A nyílt végű ingatlanalapok megszületését a négy évvel ezelőtt módosított értékpapírtörvény tette lehetővé. Nem biztos, hogy előbb is lett volna igény erre a megtakarítási formára, hiszen ekkorra stabilizálódott annyira a kamatkörnyezet, hogy a béringatlanon elérhető hozamok már reális alternatívát kínáltak a bankbetéttel szemben. Jóllehet az ingatlanhozam a betéti kamatoknál alacsonyabb szinten maradt, azért már lehetett versenyképes befektetési lehetőségeket találni.
Béringatlanokra épülveA befektetők a nem kiugróan magas nyereségpotenciál ellenére is jól fogadták ezeket a papírokat, hiszen az ingatlanpiachoz - különösen a lakásépítési boom időszakában - kifejezetten pozitív asszociáció társult. Pedig a portfóliót zömében irodák és kereskedelmi ingatlanok alkotják, ez a szektor pedig a lakáspiacitól eltérő pályát jár be. Az "ezen nem lehet bukni" eufória azonban nem fűtötte túl az alapokat.
- A befektetési célú ingatlanok piaca, a tőkepiaci folyamatokkal vagy a lakosság számára jobban érzékelhető lakásárakkal összehasonlítva, sajátosan mozog. Míg a kötvényalapnál a hektikus ingadozásra is képes kamatszint határozza meg a hozamot, ez a befektetési forma - ugyan az ingatlanpiac helyzete befolyásolja - statikusabb. Piaci körülmények között pedig a hozamok nem ingadoznak jelentős mértékben. Tehát hiába tűnik úgy, hogy most stagnál az ingatlanpiac, a napi mozgás nem érvényesül élesen az alapok hozamában - hangsúlyozza a sajátosságokat Tóth Balázs, az OTP Ingatlan Alapkezelő Rt. vezérigazgatója.
- Túlfűtöttségről már csak azért sem beszélhetünk, mivel a jelenlegi rendkívül alacsony irodabérleti díjak emelkedésével hosszabb távon jelentősen javulhat a kereskedelmi ingatlanok jövedelemtermelő képessége - teszi hozzá Csoma András, a Raiffeisen Alapkezelő Rt. vezérigazgató-helyettese.
Az ingatlanbefektetések kockázati szintje tehát valahol a részvények és a pénzpiaci alapok között van, de lassabb mozgása miatt mindenképpen kiszámíthatóbb, éppen ezért a pénzpiaci alapnál hosszabb távra ajánlható befektetési forma.
Óvatos konzervativizmus
A kockázati tényezőt ebben az esetben is a papírok mögött álló eszközök - itt ingatlanberuházások - jelentik. A Raiffeisen Alapkezelő például híresen konzervatív, így az ingatlanfejlesztéssel járó pluszkockázat - hiába a magasabb hozamígéret - számára nem vállalható.
- Papírjaink mögött szinte kizárólag hosszú távra, átlagosan kilencéves futamidőre, jó bérlőnek bérbe adott ingatlanok állnak. Ha be is szállunk menet közben egy építkezésbe, kizárólag a fővállalkozóval állunk kapcsolatban. A fejlesztés többletkockázatát - tehát a finanszírozás, az építési engedélyek, határidők betartásának rizikóját, és különösen a bérbeadás kockázatát - a fővállalkozó viseli, a Raiffeisen ebből csak marginális mértékben részesedik - ismerteti a legnagyobb hazai ingatlanalap-kezelő befektetési politikáját Csoma András.
Hasonlóan konzervatív módon gondolkodik az OTP Ingatlan Alapkezelő Rt. is, ahol szintén a minimálisra csökkentik a fejlesztési kockázatokat, és a volumenében is óvatosak.
- Minél nagyobb egy alap, annál inkább szükséges lehet bizonyos százalékig a fejlesztési projektekbe is invesztálni, ha nincs elegendő megvásárolható bérbe adott ingatlan. Ennek mértékét a józan észen kívül a törvény is szabályozza, a tőke százalékában. Az OTP Ingatlanalap a fejlesztéseknél is kiemelten kezeli a bérbeadhatóság szempontját; már ebben a szakaszban megkezdi a tárgyalásokat a lehetséges bérlőkkel - mondja Tóth Balázs.
Az elmúlt időszakban számos új irodaházat adtak át Magyarországon, és ezek viszonylag jó befektetési terepet jelentettek az ingatlanalapok számára. A beruházási boom azonban látszólag lankad, nem állnak sorban az építtetők, a bérlők sem tolonganak, viszonylag magas a béringatlanok kihasználatlansága. Csoma András azonban úgy véli, a tünetek ellenére az irodaházak építése, az ipari parkok létesítése, a bérleti kereslet viszonylag állandó aktivitást mutat. A hullámvölgyérzés talán annak is köszönhető, hogy az elmúlt pár évben hirtelen egyszerre adtak át több létesítményt is, és most ez a felfutás torpant meg. De több jelentős projekt előkészítéséről is tudnak az ingatlanszakemberek, sőt Csoma András szerint idén ismét felívelő szakaszba lép a beruházási szegmens.
Az ingatlanalapok számára fontos kérdés az is, hogy ki veszi ki a bérleményeket.
- Ma még ki lehet adni az irodákat, hiszen a fejlődő kisvállalkozások a korábbi lakásirodákból átmennek a fejlettebb infrastruktúrát kínáló létesítményekbe, a nagyobb cégek pedig egyre magasabb színvonalú irodákat keresnek - állítja Tóth Balázs. Tehát van még helye az újabb építkezéseknek, de az ingatlanfejlesztő "kerítésen belül" gondolkodik, az utat, közlekedést, egyéb infrastrukturális fejlesztéseket már a városnak kell hozzátennie. Ha ez nem történik meg, az jelentősen befolyásolja az ingatlan értékét, kiadhatóságát, és így végső soron hatással van a befektetések beáramlására is.
- Egy terület jövőjét befolyásolja a környezete is. Az ingatlanfejlesztő pedig ott fejleszt, ahol valamilyen mozgást érzékel - hangsúlyozza a koncepciózus városfejlesztés fontosságát Tóth Balázs. A hosszú távú, átgondolt és kiszámítható területfejlesztési programokból viszont üzleti és magánszféra egyaránt nyer.
Teljes cikk a Piac és Profit májusi számában.