Az év végére élénkülnek a beruházások?

A Top-100 tagjai 61 %-ának pénzügyi helyzete stabil lesz - áll az Ecostat legújabb felmérésében. Likviditása gyengülésétől a cégek 22 %-a tart.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Ecostat "TOP-100 nagyvállalati konjunktúra-indexe" 2007 áprilisában 52 százalék, márciushoz képest 6 százalékponttal emelkedett, és június óta először ismét a pozitív tartományba került. A konvergencia program szeptemberi elfogadását követően a döntően világpiacra termelő nagyvállalatok gazdasági bizalma fokozatosan erősödik, az év eleji magas szintet azonban nem érte el. A Top-100 csoport üzleti várakozásaiból kirajzolódó trendvonal fél éve mérsékelt ütemben emelkedik, a vállalatcsoport a globális konjunktúra és a kedvező külpiaci értékesítés fennmaradásával számol. A bizalmi indexek tartós javulása megalapozza azokat a szakértői előrejelzéseket, amelyek szerint a gazdasági fejlődés költségvetésben előirányzott 2,2 százalékos növekedési üteme a jelzettnél néhány tizeddel magasabb lehet, s idén a pénzügyi egyensúly is kedvezőbb lesz a tervezettnél. Az Ecostat konjunktúra előrejelzésekre és modellszámításokra alapozott előrejelzése szerint a hazai GDP 2007-ben 2,5 százalékhoz közeli mértékben emelkedik. A fogyasztás és a beruházások mérsékelt ütemben bővülnek, a növekedést az export dinamizmusa biztosítja, a külkereskedelemi forgalom egyenlege folyamatosan javul. Idén a pénzügyi egyensúly gyors és jelentős kiigazítására van lehetőség, az államháztartás GDP arányos hiánya 6,5 százalékra mérséklődhet.

Tavaly május óta első ízben a nagyvállalatok lassan javulónak értékelik a nemzetgazdaság rövidtávú esélyét, kedvező piaci adottságaikra tekintettel saját jövőbeni teljesítményükről derűlátóan nyilatkoznak. A Top-100 nagyvállalati kör kedvezően értékeli az ország gazdasági kilátásait, optimista előrejelzéseinek aránya éves visszatekintésben áprilisban a legmagasabb, 42 százalék, a kedvezőtlen válaszok részesedése alacsonyabb, értéke 29 százalék. A cégek jelentős hányada, 29 százaléka saját helyzetében javulást vár. A multinacionális cégek hazai leányvállalatainak 42 százaléka stabil intézményi és piaci feltételekben bízik működésében. A termelésnövelés feltételeinek megítélése a gazdaság lassú élénkülésére utal. Január óta a legmagasabb értékre, 50 százalékra emelkedett a tevékenysége bővítését tervező vállalatok aránya. Ezen belül egyötödük 5 százalék feletti dinamikát valószínűsít a következő fél évre. A Top-100 csoport több mint fele saját előállítású készletei szinten tartását tervezi. Kismértékű készletnöveléssel 42 százalékuk számol, ez a kereslet fokozatos élénkülését vetíti előre. A vállalatok majdnem kétharmada hat hónapon belül a tervek szerint nem változtatja vásárolt készleteinek szintjét. A készletek növelését a cégek 31 százaléka, csökkentését 4 százaléka tervezi.

Az idén a hazai gazdaság növekedését a dinamikusan bővülő export és az év végére élénkülő beruházások biztosítják. A kedvező külgazdasági klíma és a kiigazító rendelkezések keresletcsökkentő hatásának eredőjeként a fejlődés üteme lassul. A fiskális kiigazítással a reálkeresetek átlagosan 3 százalékkal csökkennek. Éves szinten a kiskereskedelmi eladások változatlanságával számolunk. A makrogazdasági adatok a hazai export dinamizmusának fennmaradását jelzik. A hazai cégek aktív piackeresését tanúsítja, hogy az unión kívüli térségbe irányuló export 30 százalékkal nőtt, az oroszországi kivitel 70 százalék felett bővült 2006-ban. Áprilisban a nagyvállalatok háromnegyede a kedvező beszerzési feltételek fennmaradását, egyötödük javulását várja. Fél éven belül a belföldi kereslet élénkülésével számol a nagyvállalatok egytizede, a kereslet szűkülését 25 százalékuk valószínűsíti. Rövidtávon kedvezőbb külföldi keresleti viszonyokat vár a cégek kétharmada, szűkülő kereslet mindössze 5 százalékuknak okozhat problémát. A második félévben változatlan belföldi értékesítési lehetőségeket feltételez a cégek 57 százaléka, rosszabb eladási lehetőségektől tart 30 százalékuk. A nagyvállalatok áprilisi exportpiaci előrejelzése kedvezőbb a múlt havinál. Javuló exporttal kalkulál 45 százalékuk, a jelenlegihez hasonló keresletet vár 50 százalékuk. A munkaerőpiaci várakozások kiegyensúlyozottak, a jelenlegi helyzet fennmaradásával számol a vállalatok háromnegyede. Az előrejelzések szerint a vállalatcsoport 61 százalékának pénzügyi helyzete stabil lesz, likviditása gyengülésétől a Top-100 kör 22 százaléka tart. Az előző hónaphoz képest kedvezőbb a gazdasági környezet megítélése. A kiszámíthatóság erősödését, illetve változatlanságát a cégek 56 százaléka várja.

A hazai multinacionális vállalatok rövidtávú fejlesztési elkötelezettségét összegző mutató a márciusi visszaesést követően áprilisban a megszokott szintre emelkedett. A havi indexek trendje továbbra is enyhén felfelé ívelő, a mutatók négyhavi átlaga magasabb a múlt évinél, értéke 67 százalék. Ebben az évben az export orientált nagyvállalatok fejlesztési hajlandósága erősödött, passzivitást az éles piaci versenyben nem engedhetnek meg maguknak. Áprilisban a multinacionális leányvállalatok beruházási aktivitása 65 százalék, tíz százalékponttal magasabb a márciusi értéknél. Az új technológia átvételét tervező vállalatok aránya 42 százalék, közel áll az előző havi viszonylag magas értékhez. A termelő kapacitások kihasználtsága érdemben nem változott. Áprilisban a cégek 54 százaléka nyilatkozott elégedetten a rendelkezésére álló eszközparkról, felesleges kapacitás 42 százalékuknál található.

Ez év márciusában a fogyasztói árak átlagos növekedése 9 százalék volt, elemzők szerint ez jelentette a pénzromlás tetőpontját. A nyilvánosságra hozott adat hatására a Pénzügyminisztérium 7 százalékra módosította éves inflációs prognózisát. A nagyvállalatok előrejelzése szerint 2007-ben a fogyasztói árak átlagos növekedése 6,8 százalék lesz. A prognózis közel áll a kormány várakozásaihoz. A decemberre vonatkozó inflációs előrejelzés 5,9 százalék, fél százalékponttal alacsonyabb az előző havi értéknél, a szakértői konszenzustól nem áll távol. Jelentősen csökkent a saját termékek, szolgáltatások értékesítési árprognózisa, a márciusi 5 százalék után 2,6 százalékra mérsékelték a cégek árnövelési elgondolásaikat, vélhetően a piaci verseny erősödésének hatására.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo