- Nem hiszem, hogy a 2006-os költségvetés tervezése során a bankszektorra nézve ismét diszkriminatív intézkedésre gondolna a kormány - jelentette ki az OTP Bank elnök-vezérigazgatója. - A bankadó 2006-ban is érvényben lesz, s a bankszektor idei szerényebb profitnövekedésén jól látszik, hogy valóságos terhet jelent a pénzintézeteknek a többletadó. Egyébként is lelassult a szektor növekedése az elmúlt évekhez képest. Vagyis nem látom indokoltnak, hogy másmilyen elvonásokkal, hátrányos megkülönböztetésekkel operáljon jövőre is a kormányzat.
- A következő időszakra nem tipikus banki megtakarításoknak az erőteljes növelésével - például a nyugdíjrendszer 4. pillérével - számol a bankcsoport. Milyen lehetőségekben gondolkodik a hitelintézet?
- Valóban így van, minden nem banki megtakarítási szolgáltatás is megtalálható a csoportunknál, s világos, hogy azokon a területeken akarunk nyitni, forgalmat növelni, amelyeken Nyugat-Európához képest még nem vagyunk mi sem elég erősek. Dinamikus megtakarítás-növekedést szeretnénk elérni a nyugdíjpénztárak - az öngondoskodás - területén, a biztosításoknál, a befektetési alapoknál. A legtöbb ilyen társaságunk részesedése már most is hasonló a piacon, mint a bankszektorban való szerepvállalásunk.
- Az OTP papírjaival tíz éve kereskednek a tőzsdén, de a BÉT-en mégis kevés az új szereplő, s ez is jelenthet egyfajta korlátot a piac szereplőinek. Az OTP gondolkodik-e azon, hogy más tőkepiacok kínálta lehetőségeket is kihasználjon?
- Az igaz, hogy négy másik országban jelen vagyunk, s folytatni kívánjuk az akvizíciókat. De nem tűnik indokoltnak, hogy máshol is be kellene vezetni az OTP-t a tőzsdére. A jövő dönti el, hogyan alakulnak az adott országok tőkepiacai a számunkra is.