Az új pápa névválasztása üzenet a gazdaságnak

Az új pápa nevével és első szavaival egyértelmű üzeneteket fogalmazott meg a béke és a párbeszéd fontossága mellett a munka világának jövőjéről is. XIV. Leó pápa több mint 120 évvel ezelőtti elődje nevét választotta, ami mögött annak szándéka áll, hogy folytonosságot teremtsen XIII. Leó pápa (1878–1903) munkásságával, aki lefektette a jelenkori keresztény társadalmi gondolkodás alapjait.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

XIII. Leót (1810-1903) az első „modern munkások pápájának” tartották, aki az ipari forradalom kihívásaival szemben előtérbe helyezte a munkásság körülményeinek javítását. Történelmi párhuzamot jelez, hogy a frissen megválasztott XIV. Leó egy újabb ipari és technológiai forradalom küszöbén lett pápa. Nevének megválasztásával a matematikus végzettségű pápa jelezte elkötelezettségét a gyors technológiai változások, különösen a mesterséges intelligencia térnyerése által támasztott mélyreható gazdasági és társadalmi kihívások kezelése mellett.

Mi a Rerum Novarum, amely a gépesítésre adott keresztény válasz?

1891-ben a történelem egyik legjelentősebb szociális pápájának tartott XIII. Leó körlevelében (enciklikájában) – amely „Rerum Novarum” (magyarra fordítva: az „új dolgokról”) néven vált ismertté – a mai napig megalapozza a katolikus egyház társadalmi szemléletét. E dokumentum elkészítésével meghirdette a keresztényszocializmust. Utóbbi kifejezés arra a törekvésre utal, miszerint a kereszténység társadalmi szemlélete a gyakorlatban is működjön, a modern világ által teremtett feltételek között is. A 19. század volt az ipari korszak hajnala, amikor drasztikus társadalmi, gazdasági, politikai és kulturális változások indultak el – erre utal a Rerum Novarum, vagyis „új dolgok” kifejezés –, amely a legkézzelfoghatóbban a munkások szociális körülményeiben nyilvánult meg. Ezzel együtt bírálta mind a laissez-faire kapitalizmust (azaz a szinte teljesen szabályozatlan kapitalizmust), mind az államközpontú szocializmust (marxizmust), formát adva a gazdasági tanítás kifejezetten katolikus vénájának. A pápai levél új keretrendszerbe helyezte a munkáról való gondolkozást, kijelentette, hogy a munka több, mint a túlélés eszköze, ez az emberek fejlődésének és kiteljesedésének lehetősége, emellett értelmet adhat a mindennapoknak az egyén és a társadalom számára. A munkás „nem lehet rabszolgája a munkáltatónak”, hanem személy, aki méltósággal rendelkezik, és akinek munkája nem árucikk. „A munkás nem eladó tárgy, akivel, mint bármely árucikkel, üzletelni lehet (RN 43)”. 

Véleményvezér

A békepárti Fidesz rendhagyó harci napot tartott óvodásoknak

A békepárti Fidesz rendhagyó harci napot tartott óvodásoknak 

Óvodások gázálarcban, ennél már szebb nem is lehet.
A szuverenitásvédelmi törvénytervezet minden vállalkozást fenyeget

A szuverenitásvédelmi törvénytervezet minden vállalkozást fenyeget 

A Fidesz lebontaná a jogállamot.
Amikor a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője pislog, mint hal a szatyorban

Amikor a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője pislog, mint hal a szatyorban 

Egyoldalú Szuverenitásvédelmi Hivatal.
Nőket abuzáló, korrupt politikust jelölt a Fidesz alkotmánybírónak

Nőket abuzáló, korrupt politikust jelölt a Fidesz alkotmánybírónak 

Az alkotmánybíróság lassan olyan lesz, mint egy fideszes menhely kivénhedt politikusainak.
15-20 százalékos gyümölcsár emelkedés várható

15-20 százalékos gyümölcsár emelkedés várható 

Végnapjait éli a magyar gyümölcsnemesítés.
Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo