Az egészségmegőrzést megfojtja a kormány adóterve?

Mind pénzpiaci, mind egészségpolitikai szempontból elhibázott döntés lenne a kormány részéről az időskori biztonság és az egészségcélú előtakarékosság már eddig kialakult szervezeteinek és kedvezményrendszerének lerombolása. -hangsúlyozza a Stabilitás Pénztárszövetség, reagálva a kormányzat a munkáltatói egészségpénztári befizetésekkel kapcsolatban megfogalmazott álláspontjára.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A kormány jelenlegi adócsomag tervezete alapján megszűnne a munkáltatók által adott természetbeni juttatások adómentessége, helyette a munkáltatói pénztári hozzájárulás teljes összege után 54 %-os adó- és további 27 %-os járulékfizetési kötelezettség keletkezne a munkáltatónál. Ez azt jelentené, hogy a munkáltatói egészségpénztári hozzájárulást is, tekintve, hogy az nem a kedvezményes körben szerepel a tervezetben, összességében 95,6% teherrel sújtaná a kormány.

Számos egészségpolitikai szakember szerint jelen állami egészségügyi ellátó rendszer kizárólag a betegellátást biztosítja, így az egészségfejlesztés az egyénekre, a kisközösségekre marad. A hazai öngondoskodási kultúra szintje nagyon alacsony; az egészségügyi magánkiadások aránya 30% és ebből a szervezett kiadás alig az egyéni költések 12%-a. Világszerte tapasztalható tendencia a magánkiadások határozott intézményesítése, a szervezett öngondoskodás, és erre hazánkban is óriási szükség van.

Szürkére festve

„Az egészségpénztár az egyedüli intézményes, szervezett forma, ami a magánszemélyek önerős egészségügyi kiadásait támogatja. A munkáltatói egészségpénztári befizetések jelen adókedvezménye nagyban hozzájárult a gazdaság kifehérítését célzó kormányzati törekvések eredményességéhez. A 95,6%-os adóteher kivetésével újra a szürkegazdaságot támogatná a kormány. Az egészségmegőrzést szolgáló egészségpénztári rendszer társadalmi hasznossága legalább azonosnak ítélhető, mint az egyéb cafetéria elemek, így indokolatlanul hátrányos megkülönböztetés a súlyosabb adóterhelés."- hangsúlyozza Lehoczky László, a Stabilitás Pénztárszövetség Egészségpénztári tagozatának elnöke.

„Az adó tervezett magas szintje reálisan a munkáltatói hozzájárulások megszűnését, az egyéni befizetések jelentős visszaesését okozza. Mérlegelni kell, hogy ha a későbbiekben bármilyen módon az egészségügyi önfinanszírozást fejleszteni kívánjuk, akkor az újjáélesztés 5-10 évet vesz igénybe látható eredményekig. Nem felszámolni kell tehát a jelenlegi egészségpénztári rendszert, hanem támogatni és átalakítani." - fűzte hozzá Dr. Váradi Péter, az AXA Egészségpénztár IT elnöke.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo