Bővítésre került továbbá az elmulasztott cselekmények köre is. A jogszabálymódosítás már úgy fogalmaz, hogy bármely letétbe helyezési, közzétételi kötelezettségét elmulasztása – ideértendő a könyvvizsgálati jelentés vagy a fenntarthatósági jelentés is – alapot adhat a törvényességi felügyeleti eljárásra. Ezen kötelezettségek határidőben történő teljesítésének elmulasztása esetén is indítható törvényességi felügyeleti eljárás a mulasztó vállalkozással szemben.
Mit jelent a törvényességi felügyeleti eljárás?
A Cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárás célja, hogy a cég törvényes működését kikényszerítse, amelynek keretében – a törvényes állapot helyreállítása érdekében – a cégbíróság az intézkedésre okot adó körülménytől, illetve annak súlyától függően a következő intézkedéseket hozhatja, amelyeket akár együttesen, akár ismételten is alkalmazhat:
- a cég vagy a vezető tisztségviselő 100 000 forinttól 10 millió forintig terjedő pénzbírsággal sújtása
- a cég legfőbb szervének összehívása
- ha a cég működése törvényességének helyreállítása más módon nem biztosítható – legfeljebb kilencven napra felügyelőbiztost rendel ki.
Melyek az adóhatóság által alkalmazható szankciók?
A fenti eljárástól függetlenül az adóhatóság is szankcionálja a vállalkozást a beszámoló közzétételének elmulasztása esetén. Az adóhatóság először harmincnapos határidő tűzésével felhívja az adózót a kötelezettség teljesítésére. Amennyiben az adózó a felhívás szerinti határidőben a kötelezettségét nem pótolja, úgy az adóhatóság további harmincnapos határidő tűzésével és kettőszázezer forint mulasztási bírság kiszabása mellett ismételten felhívja az adózót a kötelezettség teljesítésére.