A csalók a közösségi médiában vélhetően robotokkal tették közzé a hirdetéseket, amelyek olyan felületre vezetik tovább az érdeklődőket, ahol megadhatják az adataikat. Ezt követően szerződéstervezetet kapnak, de a befektetésüket nem látják viszont. A minimális befizetési összeg 90 ezer forint, amire a hirdetésekben irreális hozamot ígérnek, akár heti 100 százalékot is.
Előfordult, hogy magukat befektetési tanácsadóként vagy könyvelőként feltüntető elkövetők távoli elérést biztosító programot telepíttettek magánszemélyek számítógépére, és milliós megtakarításokat vettek el tőlük - írták.
A csalók a Luna Capitals, Cosmos Capital, Act Human Capital, Devix Group, Market Internal, illetve Multistox cégneveket használták eddig. A hitelességének látszatáért MNB tevékenységi engedélyszámot is feltüntetnek, az egyeztetések során pedig a jegybank közvetítői adatbázisából származó neveket és nyilvántartási számokat használnak. A dokumentumokon valótlanul állítják azt is, hogy a befektetők ügyfélszámláján lévő pénzt a jegybank garantálja.
A közlemény szerint a jegybank nem indított befektetési programot a közelmúltban egyetlen tőzsdei céggel sem, így ehhez kapcsolódó garanciát sem vállal. Aki pénzt adott át bűnözőknek vagy a bankszámláján visszaélést lát, azonnal forduljon a rendőrséghez és jelentse az esetet a számlavezető bankjánál - írta az MNB. (MTI)