Az olajár robbanása húzhatja az inflációt

Többéves rekordot döntött a Brent olaj ára, elsősorban a nemzetközi konjunktúra miatt. A mostani kilátások szerint azonban nem lesz tartós a drágulás, így a magyar inflációra is csak átmeneti hatással lehet.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A héten többéves csúcsra, 70 dollár fölé drágult a Brent olaj a világpiacon. Az áremelkedés elsősorban a nemzetközi konjunktúrának köszönhető. Az egyre fokozódó kereslet mára meghaladta a kínálatot, ennek eredményeként az amerikai olajkészletek csökkenésnek indultak. Továbbá az euró/dollár árfolyamának alakulása is segítette az olaj árfolyamának emelkedését - derül ki Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzőjének összefoglalójából.

Kép: Pixabay

A szakember szerint a legfontosabb kérdés, hogy tartósan magasban marad-e az olaj ára vagy csak átmeneti drágulásról van szó. „Elképzelhető, hogy a következő hónapokban felfut majd a palaolaj-kitermelés, ez egyrészt megállíthatja a drágulást, sőt árcsökkenést generálhat.

Emellett az olajtermelő országok szervezete, az OPEC is dönthet úgy az idén, hogy növeli a kínálatot, ami szintén az olcsóbb olaj irányába hat. A mostani kilátások alapján az a legvalószínűbb, hogy a 60 dolláros szint közelébe eshet vissza a Brent árfolyama” - fogalmazott Németh Dávid.

Meddig emelkedhet az olajár?
A kőolaj világpiaci árának emelkedése miatt az elmúlt egy hónapban folyamatosan növekvő üzemanyagárak az autósok számára már jól érezhető drágulást jelentenek. Kérdés, hogy mennyire lehet tartós ez az emelkedés az olajpiacon, van-e még erő a nyersanyagban, mert azt bizony a befektetőknek érdemes lehet kiaknázni.
Az olajdrágulás persze hatással van a magyar piacra is, elsősorban az üzemanyagokon keresztül az inflációra. Ha nem lesz tartós az olajdrágulás, akkor csak átmenetileg húzhatja felfelé a magyar inflációt.

Németh Dávid hozzátette: „Fontos azonban, hogy az év első hónapjaiban még az olajdrágulás, ezzel összefüggésben az üzemanyag-drágulás ellenére is csökkenő inflációs mutatóra van kilátás, mégpedig az év elején életbe lépett áfacsökkentések miatt.

Korábban arra számítottunk, hogy az első negyedévben akár 2 százalék alá csökkenhet az infláció, ám pont a mostani olajdrágulás miatt inkább 2 százalék körüli szint várható az év elején. Az első negyedév után pedig gyorsulhat az infláció, az év végén elérheti a 3 százalékot.”

 

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo