Bérelni vagy lízingelni?

Minden olyan cég számára, amelynek egy családi ház vagy lakás félreeső zugánál nagyobb a helyigénye, komoly kihívást jelent a székhely, iroda vagy éppen telephely megválasztása. A kérdés nemcsak fizikai, hanem pénzügyi szempontból is körültekintést igényel, hiszen egy hosszú távra tervező vállalkozás akár milliós megtakarítást is elérhet, ha jó megoldásokat alkalmaz.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Akár induló, akár már működő vállalatról legyen szó, a tevékenységhez kapcsolódó ingatlan(ok) kiválasztása rendkívüli körültekintést igényel. Számtalan dimenzió húzódik meg a kérdés mögött, hosszú távú tervek nélkül gyakorlatilag lehetetlen belevágni egy efféle projektbe. Gondoljunk csak bele: számít a helyszín, annak közvetlen környezete, presztízse, infrastruktúrája, fontos tényező a dolgozók száma, a megfelelő elhelyezésük, a munkaeszközök helyigényének és hozzáférhetőségének megteremtése vagy éppen a belső kommunikációs hálózat kialakítása, hogy csak néhányat említsünk a legfontosabb a paraméterek közül.

Hitel vagy lízing?

A felsorolásból azonban kimaradt a legfontosabb tényező: a pénz. Nyilvánvaló, hogy - különösen egy induló vállalkozás esetében - ez lesz az a szűk keresztmetszet, amely a leginkább rostálja a hozzáférhető ingatlanok és lehetőségek listáját.

A magyar ember - és ezért a magyar vállalkozások zöme is - tulajdonorientált, szereti a birtokában tudni a javakat, amelyeket használ. Éppen ezért dönt még ma is nagyon sok vállalkozás úgy, hogy irodabérlés helyett inkább a sok évre szóló lízinget vagy hitelt választja.

A lízing vagy hitel témakörét tavaly nyáron már körbejártuk egyszer (Piac és Profit, 2006/6.), a feltételek azóta sem változtak sokat. A lényeges eltérés a hitel- és lízingszerződések közt az önrész mértékében mutatkozik, illetve abban, hogy rosszabb bonitású ügyfelek nehezebben szerezhetnek hitelt. Ilyenek például a legkisebb cégek tagjai, akik jellemzően minimálbérre vannak bejelentve, erre ugyanis nem szívesen adnak a pénzintézetek sok millió forintos hitelt. Ráadásul, mivel a minimálbér után nem kell személyi jövedelemadót fizetni, az újdonsült tulajdonos nem érvényesítheti az így esetlegesen elérhető adó-visszatérítést sem.

A pénzintézetek szempontjából majdnem mindegy, hogy a szemben ülő ügyfél magánszemély vagy cég, szögezte le Kormos Zoltán, a BG Hitel és Lízing igazgatója, hiszen ők minden esetben megvizsgálják a hitelképességet, mielőtt bárkivel is üzletet kötnének. Tölgyes László vezérigazgató elmondása szerint viszont egyre több mikro- és kisvállalkozás keresi hitel helyett a lakáslízingtermékeket, ezek a cégek ugyanis jellemzően irodacéllal használják a lízingelt ingatlant. Mivel a kis társaságok még nem rendelkeznek jelentős tőkeerővel, a havi pénzáramuk viszont kiváló, számukra az egyik legkedvezőbb finanszírozási forma a lakáslízing.#page#

A mikro- és kisvállalkozások a lízingbe vett ingatlan után különböző költségeket számolhatnak el. A lízingszerződés megkötésekor egyszeri díjak lépnek fel, mint az értékbecslés díja, a közjegyzői, a folyósítási, a szerződéskötési díj, illeték, illetve a helyszíni szemle díja. A lízingszerződés futamideje során pedig havi, rendszeresen elszámolható költségek jelentkeznek, mint a kamat- és kezelési költségek, valamint a lízingtárgy amortizációja, azaz értékcsökkenési leírása. Ezek a költségek zárt és nyílt végű lízingszerződések esetén egyaránt jelentkeznek, elszámolásuk pedig csökkenti a cég adóalapját. A pénzügyi lízingkonstrukciók hátránya természetesen továbbra is az, hogy csak a futamidő - nemritkán 20-25 év - végeztével száll át a tulajdonjog az ügyfélre.

Inkább bérlet?

Van azonban harmadik lehetőség is, mégpedig a bérlet - legyen szó menő irodáról a főváros szívében, vagy egy telephelyről, raktárról egy kis falu határában.

A bérlet legnagyobb előnye a hitellel és a lízinggel szemben a rugalmasság - árulták el a DTZ nemzetközi ingatlan-tanácsadó szakértői. Hiába ugyanis a kedvező hosszú távú hitel- vagy lízingszerződés, ha egy dinamikusan fejlődő cég kinövi az irodacélú lakását, bizony komoly adminisztrációs terhet jelent az eladás és új ingatlan vétele vagy éppen lízingelése. Ezzel szemben az irodai bérleti díjak kiszámíthatók, évente újratárgyalhatók, a komoly irodaházakban pedig biztosított a cégek rendelkezésére álló tér bővítése, amennyiben szükség lenne rá.

Az irodapiac az elmúlt két évben látványos változáson ment keresztül. A fejlesztési kedv elképesztően emelkedett: jól példázza ezt az a tény, miszerint 2006 első hat hónapja során mintegy 110 ezer négyzetméter új "A" kategóriás iroda épült Budapesten, szemben a megelőző évi teljes 71 ezer négyzetméteres irodaállomány-bővüléssel. Ugyanakkor az elmúlt két évben a kereslet is jelentősen bővült, a bérbeadás rekordszintet produkálva több mint 230 ezer négyzetméterre nőtt. A kihasználatlansági ráta azonban emelkedett: míg 2005-ben 11,7 százalék körüli volt, addig tavaly év végére 13 százalékra emelkedett. A meghirdetett havi bérleti díjak négyzetméterenként 14-16 euró körül alakultak az "A" kategóriás irodaházakban, valós üzletek pedig átlagosan 12,5-14 euró áron köttettek.

Mindez azt jelenti, hogy egy jól felszerelt, új építésű, 100 négyzetméteres irodát körülbelül 300 ezer forintért bérelhetünk havonta egy jó presztízsű irodaházban. Ez azonban a legjobban felszerelt irodákat jelenti, ahol nemcsak szélessávú internet, portaszolgálat és igény szerinti mennyiségű telefonvonal található, hanem parkolóhelyek a teremgarázsban, kártyás beléptetőrendszer, klímaberendezés és takarékos - például napelemes - energiaforrások várják az egyre igényesebb bérlőket.

A régebbi építésű irodaházakban azonban ennek az árnak a feléért is lehet irodát bérelni, ami rögtön rávilágít a kérdésre: vajon érdemes-e irodának való ingatlant vásárolni, esetleg lízingelni, vagy költözzünk inkább irodaházba?

Teljes cikk a Piac és Profit áprilisi számában...

Véleményvezér

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo