Az egészségmegőrzést megfojtja a kormány adóterve?

Mind pénzpiaci, mind egészségpolitikai szempontból elhibázott döntés lenne a kormány részéről az időskori biztonság és az egészségcélú előtakarékosság már eddig kialakult szervezeteinek és kedvezményrendszerének lerombolása. -hangsúlyozza a Stabilitás Pénztárszövetség, reagálva a kormányzat a munkáltatói egészségpénztári befizetésekkel kapcsolatban megfogalmazott álláspontjára.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány jelenlegi adócsomag tervezete alapján megszűnne a munkáltatók által adott természetbeni juttatások adómentessége, helyette a munkáltatói pénztári hozzájárulás teljes összege után 54 %-os adó- és további 27 %-os járulékfizetési kötelezettség keletkezne a munkáltatónál. Ez azt jelentené, hogy a munkáltatói egészségpénztári hozzájárulást is, tekintve, hogy az nem a kedvezményes körben szerepel a tervezetben, összességében 95,6% teherrel sújtaná a kormány.

Számos egészségpolitikai szakember szerint jelen állami egészségügyi ellátó rendszer kizárólag a betegellátást biztosítja, így az egészségfejlesztés az egyénekre, a kisközösségekre marad. A hazai öngondoskodási kultúra szintje nagyon alacsony; az egészségügyi magánkiadások aránya 30% és ebből a szervezett kiadás alig az egyéni költések 12%-a. Világszerte tapasztalható tendencia a magánkiadások határozott intézményesítése, a szervezett öngondoskodás, és erre hazánkban is óriási szükség van.

Szürkére festve

„Az egészségpénztár az egyedüli intézményes, szervezett forma, ami a magánszemélyek önerős egészségügyi kiadásait támogatja. A munkáltatói egészségpénztári befizetések jelen adókedvezménye nagyban hozzájárult a gazdaság kifehérítését célzó kormányzati törekvések eredményességéhez. A 95,6%-os adóteher kivetésével újra a szürkegazdaságot támogatná a kormány. Az egészségmegőrzést szolgáló egészségpénztári rendszer társadalmi hasznossága legalább azonosnak ítélhető, mint az egyéb cafetéria elemek, így indokolatlanul hátrányos megkülönböztetés a súlyosabb adóterhelés."- hangsúlyozza Lehoczky László, a Stabilitás Pénztárszövetség Egészségpénztári tagozatának elnöke.

„Az adó tervezett magas szintje reálisan a munkáltatói hozzájárulások megszűnését, az egyéni befizetések jelentős visszaesését okozza. Mérlegelni kell, hogy ha a későbbiekben bármilyen módon az egészségügyi önfinanszírozást fejleszteni kívánjuk, akkor az újjáélesztés 5-10 évet vesz igénybe látható eredményekig. Nem felszámolni kell tehát a jelenlegi egészségpénztári rendszert, hanem támogatni és átalakítani." - fűzte hozzá Dr. Váradi Péter, az AXA Egészségpénztár IT elnöke.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo