Bérnövekedés: erre még nem volt példa Magyarországon

2017 decemberében a nettó és a bruttó keresetek egyaránt 13,5 százalékkal bővültek éves bázison. 2017 egészét tekintve így elmondható, hogy a 12,9 százalékos nettó béremelkedés és a 2,4 százalékos infláció eredőjeként a reálbérek átlagosan 10,5 százalékkal növekedtek éves összevetésben, amelyre még nem volt példa Magyarországon.

A részleteket tekintve a versenyszférában 13,1 százalékos, a közszférában pedig csupán 13,6 százalékos bővülést regisztrált a KSH az év utolsó hónapjában. Hosszú idő óta először a két szféra közötti „bérversenyt” a versenyszféra nyerte. 2017 egészét nézve azonban az állami szektorban dinamikusabban nőttek a bérek, köszönhetően a számos területet érintő bérrendezéseknek, valamint a nem havi rendszerességű juttatások drasztikus (32,1%) emelkedésének – hívta fel a figyelmet kommentárjában Virovácz Péter, az ING vezető elemzője.

Munkaerőhiány – 2018
Átcsábítják a munkavállalóit? A konkurenciája bérversenybe kezdett? Elhatalmasodtak a bérköltségei? Teljesítményemelkedés nincs mögötte? Megrendelést kénytelen lemondani, mert nincs munkaerő? Az új munkatársak jönnek-mennek, s ön egyre többet dolgozik? Ismeri a következő válaszokat: béremelés, új munkaerő felvétele, régi megbecsülése, képzés, motiváció erősítése, kényeztető, kényelmes munkahellyé válás, új toborzási technikák kipróbálása, robotok beemelése?
Időpont: 2018. március 08. ,
Helyszín: Budapest, Experience Center és Konferenciaközpont (1152 Budapest, Szentmihályi út 171. 3. emelet) További részletek és regisztráció ITT!
Az év utolsó hónapjában a munkaerő iránti kereslet tekintetében az egész évben megfigyelt kedvező tendencia folytatódott. Az elsődleges munkaerőpiacon 103,5 ezer fő talált magának állást, eközben a közfoglalkoztatottak száma pedig 47 ezer fővel, 150 ezerre csökkent az előző év azonos időszakához képest. 2017 egészét nézve így az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 3,1 százalékkal emelkedett.

Ami a 2018. év béralakulását illeti, várakozásunk szerint a minimálbér és garantált bérminimum emelése (8, illetve 12 százalékkal), valamint a továbbra is velünk maradó munkaerőhiány és a folytatódó állami bérrendezések miatt a keresetek emelkedése folytatódhat, bár dinamikája elmarad majd a tavalyi évben tapasztalttól. Az idei év egészében átlagosan 8 százalékos nettó béremelkedéssel kalkulálunk, valamint enyhén gyorsuló inflációval (2,6 százalék), így idén nem sikerül megismételni a kétszámjegyű reálbér-emelkedést - hangsúlyozta Virovácz Péter,

Új helyzet a munkaerőpiacon

A munkaerőpiacon, ezen belül a béreknél lényegében új helyzet alakult ki az elmúlt időszakban az európai és a régiós gazdaságokban. Számos nagyvállalat ugyanis elkezdte visszatelepíteni Európa felé a termelését és új kapacitásokat tervez létrehozni. Erre a közép-kelet-európai régió, így Magyarország is jó célpont lehet, mert viszonylag olcsó és képzett munkaerőt tud biztosítani, akár gyárakról vagy szolgáltató központokról van szó - hívta fel a figyelmet kommentárjában Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője.

Ahhoz, hogy valóban helyet kaphassanak ezek a cégek a régióban, rengeteg munkaerőre lenne szükségük, de egyrészt problémát okoz a demográfiai sokk, azaz a népesség csökkenése. Másrészt a régiós országoknak meg kell küzdeniük a nyugat-európai elszívó hatással. Azaz, hogy az ottani nagyvállalatoknak megvan a tőkéjük, tudásuk – know how-juk, technológiájuk – ahhoz, hogy elcsábítsák a szakembereket a hazai és régiós kisebb vállalatoktól. Utóbbiak számára a megoldást a hatékonyság növelése jelentheti az automatizálás fokozásával. Ennek célja pedig az, hogy növeljék a hozzáadott értéket, ezen keresztül az értékteremtési láncban magasabb helyet foglaljanak el.

„Egyszerű autóipari példával élve az a gyakorlatban azt jelenti, hogy az alkatrészgyártást lehet korszerűbb gépekkel hatékonyabbá tenni, de még fontosabb, hogy az autó minél több része az adott országban készüljön. Sőt, lehetőleg a tervezéstől és a fejlesztéstől kezdve a kész autóig minden helyben legyen, ez növelné ugyanis jelentősen a hozzáadott értéket. Ez pedig megteremti a fedezetet a bérek emelkedéséhez” – fogalmazott Németh Dávid. Bár tőke- és tudásigényes beruházásól van szó, az alacsony hitelkamatok és a magánszektor relatív egészséges eladósodottsági szintje miatt ez működőképes megoldást jelenthet az ismertetett csapdahelyzetre.

Jövőre már nem lesz béremelés
Olyan mértékű és automatikus béremelések 2019-ben már biztosan nem várhatók, mint amilyenek az elmúlt években – beleértve az ideit is – munkavállalói oldalról kezdtek megszokottá válni. Ennek egyszerű és igen rövid magyarázata a következő: a cégeknek nem lesz miből emelni. Ha mégis sor kerül nagyobb és átfogó mértékű béremelésekre, azok már biztosan nem a jelenlegi költségstruktúrák keretében történnek meg.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo