A múlt évi beruházási pangás után az idei első negyedév sem hozott ellenkező előjelű áttörést. A Pénzügyminisztérium minapi elemzésében az olvasható, hogy a gazdaság beruházási teljesítménye 2006-ban a vártnál kedvezőtlenebbül alakult. Az első negyedévi markáns bővülést követően a nemzetgazdasági beruházások volumene fokozatosan csökkent és az év egészében 2 százalékkal visszaesett. Az elmúlt években nem volt arra példa, hogy három egymást követő negyedévben a beruházás tizenkét havi volumenindexei visszaesést jelezzenek. Az előzetes adatok alapján publikált 2 százalékos visszaesés lényegesen eltér a konvergencia-programban szereplő előrejelzéstől, azaz a 2,8 százalékos növekedéstől.
A három legnagyobb súlyt képviselő ágazat közül egyedül a szállításban nőtt a beruházások volumene 2006 folyamán. Az 5,6 százalékos éves növekmény az első negyedévnek volt köszönhető, az év többi részében már mérséklődés volt megfigyelhető. A dinamika lassulásához az út- és autópálya-építés csökkenése járult hozzá jelentős mértékben.
A PM adataiból az is kitűnik, hogy a kétszámjegyű növekedést realizáló ipari konjunktúra meglepő módon nem párosult a feldolgozóipari beruházások növekedésével. Kivétel nélkül minden negyedévben csökkenés volt megfigyelhető, bár a visszaesés mértéke az utolsó negyedévre ménileg mérséklődött. A feldolgozóipari beruházások éves szinten annak ellenére maradtak el 5,1 százalékkal a 2005. évitől, hogy 2006 egészét végig erős külső kereslet és magas kapacitáskihasználtság jellemezte.
A nemzetgazdasági beruházások idei eddigi alakulásáról még nincsenek számai a PM-nek, de azt megnyugtatónak tartja a tárca, hogy a beruházási javakat gyártó ágazatok belföldi értékesítésének közel 10 százalékos, a gépek és szállítóeszközök importjának több mint 25 százalékos volumennövekedése volt tapasztalható 2007 első két hónapjában, azaz a gépberuházások élénkülése vetíthető előre. Ezzel együtt is a 2007. évi beruházási hajlandóság alakulását továbbra is erős bizonytalanság övezi.
Az állami beruházások területén markáns csökkenés valószínűsíthető, és a háztartási szektor beruházási tevékenységét erőteljesen behatároló lakásépítésben sem lehet növekedésre számítani. Ezzel szemben a magas kapacitás-kihasználtság, a növekvő EU-tőketranszferek és a kedvező exportélénkítési kilátások a vállalati szektor beruházási kedvére pozitívan hathatnak. Ugyanakkor - állapítja meg a szaktárca elemzése - erőteljes vállalati beruházási dinamika ellenére sem valószínűsíthető, hogy az éves növekedési ütem jelentős mértékben meghaladja a 2 százalékot.