Ugyanakkor remélik, hogy a jogszabály gazdasági hatásait a kormányzat folyamatosan követni fogja, és kész lesz egyeztetéseket folytatni a piaci szereplőkkel a szükségessé váló módosításokról, az intézkedés kivezetésének időpontjáról és feltételeiről - közölte a szervezet pénteken az MTI-vel.
A MÁSZ ismertette: az országban működő mintegy 2000 töltőállomás több mint 15 ezer dolgozót foglalkoztat, a benzinkutak többségét kisvállalkozások üzemeltetik. A szövetség szerint szükséges lett volna a döntés előtt egyeztetéseket folytatni az iparág képviselőivel a megvalósítás lehetőségeiről és a bevezetés feltételezhető hatásairól.
A bejelentett ármaximálás szintje hatással lehet az iparág vállalkozásainak éves teljesítményére, az elszenvedett veszteségek pedig kihathatnak a saját döntés vagy a jogszabályi kötelezettségek miatt tervezett beruházásokra - mutat rá a szövetség.
A MÁSZ közleményében kiemelte, hogy az eddig ismertté vált részletek alapján a döntés számításon kívül hagyja az árszintre ható és a kormányzat hatáskörébe tartozó elemek, mint a jövedéki adó, a készletezési díj és az általános forgalmi adó (áfa) esetleges csökkentését.
A szervezet jelezte azt is, hogy a legtöbb érintett vállalat a társadalmi szolidaritás jegyében már az olajvállalatokra kiterjesztett kiskereskedelmi adó, illetve a rendkívüli energiaadó és az energiahatékonysági kötelezettség alanya is.
A közlemény szerint a MÁSZ tagvállalatai a jogszabályi feltételek megismerése után kidolgozzák a végrehajtás részletes módját, amiről partnereiket haladéktalanul értesítik.