Az EKB szabályozna

Nem változtatott a 3,5 %-os kamaton az EKB, a jennel mindenki elégedetlen, a honi pénzpiacon pedig nem bánnák, ha tudni lehetne, ki a leendő MNB-elnök.

Fájjon-e nekünk, hogy a jennel elég nehezen boldogul a fejlett világ? Vagy inkább csak arra a zavarra kell tekintettel lennünk, amelyet a jegybankelnöki tisztség várományosának meg nem nevezése okoz? Voltaképpen mindkettőt úgymond lereagálja a piac idehaza is. S bár sokan hiszik, hogy az értékelésekben - netán a Járai-utód megnevezésében - is bővelkedő parlamenti ülésszak-nyitány pezsgést is visz a pénzpiaci folyamatokba is, a legtöbben inkább az utóbbi napok-hetek megnyugtató jeleit tartják a valóban fontosnak.

A napokban megjelent külkereskedelmi hiány adatai kedvezőbb folyamatokat sejtetnek, s ez vissza is köszönt a forint árfolyama alakulásában is, hiszen a várakozásoknál valamelyest jobb számok aznap például "elérték", hogy a régió többi valutájának gyöngülésétől kicsit elszakadva, a 252,7-253,8 Ft/eurós sávot nem hagyta el.  Egyelőre Brüsszelből sem érkeztek borúlátó hírek arról, hogy a magyar konvergencia programot netán "baj érné", s voltaképpen a hitelminősítő intézmények várakozásairól kiszivárogtatott kevéske adat sem mondható baljósnak.

Mindez elkényelmesedésre nem ok persze, de arra igen, hogy több figyelmet fordítsunk azokra a nemzetközi fejleményekre, amelyek például befolyásolják a jen helyzetét. Akárhogy is, de annyira mélyre a dollárral szemben, mint a múlt hét utolsó napjaiban, sok évvel ezelőtt süllyedt utoljára a japán valuta. A piac - mint mindig - észnél volt és van, hiszen a roppant olcsó jenben felvett hitelt előnyösen lehet kihelyezni máshol, a befektetők pedig gondosan így is tesznek. De azért azt sem bánná több európai ország - és persze a nevükben reagáló Európai Központi Bank -, hogy több szabállyal működjön a nemzetközi pénzpiac és bizonyos rálátással lehessen lenni a hadge fundokra. Arról, hogy megvitatásra ajánlották uniós pénzügyminiszterek kollégáiknak a témát, tudni lehetett az esseni pénzügyi csúcstalálkozó előtt. Arról, hogy akár belemélyedtek, akár csak rálegyintettek a témába, nem nagyon lehet most még tudni.

A G7-ek pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek megbeszélését megelőzően egy biztos pontot - voltaképpen üzenetet - talált a pénzpiaci folyamatok megfigyelője, az EKB kamatdöntését és a kötelező kommentárt. A változatlanul hagyott alapkamatról pontosan lehet tudni, hogy mintegy negyedéven belül emelkedni fog. Bár nem kevesen gondolták, hogy az év elejei szintről, a 3,5 százalékról most elmozdul a kamat, tévedtek. Abban azonban nem tévedtek, hogy felfelé mutató inflációs kockázatokkal célszerű számolni. A kérdés az, hogy a következő hónapban a 3,75 százalékra való emelést az EKB "végállomásnak" tekinti-e, vagy záros határidőn belül a 4 százalék elérése jelenti a tényleges plafont.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo