Az APEH tavalyi ellenőrzéseiről

Az APEH ellenőrzési osztályai tavaly közel 160 ezer vizsgálatot folytattak le, amely egy százalékkal volt kevesebb, mint 2000-ben. Az ellenőrzések több mint fele kiutalás előtt történt, amelyeknél igencsak „elszomorító” volt a helyzet: az ilyen típusú vizsgálatoknak több mint 90 százaléka zárult valamilyen megállapítással, amelynek során több mint 4 milliárd forint nettó adóhiányt tártak fel, a jogtalan visszaigénylések összege pedig megközelítette a 36 milliárd forintot. A kiutalás előtti áfa vizsgálatok havi átlagos száma tavaly az előző évhez képest csökkent, azonban az egy vizsgálatra vonatkozó átlagos feltárás összege nőtt.

Az utólagos átfogó, adó- és támogatásnem ellenőrzések száma majdnem elérte a 30 ezret, a megállapított nettó adóhiány pedig a 64 milliárd forintot. Az utólagos ellenőrzéseknek a 74 százaléka zárult megállapítással. A megszűnő vállalkozásoknál viszont kedvező volt a kép: az összes tavalyi ilyen típusú vizsgálatnak alig 14 százalékában volt valamilyen megállapítás az elkövetett szabálytalanságok miatt. Tavaly átlépte a százas határt a vagyongyarapodással kapcsolatos ellenőrzések száma, amelyek során közel 700 millió forint nettó adóhiányt állapítottak meg a revizorok.

A nettó befizetendő adóhiány teljes összege tavaly közel 70 milliárd forint volt, amelynek legnagyobb része – 71 százaléka - tavaly is az általános forgalmi adóban tett megállapítások eredménye volt. (L: 1. táblázat) Az ellenőrzések során több mint 44 milliárd forint szankciót – adóbírságot, mulasztási bírságot és késedelmi pótlékot – szabtak ki.

Idén is folytatja az adóhatóság az újonnan alakult egyéni és társas vállalkozások körében a preventív ellenőrzéseket . Az ilyen típusú vizsgálatra a „szerencsések” felét ebben az évben véletlenszerűen választják ki, a másik fele pedig az alacsony induló tőkével alakult mikro és kisvállalkozások közül kerül ki. A nyugta-, számlaadási kötelezettség betartásának ellenőrzését idén a „különösen fertőzött” helyeken – piacokon, szórakoztatóhelyeken – nézi a leggyakrabban az adóhatóság. De a korábbi években tapasztaltnál jóval többször megjelennek majd a revizorok a lakossági szolgáltatást nyújtóknál, a termék-előállítást végzőknél is. Visszamennek azokra a helyekre, ahol már - egy éven belül - ilyen típusú szabálytalanságot találtak. Az adóhatóság a társhatóságokkal – VPOP, rendőrség – közösen együttes, országos akciókat is tervez, amelynek során a nyugta- és számlaadási kötelezettség teljesítését, a foglalkoztatottak bejelentését, a legális munkavégzést vizsgálják. A jelenlegi elképzelések szerint ilyen központi szervezésű akció lesz Somogy, Veszprém, és Zala megyék idegenforgalmilag frekventált területein, Tolna megyében, a fővárosban pedig a piacokat, szórakoztató és bevásárló központokat érintően.

A vállalkozások az áruk eredetéről ma sem mindig rendelkeznek bizonylatokkal, számlákkal, s így persze az értékesítésről sem állítanak ki semmiféle bizonylatot. Éppen ezért idén nagy figyelmet fordítanak a kereskedelemben az áru, a szolgáltatásoknál az anyagkészletek eredetének ellenőrzésére. Gyakrabban kerül sor az ilyen vállalkozásoknál évközben leltárfelvételre.

A jelentős minimálbér emelés, a vállalkozói terhek emelkedése miatt a fekete foglalkoztatás várhatóan idén sem fog megszűnni, különösen a vendéglátás, az építőipar és a mezőgazdasági idénymunkák során volt jellemző korábban is. A be nem jelentett alkalmazottak kiszűrésére, foglalkoztatásának bizonyítására így különösen ezeken a helyeken figyel az adóhatóság.

Az operatív ellenőrzést végző revizorok feladata az ún. jövedelemküszöb alatt valló, önálló tevékenységet végző – többnyire egyéni vállalkozók – nyilatkozattételre történő felszólítása is, amennyiben jövedelmük nem éri el a PM irányelvében meghatározott összeghatárt. Nem ritka, hogy ezek a vállalkozók a nyilatkozatban ellentmondásos, a valóságnak nem megfelelő információkat közölnek. Érdemes azonban a vállalkozóknak az ilyen fajta magatartástól tartózkodni, mert lényegében kiteszik magukat rövid időn belül egy alapos adóvizsgálatnak.
Veres Ibolya

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo