Az egészségmegőrzést megfojtja a kormány adóterve?

Mind pénzpiaci, mind egészségpolitikai szempontból elhibázott döntés lenne a kormány részéről az időskori biztonság és az egészségcélú előtakarékosság már eddig kialakult szervezeteinek és kedvezményrendszerének lerombolása. -hangsúlyozza a Stabilitás Pénztárszövetség, reagálva a kormányzat a munkáltatói egészségpénztári befizetésekkel kapcsolatban megfogalmazott álláspontjára.

A kormány jelenlegi adócsomag tervezete alapján megszűnne a munkáltatók által adott természetbeni juttatások adómentessége, helyette a munkáltatói pénztári hozzájárulás teljes összege után 54 %-os adó- és további 27 %-os járulékfizetési kötelezettség keletkezne a munkáltatónál. Ez azt jelentené, hogy a munkáltatói egészségpénztári hozzájárulást is, tekintve, hogy az nem a kedvezményes körben szerepel a tervezetben, összességében 95,6% teherrel sújtaná a kormány.

Számos egészségpolitikai szakember szerint jelen állami egészségügyi ellátó rendszer kizárólag a betegellátást biztosítja, így az egészségfejlesztés az egyénekre, a kisközösségekre marad. A hazai öngondoskodási kultúra szintje nagyon alacsony; az egészségügyi magánkiadások aránya 30% és ebből a szervezett kiadás alig az egyéni költések 12%-a. Világszerte tapasztalható tendencia a magánkiadások határozott intézményesítése, a szervezett öngondoskodás, és erre hazánkban is óriási szükség van.

Szürkére festve

„Az egészségpénztár az egyedüli intézményes, szervezett forma, ami a magánszemélyek önerős egészségügyi kiadásait támogatja. A munkáltatói egészségpénztári befizetések jelen adókedvezménye nagyban hozzájárult a gazdaság kifehérítését célzó kormányzati törekvések eredményességéhez. A 95,6%-os adóteher kivetésével újra a szürkegazdaságot támogatná a kormány. Az egészségmegőrzést szolgáló egészségpénztári rendszer társadalmi hasznossága legalább azonosnak ítélhető, mint az egyéb cafetéria elemek, így indokolatlanul hátrányos megkülönböztetés a súlyosabb adóterhelés."- hangsúlyozza Lehoczky László, a Stabilitás Pénztárszövetség Egészségpénztári tagozatának elnöke.

„Az adó tervezett magas szintje reálisan a munkáltatói hozzájárulások megszűnését, az egyéni befizetések jelentős visszaesését okozza. Mérlegelni kell, hogy ha a későbbiekben bármilyen módon az egészségügyi önfinanszírozást fejleszteni kívánjuk, akkor az újjáélesztés 5-10 évet vesz igénybe látható eredményekig. Nem felszámolni kell tehát a jelenlegi egészségpénztári rendszert, hanem támogatni és átalakítani." - fűzte hozzá Dr. Váradi Péter, az AXA Egészségpénztár IT elnöke.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo