A kormányfő elmondta: a 2010-es adóátalakítások nyertesei a munkát vállalók és a munkát biztosítók. "Azoknak szeretnénk kedvezni, akik ma is a vállukon viszik az országot" - fogalmazott a miniszterelnök. Bajnai Gordon szerint a munkára rakódó adó "két évtizede nem látott mértékű" csökkentése a dolgozóknak, a bérből és fizetésből élőknek adja a legtöbbet. Hozzátette: közülük is azoknak, akik az átlagos bér körül kapnak jövedelmet. Jövőre 10 magyar munkavállaló közül 9 az alsó adósávban fog adózni - mondta a kormányfő.
Kétmillió felett
Jövőre a kormány által tervezett adócsökkentési program szerint minden jövedelmi sávban jobban járnak az adózók, kivéve azt a 10 ezer embert, aki kétmillió forintos vagy annál is magasabb havi jövedelemmel rendelkezik - szögezte le Bajnai Gordon. A kormányfő úgy fogalmazott, hogy "a felső tízezernél" nő az adóterhelés; mindenki másnál csökkennek viszont a nettó fizetésre rakodó adók. "Több marad a borítékban, az átlagbéren keresőknél soha nem látott mértékben csökken az adóteher" - közölte Bajnai Gordon.
A miniszterelnök hangsúlyozta: 2010-ben az átlagosan keresők nettó másfél havi bérrel többet visznek haza egy évben, mint az idén. Ez 200 ezer forintos átlagos jövedelemnél, amelynél havonta 122 ezer forintos a nettó jövedelem, 15 ezer forintos havi többletet, éves szinten pedig 180 ezer forintos többletet jelent. A munkaadók terheinek csökkentésével kapcsolatban Bajnai Gordon hangsúlyozta, hogy jövőre az idén megkezdett járulékcsökkentést folytatva valamennyi bérre kiterjesztik az 5 százalékos járulékcsökkentést, és megszüntetik a tételes egészségügyi hozzájárulást. A miniszterelnök szerint a munkaadóknak jövőre mintegy 500 milliárd forinttal kevesebb költséget kell majd fizetniük, mint idén; ez új energiákat szabadíthat fel a hazai vállalkozásokból, és megalapozhat egy hosszú távú növekedést.
Fogyasztás és vagyon
A fogyasztást és a vagyont kívánja nagyobb mértékben adóztatni a kormány, s ezzel ellensúlyozza a munkára rakodó terhek csökkentését - hangsúlyozta a kormányfő. A vagyonadóról szólva a miniszterelnök azt mondta: ez az adónem a társadalmi szolidaritást szolgálja. Hozzátette: ennek "minden fillérjét" munkahelymegtartásra, munkahelyteremtésre koncentrálja a kabinet. "A vagyonadóra nemet mondani azt jelenti, hogy a növekedés feltételeit kérdőjelezzük meg Magyarországon" - fogalmazott. A kormányfő szerint a vagyonadó elsősorban a kiugróan magas és jól mérhető vagyontárgyakat célozza meg.
Az elmúlt 20 év nyertesei azok, akik ma 30 millió forintnál magasabb értékű ingatlanban laknak - mondta Bajnai Gordon. Szerinte ebben a rétegben az egyik csoport tehetségénél, szorgalmánál, szerencséjénél fogva halmozott fel vagyont. E csoportot kedvezményezni fogja az új jövedelemadóztatás, ha legálisan bevallják a jövedelmüket, jóval kevesebbet kell majd adózniuk; s jövedelmüknek csak a töredékét kell a vagyonadóra fordítani.
Felfüggesztve
Egy másik csoport más módon lehetett nyertese az elmúlt 20 évnek, az ide tartozók nem biztos, hogy növelni tudták jövedelmüket, de örököltek vagy szereztek egy mára felértékelődött ingatlant - közölte a kormányfő, aki szerint ehhez a csoporthoz tartoznak például egyes nyugdíjasok is. Számukra a vagyonadótörvény kedvezményeket, adófelfüggesztési lehetőséget kínál, "hogy senkit ne hozzunk méltatlan helyzete" - fogalmazott a miniszterelnök.
A válság következtében munkanélkülivé váltak átmenetileg szintén elhalaszthatják majd a vagyonadó kifizetését; a nagycsaládosok pedig 100 millió forintos mértékig kedvezményeket kaphatnak.
Irritáló "minimálbéresek"
Bajnai Gordon szerint az elmúlt 20 év nyerteseinek között van egy harmadik csoport is, amelynek viselkedése sokszor joggal irritálhatja a lakosságot. Ők azok, akik "minimálbéren vannak bejelentve egy vállalkozásba, vagy minimálbért fizetnek maguknak, de ugyanakkor 50-100 milliós, vagy annál nagyobb villákban laknak, esetleg hatalmas városi terepjárókkal járnak; nekik nem a mentességet kerestük a vagyonadóban" - fogalmazott a kormányfő. E rétegnél az a cél, hogy a vagyonadóval ezt a "társadalmi irritációt" enyhítsék, hogy az adókikerülés lehetősége ezzel az eszközzel is csökkenjen - hangsúlyozta a kormányfő, kiemelve, hogy e csoportnak a vagyonadó - végre először - valódi terhet jelent majd.