Az OKSZ a kiskereskedelmi forgalom februári adatai alapján úgy véli, hogy idén számolni kell az értékesítőhelyek számának csökkenésével is. A szövetség közleménye hivatkozik a KSH adataira: 2009. februárjában a kiskereskedelmi forgalom értéke 536 milliárd forint volt, ami már az év első hónapjához képest is visszaesést jelent. A teljes kiskereskedelmi forgalom 543 milliárd forint volt 2009. januárjában, üzemanyag, jármű értékesítéssel együtt. A szövetség felhívja a figyelmet arra, hogy a februári kiskereskedelmi értékesítés változatlan áron számítva, volumenben 5 százalékkal maradt el az előző évi februáritól, a járműértékesítés nélkül. A visszaesés mértéke februárban nagyobb volt, mint januárban, amit a válsághatások erősödésének tulajdonítanak, szinte valamennyi jelentős súlyú áruterületen.
Említést tesznek arról, hogy míg az élelmiszereknél az átlagosnál kisebb, 2,5 százalékos volt a visszaesés, rendkívüli mértékben csökkentek azonban az iparcikkeknél (10 százalékkal), ezen belül is a tartós iparcikkeknél (20 százalékkal) és a járműveknél (28 százalékkal) a kiskereskedelmi értékesítések. Természetesnek nevezik, hogy a használt cikkek forgalma 6 százalékkal bővült.
A 2009. évi kilátások nemcsak a rossz évkezdet miatt kedvezőtlenek, hanem a korábbi időszakok visszaesése miatt is: 2007-ben 3 százalékkal, 2008-ban 2 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi értékesítés volumenben számolva, 2008. decemberében, a hagyományos csúcsidőszakban is 3 százalékos visszaesést mutattak a forgalmi adatok. Kisebb mértékben csökken az alkalmazottak száma is a kereskedelemben: decemberben 363 ezer, januárban 361 ezer, februárban 357 ezer volt a számuk. Csökkent a vállalkozások száma is az ágazatban, a tavalyi 200 ezerről 194 ezerre.