Jelenleg minden ötödik pályakezdő munkanélküli, s a válság beköszöntével várhatóan csak még rosszabb lesz ez az arány. Jól jelzik ezt az állásbörzék is, amelyeken rendre csökken a kiállítói kedv. Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem például nemrégiben jelentette be, hogy érdeklődés hiányában elmarad a rendezvénye, és a Budapesti Műszaki Egyetem sem bővelkedik tavalyhoz képest oly sok kiállítóban. "Jelenleg a tavaszi Műegyetemi Állásbörze kiállítóinak száma közel 130, de a cégek jelentkezése még nem zárult le.
A kiállítók száma 2008 tavaszán közel 220 volt, ősszel pedig meghaladta a 165-öt. A gazdasági válság minden ágazatot érint, így ez tükröződik az állásbörze iránti érdeklődéseken is„ – mondta el a HR Portálnak Ignácz Szilvia, a BME Diákközpont Karrier Iroda tanácsadója, aki ugyanakkor nem tart attól, hogy lehetőség hiányában külföldre ”menekülnének" a fiatalok, hiszen a válság nem csak Magyarországot érinti. Hozzátette: a cégek egy része ettől függetlenül jelenleg is rendelkezik nyitott pozíciókkal és várja a frissdiplomásokat. Ha ugyanis munkaerőre van szüksége egy vállalatnak, akkor egy pályakezdő alkalmazásával mindenképpen jól jár, ugyanis a Start-kártya programnak köszönhetően adózási kedvezményekben is részesül, illetve nem elhanyagolható szempont az sem, hogy egy frissen végzett, tapasztalattal még nem rendelkező munkavállaló hajlandó kevesebb bérért is elvégezni a munkát.
Igaz, mindennek ára is van. Egy tavalyi kutatás szerint ugyanis a pályakezdőknek fogalmuk sincs a valós munkaerő-piaci viszonyokról, irreálisak a fizetési igényeik, túl gyorsan akarnak felérni a csúcsra, miközben még a nyelvtudásuk sem megfelelő. Ignácz Szilvia szerint ennek van némi alapja, hiszen a hallgatók a felsőoktatási intézményben – a státuszokból adódóan – egy kicsit „burokban” élnek, de tapasztalatuk szerint a válság híre mindenkihez eljutott, ezért ők is egyre jobban érzékelik, hogy önmagában a diploma nem elegendő az elhelyezkedéshez.