Csak Belgiumban magasabbak az adóterhek, mint nálunk

Tavaly hazánkban többen dolgoztak, mint az elmúlt tíz évben bármikor. Eközben az utóbbi két évben a nyilvántartott munkanélküliek száma is nőtt, derül ki a Népszabadság cikkéből. Uniós összehasonlításban a keresetek hazánkban még mindig versenyképesnek mondhatók.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nyolcvanas évek elején a KSH adatai szerint Magyarországon majd 5,5 millióan dolgoztak, 2004-ben már kevesebb mint négy millióan, miközben a munkaképes korú lakosság száma még nőtt is majd 250 ezerrel, amiben feltehetően a nyugdíjkorhatár emelése nagy szerepet játszott.

A szakértők által munkanélküliségi csapdának nevezett jelenség - amikor a segély nagysága visszatartja a munkakereséstől az állástalanokat - az EU huszonöt tagállama közül nálunk a negyedik legkisebb mértékű.

A közszféra béremelkedése meghaladta az átlagot

A nettó kereset 1997-ben még egy százalékkal jobban nőtt, mint a bruttó, 1999-2001 között viszont minden évben két-három százalékponttal gyorsabb ütemű volt a bruttó kereset növekedése. A költségvetési intézményeknél dolgozók jövedelme a vizsgált öt évben - 2000 kivételével -, mindvégig gyorsabban emelkedett, mint a versenyszféra alkalmazottainak keresete. A választásokat megelőző, illetve a választások évében a közigazgatásban dolgozók bére az átlagot tíz százalékponttal meghaladó mértékben emelkedett, míg az új kormány hivatalba lépését követő időszakban az oktatók és egészségügyiek javadalmazása nőtt 12-15 százalékkal az átlag felett.

Nemzetközi összehasonlításban a keresetek hazánkban még mindig versenyképesnek mondhatók. Az árszínvonalbeli eltérések kiszűrésével 2002-ben a hazai éves bruttó átlagkereset pár euró híján 11 ezer volt, míg Lengyelországban meghaladta a 12 ezer eurót, Németországban pedig a 38 ezret.

Kiemelkedően családbarát az adórendszerünk

Az alacsony keresetek adó- és járulékterhe Belgiumban a legmagasabb, közelíti az 50 százalékot. Magyarországon ez az arány 2002-ben 42 százalék volt, míg az adóterhek csökkentésében éllovas Szlovákiában 40,3 százalék. A kis keresetekre kirótt közteher Írországban a legalacsonyabb 16,6 százalék.

A család nagysága a fizetendő adó és járulék mértékét Ciprus és Görögország kivételével  valamennyi európai országban befolyásolja. Magyarországon 2002-ben egy kétgyerekes családban, amelyben a szülők keresete megegyezik az országos átlaggal, a közteher mértéke 18,5 százalék, míg ugyanekkora jövedelemnél, ha nincs gyerek, több mint 29 százalék a fizetendő adó és járulék. Ez az átlagkeresetűeknél mintegy 40 százalékos különbséget jelent. Ennél arányaiban csak Luxemburgban adnak nagyobb támogatást az adórendszeren keresztül, ahol a kétgyerekes, átlagkeresetű házaspár fizetendő közterhe alig kilenc százalék, míg gyerek nélkül meghaladja a húszat, írja a Népszabadság.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo