2022. februárban az export euróban számított értéke 18, az importé 29 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A termék-külkereskedelmi egyenleg 876 millió euróval romlott. Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 9,5, az importoldalon 7,9 százalékkal emelkedett.
2022. februárban:
A kivitel értéke 11 milliárd 403 millió eurót (4069 milliárd forintot), a behozatalé 11 milliárd 494 millió eurót (4101 milliárd forintot) tett ki.
A termék-külkereskedelmi hiány 91 millió euró (32 milliárd forint) volt.
A kivitel 76, a behozatal 69 százalékát az EU tagállamaival (EU27_2020) bonyolítottuk le.
2022. februárban az egy évvel korábbihoz képest:
Az export euróban számított értéke 18, az importé 29 százalékkal nőtt.
A Takarékbank elemzője, Suppan Gergely szerint a beruházások és a fogyasztás élénkülésével a külkereskedelem többletének csökkenésére számítanak az idei év első felében is, azonban az ellátási problémák, a chiphiány fokozatos enyhülése, valamint új termelőkapacitások üzembe helyezése miatt a második félévben már ismét javulhat a külkereskedelmi egyenleg. A háború miatt azonban idén hiányba fordulhat a külkereskedelem a tavalyi 1,9 milliárd euró többlet után. A kivitel kilátásai továbbra is kedvezőek, mivel a korlátozások feloldásával jelentősen élénkülhetnének külpiacaink, tavaly nyár elején az euró-övezeti és német konjunktúramutatók egy része történelmi, illetve több évtizedes csúcsokat ért el.
Az orosz-ukrán háború érdemben felülírta a külkereskedelmi kilátásokat. Az energiahordozók és más nyersanyagok árainak drasztikus emelkedése meredeken rontja a cserearányokat, amit csak kismértékben ellensúlyozhat a gabonaárak megugrása. Az Oroszország elleni szankciók és ellenszankciók, valamint az ukrajnai háborús helyzet miatt visszaesik az oda irányuló export, bár ennek nagy részét más piacokra lehet irányítani. A beszállítói láncok megszakadása miatt fennakadások lehetnek az ipari termelésben és az exportban. Összességében tehát jelentősen rontja a külkereskedelmi egyenleget. Az exportpiaci kilátásokat pedig az energia- és élelmiszerárak által vezérelt meredek infláció miatt csökkenő reáljövedelmek és vásárlóerő is ronthatja.