A világgazdaság ugyanakkor a vártnál rugalmasabbnak bizonyult az idei első fél évben, de a növekedési kilátások ettől még továbbra is gyengék. A globális növekedés jövőre így alacsonyabb lesz mint az idén, részben a jegybankok monetáris szigorításának egyre érzékelhetőbb eredménye és a vártnál gyengébb kínai fellendülés miatt.
Az OECD prognózisa szerint a globális növekedés az idei 3,0 százalékról 2024-ben 2,7 százalékra lassul, a G20 országcsoport növekedése pedig 3,1 százalékról 2,7 százalékra.
"A mostani időközi gazdasági prognózisunk adatai nagyjából összhangban vannak korábbi előrejelzéseinkkel. Az év eleji bankcsődök miatt bekövetkezett turbulenciák után eddig sikerült elkerülni, hogy jelentős stresszhelyzet alakuljon ki a pénzügyi piacokon. Ennek ellenére a világgazdaságnak továbbra is a magas infláció, az alacsony növekedés és a viszonylag gyenge kereskedelmi forgalom kihívásaival kell szembe néznie" - mondta Mathias Cormann, az OECD főtitkára.
Az OECD javaslata szerint a makrogazdasági politika prioritása az infláció csökkentése és a költségvetési pufferek újbóli feltöltése kell hogy legyen. Ezzel párhuzamosan az erősebb és fenntarthatóbb növekedés hosszabb távú megalapozása érdekében az OECD szükségesnek tart konkrét szakpolitikai intézkedéseket is a verseny fokozása érdekében, valamint az alacsony szén-dioxid-kibocsátású K+F beruházások felgyorsítását, illetve a kereskedelmi akadályok leépítését azok növelése helyett.