A 400 vállalkozás megkérdezésével készült kutatásból kiderül: a háború, az állami beruházások elmaradása és a lakosság kivárása miatt a vállalkozások 48 százalékának csökkent és csak 26 százalékának nőtt az árbevétele 2024-ben. Az árbevétel-arányos jövedelmezőség nagy szóródást mutatott: a cégek 52 százaléka 0-5 százalék közötti nyereséget ért el, 41 százalék pedig 5 és 10 százalék közötti profittal zárta a tavalyi évet és csak 7 százaléka a vállalkozásoknak könyvelt el 10 százaléknál magasabb profitmarzsot.
Fotó: Depositphotos
Az ÉVOSZ felmérése szerint idén a vállalkozások kevesebb mint negyede (22 százalék) számít a tavalyinál magasabb árbevételre, 44 százalék vár csökkenést, 33 százalékuk változatlan árbevétellel számol. Minden második cég (52 százalék) válaszolt úgy, hogy árbevétel-arányos jövedelmezősége idén romlani fog, és csak 11 százalék vár növekedést.
A működést leginkább akadályozó tényezők közül 82 százalék a megrendelések hiányát, 52 százalék a tisztességtelen versenyt jelölte meg, utóbbi arány jelentős növekedés az előző évhez képest. Harmadik helyre a gazdasági szabályozás kiszámíthatatlansága került, 48,1 százalékkal, az inflációt valamint a magas adminisztrációs terheket egyaránt 44,4 százalék említette.
A szűkülő piac ellenére a cégek 63 százalék az alkalmazottak megtartását tervezi és 26 százalék csökkentene létszámot.