Október 9-én csatlakoztak a bankok az önkéntes kamatplafonhoz, és a lakossági lakáshiteleket maximum 8,5 százalékos teljes hiteldíj mutatóval (THM) kínálják. A kormány a THM csökkentésétől a lakáshitelezés és a lakáspiac fellendülését reméli, de ez a THM-szint még mindig jelentősen meghaladja a két évvel ezelőttit, erre pedig még jól emlékeznek az igénylők.
Két éve még 5 százalék alatti THM-mel is vehettünk fel kölcsönt
A jellemzően 8-8,50 százalék körüli teljes hiteldíj mutató néhány banknál egyszázalékos vagy annál is nagyobb mértékű csökkenést jelent az október 9. előttiekhez képest, és találni több lakáshitelt már hetessel kezdődő THM-mel. A kamatplafonos ajánlatok ugyan érezhetően olcsóbbak a korábbiaknál, azonban a két évvel ezelőtti lakáshiteleknek még a közelében sem járnak. A Bank360.hu összehasonlításként megnézte, 2021 őszén milyen feltételekkel lehetett felvenni 10 millió forint lakáshitelt 10 éves futamidőre, 400 ezer forint igazolt jövedelemmel.
A bankok egy része akkor 5 százalék alatti THM-et kínált a futamidő végéig fix kamatozású hitelekre, így a havi törlesztőrészlet 105 ezer forint körül alakult. A teljes visszafizetendő összeg egy 10 millió forintos hitel esetén 12,5-12,6 millió forint volt, bár ennél lehetett találni drágább ajánlatokat is. A jelenlegi kamatplafonos lakáshiteleknél a THM 7,53 százalékról indul, a havi törlesztőrészletet nem lehet megúszni 117 ezer forint alatt. A bankok zöménél pedig ez az összeg inkább 120 ezer forint felett van, a THM pedig 8 és 8,5 százalék között. A teljes visszafizetendő összeget ez a különbség a 10 éves futamidő alatt akár kétmillió forinttal is megdobhatja.