A héten többéves csúcsra, 70 dollár fölé drágult a Brent olaj a világpiacon. Az áremelkedés elsősorban a nemzetközi konjunktúrának köszönhető. Az egyre fokozódó kereslet mára meghaladta a kínálatot, ennek eredményeként az amerikai olajkészletek csökkenésnek indultak. Továbbá az euró/dollár árfolyamának alakulása is segítette az olaj árfolyamának emelkedését - derül ki Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzőjének összefoglalójából.
A szakember szerint a legfontosabb kérdés, hogy tartósan magasban marad-e az olaj ára vagy csak átmeneti drágulásról van szó. „Elképzelhető, hogy a következő hónapokban felfut majd a palaolaj-kitermelés, ez egyrészt megállíthatja a drágulást, sőt árcsökkenést generálhat.
Emellett az olajtermelő országok szervezete, az OPEC is dönthet úgy az idén, hogy növeli a kínálatot, ami szintén az olcsóbb olaj irányába hat. A mostani kilátások alapján az a legvalószínűbb, hogy a 60 dolláros szint közelébe eshet vissza a Brent árfolyama” - fogalmazott Németh Dávid.
Németh Dávid hozzátette: „Fontos azonban, hogy az év első hónapjaiban még az olajdrágulás, ezzel összefüggésben az üzemanyag-drágulás ellenére is csökkenő inflációs mutatóra van kilátás, mégpedig az év elején életbe lépett áfacsökkentések miatt.
Korábban arra számítottunk, hogy az első negyedévben akár 2 százalék alá csökkenhet az infláció, ám pont a mostani olajdrágulás miatt inkább 2 százalék körüli szint várható az év elején. Az első negyedév után pedig gyorsulhat az infláció, az év végén elérheti a 3 százalékot.”