„Mostanra 10 olyan kerület maradt, ahol az átlagos négyzetméterárak egymillió forint alatt maradtak, a lakások átlagos ára tavalyhoz képest még ezekben a kerületekben is tovább emelkedett így megközelítik az egymillió forintot" - mondja Lipták Zsuzsa, a zenga.hu ügyvezetője.
Annak, aki olcsóbban akar lakást venni, a belvárosban egyáltalán nem érdemes körbenéznie, ugyanis mindegyik kerületben 1,1-1,2 millió forintba kerülnek a használt lakások négyzetméterárai. Budapest legdrágább kerülete is a centrumban helyezkedik el, az adatbázis szerint az 5. kerületben 1,7 millió forint használt lakások négyzetméterára.
Ezt követik a mindig is drágának számító kerületek, mint a 1., 2. és 12. kerület. Itt a vásárlóknak átlagosan 1,5 millió forintos négyzetméterárral kell számolniuk.
Egymillió forintos négyzetméterárra számíthatnak azok is, akik a Hungária körúton kívül eső, de még a belvároshoz közeli kerületekbe költöznének. Itt is igaz az, hogy a használt lakások árai jóval magasabbak a házakénál, de a családi házra vágyóknak is 1,1 millió forintos négyzetméterárral kell számolni.
Azok, akik olcsóbban vennének házat, Budapest külső kerületeiben gondolkozhatnak. A 10., 15., 16., 17., 18., 19, 20., 21, 22., 23. kerületekben tavaly szeptemberhez képest emelkedtek a négyzetméterárak, de még mindig valamivel 1 millió forint alatt maradtak. A zenga.hu adatbázisa szerint a legolcsóbb kerület a házakat tekintve a 18. kerület (740 ezer Ft/m2), lakások esetében pedig a 20. kerület (856 ezer Ft/m2).
Az agglomeráció sem olcsó
A pandémia miatt egyre több budapesti döntött úgy, hogy az agglomerációba költözik, mert a kert és a ház az, amivel egy ilyen időszakot át lehet vészelni. Később az érdeklődés alább hagyott, de Pest vármegyében az ingatlan négyzetméterárak egy év alatt 8 százalékkal emelkedtek, átlagosan 651 384 forintra.