Az Ecostat "Top-100 nagyvállalati konjunktúra-indexe" 2007. júliusában 100,1 százalék, mintegy 8 százalékkal elmarad a júniusi értéktől. Az üzleti bizalom változásának trendvonala az egy évvel korábbi csökkenést követően a harmadik negyedév végétől emelkedett. A bizalomerősödést júliusban enyhe korrekció követte, a bizalmi index a májusi közepes szintre ereszkedett.
A túlfűtött állapotnak vége
Júliusban a hazai nagyvállalatok második félévi előrejelzései az előző havinál mérsékeltebb optimizmust tükröznek. Az Ecostat megítélése szerint a jelenlegi várakozások közelebb állnak a realitásokhoz, mint a korábbiak, különösen a júniusi indexek tükröznek túlfűtött bizakodást.
A hazai makrogazdaság lehetőségeiről a Top-100 nagyvállalatok egyharmada nyilatkozott kedvezően, ez a korábbinál jóval szélesebb kör, a cégek fele viszont a jelenlegi helyzet fennmaradásával számol.
Saját gazdálkodásuk feltételeit a második félévben a nagyvállalatok 36 százaléka ítéli javulónak, 41 százalékuk kiszámíthatóan stabilnak minősítette azt. A termelésnövelés lehetőségének megítélése júniushoz képest romlott, közel áll a májusi felmérés eredményéhez. Júliusban tevékenységük élénkítésével számoló cégek 41 százaléka, ezen belül szélesebb vállalkozói kör, a cégek 14 százaléka dinamikus fejlődést prognosztizál.
Hat hónapon belül a multinacionális cégek 56 százaléka saját előállítású készleteit szinten kívánja tartani, készleteit az előző havi 42 százalékkal szemben mindössze 28 százalékuk szándékozik növelni. A nagyvállalatok fele a vásárolt készleteket a következő félévben a jelenlegi szinten kívánja tartani, a kereskedelmi készletek növelésében 28 százalékuk érdekelt.
A külpiaci értékesítés magas dinamikája érezhetően kompenzálja a belső kereslet csökkenéséből eredő kiesést. A múlt év második felében megkezdett stabilizáció eredményeként az államháztartási hiány a tervezettnél gyorsabb ütemben csökkenthető. Az elért eredmények hátterében a természetbeni juttatások szűkülése és a nettó keresetek szerény emelkedése áll. Ez év első negyedében a háztartások végső fogyasztása csökkent, a bolti kiskereskedelmi forgalom a második-harmadik negyedévben kissé visszaesik, az utolsó évnegyedre a forgalom kisebb élénkülésével lehet számolni.
Pesszimizmus - nyoma sincsA nagyvállalatok kétharmada a beszerzési feltételek fennmaradását, egyötödük javulását prognosztizálja a második fél évre. A belföldi kereslet szinten maradását várja a cégek fele, a forgalom élénkülését, illetve mérséklődését 24-24 százalékuk várja. Júliusban a külföldi kereslet további bővülésével számol a nagyvállalatok 56 százaléka, az igények szinten maradásában bízik 44 százalékuk. Pesszimista előrejelzés ettől a cégcsoporttól több hónapja nem érkezett.
A belföldi értékesítés megítélése az év eddigi hónapjainál kedvezőbb, de tizenkét havi visszatekintésben is legmagasabb, a cégek 29 százaléka az eladási feltételek javulásában bizakodik. A hazai piacai szűkülését feltételező vállalatok köre 24 százalék, a belső kereslet változatlanságát a cégek kevesebb fele jelezte. A külföldi piacok dinamikájának második félévi fennmaradásában bízik a Top-100 csoport 55 százaléka, vevőkörük elvesztésétől nem tartanak a cégek.
A hazai munkaerőpiaci változások előrejelzésében csökkent a rosszabbodó szakember-ellátottságot feltételezők köre. A kínálati piacon a nagyvállalatok 27 százaléka javuló feltételekkel számol, szinten maradást 64 százalékuk jelzett. A második félévben pénzügyi helyzete stabilitásával kalkulál a nagyvállalatok 47 százaléka, javuló likviditást remél 29 százalékuk. Júniushoz viszonyítva tíz százalékponttal, mintegy 24 százalékra nőtt a fizetési nehézségek esetleges fellépését prognosztizáló vállalkozások aránya. A makrogazdasági környezet várható változásának megítélése kedvezőbb az előző hónapokénál. Javuló működési feltételeket számol a cégek 15 százaléka, változatlanságra számít 70 százalékuk.
Ez év első negyedévében a feldolgozóipari beruházások jelentős bővülése nemzetgazdasági szinten 0,8 százalékos volumennövekedést eredményezett. Az importmutatók alakulásából éves szinten a vállalati invesztíciók lassú bővülése várható.
A beruházási konjunktúra-index értéke júliusban 94,4 százalék, 10 százalékponttal alacsonyabb az előző havinál. Júliusban a Top-100 vállalatok beruházási elkötelezettsége visszaesett a szeptemberi meglehetősen alacsony szintre. Ezzel az eredménnyel a havi indexekből kirajzolódó tendencia a januári csúcspont után folyamatosan csökken.
Drágulás = magabiztos piacAz új technológia átvételének szándéka negyedéven belül stabil, a fejlesztésnek ezt a formáját preferáló cégek aránya 23 százalék. A kapacitások kihasználtságáról szóló előrejelzés szerint a nagyvállalatok közel 60 százalékának eszközparkja elégséges rendelései teljesítéséhez, kismértékű felesleget 36 százalékuk, jelentőset 5 százalékuk birtokol. Ennek tükrében az új beruházások indításának későbbre halasztása indokoltnak tűnik.
A szakértői csoportok előrejelzései szerint 2007-ben a fogyasztói árak éves növekedése elérheti a 7,5 százalékot. A prognózisok teljesülése döntően a lakossági fogyasztás és a bérkiáramlás alakulásától függ. Az április, május hónapokban elindult dezinfláció júniusban megakadt, a pénzromlás év/év típusú mutatója 8,6 százalék lett, elsődlegesen a szolgáltatások és az üzemanyagok drágulása, valamint a szezonális (ruházati) cikkek árcsökkentésének későbbre halasztása miatt.
A nagyvállalatok júliusi előrejelzése szerint 2007-ben a fogyasztói árak átlagos emelkedése 6,7 százalék körüli lesz. A decemberre vonatkozó előrejelzés kedvezőbb a júniusinál, mértéke 7,2 százalék. A nagyvállalatok éves értékesítési áremelési szándéka 4,8 százalék, ez az előző hónapokhoz viszonyítva jóval magasabb és magabiztos piaci jelenlétre utal.