S itt jön be a recesszió kérdése. Régebben két negyedévi GDP visszaesés volt a recesszió definíciója, ami mostanra más definíciót kapott. A National Bureau of Economic Research (NBER) non-profit és független gazdasági elemzőkből álló intézmény szerint a recesszió az a jelenség, amikor a gazdasági aktivitás jelentősen visszaesik és az az egész gazdaságra kiterjed. Ilyen értelemben kicsit nehezebb előrejelezni, s általában inkább utólag derül ki, hogy recesszióban van, volt-e a gazdaság vagy sem. Ugyanis nincs fix metódus vagy szabály a meghatározására. Ugyanakkor a munkaerőpiac milyensége azért mégis meghatározó. Azon belül is a személyes jövedelmek és a munkanélküliségi ráta.
A munkaerőpiac pedig a központi kormányzati elbocsátások ellenére alapvetően jól van. A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék. A személyi bevételek és költések sem mutatnak egyelőre recessziót, hiszen moderált mértékben növekednek. Viszont árgus szemekkel figyeli mindenki a másodlagos indikátorokat, amelyek jelezhetik a munkaerőpiac romlását. Ilyen pl. a fogyasztás eltolódása gyengébb minőségű termékek felé, vagy a tartósan munkanélküliek számának növekedése.
Jelenleg azt tudjuk, hogy Trump elnök elég mélyen beavatkozott a gazdaságba. Ezek hatása negatív a kereskedelemre, amelyről csak mostanában tudunk meg majd adatokat. A belső termelés felépülése kérdéses, s még a hamarosan várható esteleges kereskedelmi megállapodások esetén is magasabb árakra és visszaeső keresletre lehet számítani. Mindezek mellett a Fed a héten esedékes kamatdöntő ülésén nagy valószínűséggel kivár, s nem változat a kamatokon. Ezt Trump elnök valószínűleg nem fogja szó nélkül hagyni. Aminek nem fogunk örülni, ugyanakkor fontos lesz, hogy mit mond Powell. A piac különben június-júliusra vár egy kamatcsökkentést, amit az év hátralévő részében még 2-3 vágás követhet.