Budapesten érdemes befektetni, mert...

A Healey & Baker Nemzetközi Ingatlan Tanácsadó cég által készített Európai Üzleti Felmérés szerint 2001-ben Budapest a korábbinál kedvezőbb helyet foglal el a városok rangsorában. A 24. helyről a 22-re lépett előre, amely első sorban a kormány adópolitikájának és a pénzügyi ösztönzőknek köszönhető.

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Budapest a nemzetközi rangsorban:
1. helyezett a munkaerő költségeket tekintve,
5. helyezett a kormány által biztosított üzleti feltételek kategóriájában,
6. helyezett az iroda költségek megtérülése tekintetében,
11. helyezett a rendelkezésre álló irodák kategóriájában.

A munkaerő-költség szempontjából a magyar főváros Európában a legkedvezőbbnek minősült. A rendelkezésre álló irodák mennyisége és minősége szempontjából is előrelépett a város.
Budapest jobb eredményt ért el, mint például Bécs, Koppenhága vagy Róma.
A felmérés szerint a korábbinál kedvezőbb helyezést ért el az összesítésben Brüsszel (az 5. helyről a 4.helyre került), Zürich (a 9.helyről a 7-re lépett), Genf (a 16. helyről a 12-re), Stockholm ( 17-ről a 15. helyre), Hamburg (20-ról a 18-ik helyre), Bécs (26-ról a 23. helyre), valamint Helsinki (28-ról a 26. helyre).

A vállalatok számára a telephely kiválasztásában a kommunikációs lehetőségek kiemelt szempontként szerepelnek, de az első és legfontosabb tényező a piac közelsége. Ebben a kategóriában Budapest a 2000-ben végzett felmérés szerint a 25. helyen állt, 2001-re a 20. helyre lépett előre. A szakképzett munkaerő a második, a költségek a harmadik helyen szerepelnek a döntést meghatározó faktorok sorában. Az életminőség a legkevésbé fontos szempont a vállalatok számára.

Budapest a munkaerő költségének tekintetében érte el az első helyet, Dublin a kormány által biztosított feltételek szempontjából vezet (Budapest ebben a kategóriában az 5. helyen áll), Berlinben a legkedvezőbbek az irodához jutás feltételei (Budapest a 11.), Lisszabonban térülnek meg leghamarabb az iroda költségek (Budapest a 6.), Párizsban a legjobb a városon belüli közlekedés (Budapest a 29.), és Barcelonában a legjobb az életminőség (Budapest a 28.).
Prágáról szeretnének a legtöbbet megtudni a cégek (Budapest a 3.), míg London, Dublin, Barcelona és Párizs alakították ki a legjobb képet magukról.

A Healey & Baker által létrehozott Európai Városok Felmérése keretében minden évben megkérdezi az 500 legfontosabb európai cég vezetőjét arról, hogy üzleti tevékenységük szempontjából milyennek értékelik a legnagyobb városokat a meghatározott kategóriákban és milyen befektetési terveik vannak a jövőben. A nagyvárosok egyre élesebb versenyt folytatnak a befektetőkért, ez a felmérés segít meghatározni, hogy milyen tényezőkre kell hangsúlyt helyezniük és mely területeket kell fejleszteniük. A felmérés más, átfogó szempontokat és az egész térséget érintő témákat is feldolgoz.

A felmérés keretében arra is válaszoltak a cégek, hogy várhatóan milyen tényezők befolyásolják tevékenységüket az elkövetkező 10 évben. Az amerikai gazdaság helyzetét jelölték meg első helyen, amelyet az Európai Unió bővítése követett. Az idők változnak, az Internet tavaly még a legfontosabb tényező volt, most a harmadik helyre csúszott vissza.

Charles Taylor, partner a Healey & Baker budapesti irodájának vezetője így foglalta össze a tapasztalatokat:
„Az Európai Városok Felmérése most is, mint mindig arról ad pillanatfelvételt, hogy hova telepítenék a cégek legszívesebben vállalkozásaikat. Budapest minden kategóriában előrelépett ezen a listán.
A városok számára is egyre világosabb, hogy eladható márkává váltak, hirdetniük és népszerűsíteniük kell saját magukat, de ezt egyelőre nem egyforma hatékonysággal teszik. A megkérdezett vállalatok 28%-a jelezte, hogy Budapest a jövőben terjeszkedésük iránya lehet, és ez tovább javíthatja a város pozícióját. A magyar kormány segít a jobb üzleti feltételek megteremtésében, de Budapestet, mint kedvező vállalati telephelyet, hatékonyabban kellene népszerűsíteni.

Az ez évi felmérés legfontosabb következtetései országonként:
Magyarország – Budapest , a kormány adópolitikájának és pénzügyi ösztönzőinek köszönhetően a 24. helyről a 22. helyre lépett előre. Európában itt a legkedvezőbb a munkaerő költsége.
Belgium – Brüsszel lekőrözte Amsterdamot, a 4. helyet szerezte meg, egyértelműen a legfontosabb politikai központ.
Csehország – Prága a 21. helyen maradt, de a vállalatok betelepülése és a városról kialakított kedvező képnek köszönhetően várható az előrelépés.
Franciaország – Párizsban most is és várhatóan a jövőben is a legmagasabb a nemzetközi cégek jelenléte. Az elmúlt 12 hónapban Párizs szerezte a legjobb hírnevet magának.
Németország – Berlin előretörésével az egyetlen ország, amelynek három városa van az első tízben. Németország tovább növelte előnyét, ide telepítenek a cégek legszívesebben gyártó kapacitást.
Írország – Dublin a 12-ről a 13. helyre csúszott vissza, de első helyre került a kormányzat által biztosított feltételek kategóriájában és második lett önmaga népszerűsítésében.
Olaszország – Miláno a 8. helyről a 11. helyre esett vissza, de továbbra is több vállalat tervez telephelyet itt, mint bárhol máshol Nyugat-Európában.
Hollandia – Amsterdam egy helyet csúszott vissza az összesítésben, de szinte minden kategóriában tartja a pozícióját.
Lengyelország – Varsó A második legkedveltebb gyártási helyszín Németország után, Varsó a 23-helyről a 27-re esett vissza, de a vállalatok továbbra is létesítenek itt telephelyeket, várhatóan előrébb kerül a rangsorban.
Svédország – Stockholm szinte minden szempontból jobb helyezést ért el, mint 2000-ben, így két hellyel előrébb, 15-ként végzett. A levegőszennyezés adatai itt a legkedvezőbbek.
Spanyolország – Barcelona megerősítette hatodik helyét, de Madrid visszaesett egy helyezést és 8-ként végzett. Madrid a nemzetközi képviseletek szempontjából a harmadik, Barcelona pedig a legjobb az élet minősége szempontjából.
Portugália – Lisszabon egy helyet visszaesett, de a legjobban itt éri meg irodát fenntartani Európában.
Nagy-Britania – Londoné az összesített első hely és vezeti a listát a legtöbb kommunikációval kapcsolatos területen, a szakképzett munkaerő tekintetében és a beszélt nyelvek szempontjából.


A vállalatok számára a legkedvezőbb telephelyek:


VÁROS 2001.év rangsora 2000. év rangsora
London 1 1
Párizs 2 2
Frankfurt 3 3
Brüsszel 4 5
Amszterdam 5 4
Barcelona 6 6
Zürich 7 9
Madrid 8 7
Berlin 9 11
München 10 10
Milánó 11 8
Genf 12 16
Dublin 13 12
Manchester 14 13
Stockholm 15 17
Lisszabon 16 15
Düsseldorf 17 14
Hamburg 18 20
Glasgow 19 19
Lyon 20 18
Prága 21 21
Budapest22 24
Bécs 23 26
Koppenhága 24 22
Róma 25 25
Helsinki 26 28
Varsó 27 23
Oslo 28 27
Athén 29 29
Moszkva 30 30


(A felmérést a Healey & Baker megbízásából a Taylor Nelson Sofres irányította. Európa 500 legnagyobb vállalatát választották ki, amelyek reprezentatív mintát alkotnak az ipari, kereskedelmi és szolgáltató vállalatok szektorában. Az interjú alanyok a felső vezetés vagy az igazgatótanács telephelyek kiválasztásával megbízott tagjai voltak. Az interjúk 2001 júliusában készültek.)


Véleményvezér

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.
Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete

Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete 

Kinek a pap, kinek a papné, valakinek meg mindkettő.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo