Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group partnere kifejtette, hogy a jogalkotó az EU-s szabályokat implementálta a hazai jogrendbe, de ezzel jelentősen átszabta a kedvezményrendszert, amely még tudatosabb megfontolásra kell, hogy sarkallja a hazai vállalkozásokat. Sokan nem tudják, de az energiahatékony beruházásokkal összefüggő társasági adókedvezmény már 2017-től elérhető a hazai vállalkozások számára, viszont a jogszabályt folyamatosan módosították, legutóbb – nagyon jelentősen – 2023 végén.
A módosítások
Technikai módosításként bekerült a jogszabályba az „alternatív beruházás, felújítás” fogalma, amely azt szolgálja, hogy az adózó csak azt a többletköltséget tudja érvényesíteni adóban, amely egy alternatív beruházáshoz képest az energiahatékonysági projektje során felmerül. Tehát elképzelhető olyan eset is, hogy egy alternatív beruházás többe kerülne, mint a nagyobb energiahatékonyságot elérni kívánó projekt, így a cég mégsem fog tudni adókedvezményt érvényesíteni.
Továbbra is meghagyja a jogszabály azt a lehetőséget, hogy a kizárólag energiahatékonysági célt szolgáló beruházásnál a teljes költség elszámolható, persze itt nagy kérdés, hogy van-e egyáltalán olyan beruházás (talán a szigetelést nem számítva), amely nem szolgál más célokat – vetette fel Bagdi Lajos.
Új rendelkezéseket vezettek be az ingatlanokkal összefüggő energiahatékonysági beruházásokra, amely a szakértő szerint tovább bonyolítja az amúgy sem egyszerű szabályozást.