepe, súlya egy re nő. Az elnök szerint fejlődésükben az elkövetkező években a kis- és középvállalkozások betelepítése lesz a meghatározó.
A helyhatóságok a maguk többnyire szűk keretei között további területek fejlesztésével, s a szolgáltatások bővítésével próbálnak újabb vállalkozásokat becsalogatni a helyi parkokba. Közéjük tartozik a Káposztásmegyer 200 hektárján fekvő, az M0-ás körgyűrűig terjedő munkahelyi besorolású Észak-pesti Ipari Park is, ahol 1998 óta 16 cég telepedett le. A kiépült 26 hektáron főleg kis- és középvállalkozásokat kitevő társaságok a logisztika, az elektronika, a táblaüveggyártás területén működnek, ám a cél az, hogy intézményi és kereskedelmi övezetek is kialakuljanak. Jelenleg a III. ütem infrastruktúra-fejlesztése, a közművek lefektetése, utak kialakítása folyik újabb 7 hektáron.
Ennek eredményeként őszre újabb 10 darab, 3900-15 ezer négyzetméter közötti méretű telket hirdet meg az üzemeltető ÉPÍT Zrt. értékesítésre. A pályázó cégeknek az ár mellett - ami előreláthatólag 18-19 ezer forint/négyzetméter körül alakul - az előírt környezetkímélő szempontot is teljesíteniük kell. A pénzszűke miatt a kerület nem itt, hanem a közelmúltban visszakapott Petőfi laktanya felújított épületeiben szeretne a kis- és középvállalkozásoknak különféle szolgáltató létesítményeket, a K+F-tevékenységhez intézményeket létrehozni. A fejlesztés tervei folynak, s a beruházás várhatóan jövő évben indulhat el.
A Szerencsi Ipari Parkban szintén várják az újabb vállalkozásokat, ezért indítottak el egy 200 millió forint értékű infrastrukturális fejlesztést. A 27 hektáron megvalósuló beruházás első üteme a közelmúltban fejeződött be. A fejlesztéssel - melyhez az önkormányzat 18,5 millió forinttal járult hozzá, a további 181,5 millió forint pedig az uniós, kormányzati és megyei területfejlesztési alapokból származik - a cél az, hogy javuljanak a már telephelyet épített, illetve a jövőben betelepedő cégek működési feltételei, növekedjen az iparterület versenyképessége, gazdaságélénkítő hatása. A raktárbázisok, iparvágányok szomszédságában kiépített új területek négyzetméteréhez 1500-2500 forint között lehet hozzájutni.