Jelenleg minden ötödik pályakezdő munkanélküli, s a válság beköszöntével várhatóan csak még rosszabb lesz ez az arány. Jól jelzik ezt az állásbörzék is, amelyeken rendre csökken a kiállítói kedv. Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem például nemrégiben jelentette be, hogy érdeklődés hiányában elmarad a rendezvénye, és a Budapesti Műszaki Egyetem sem bővelkedik tavalyhoz képest oly sok kiállítóban. "Jelenleg a tavaszi Műegyetemi Állásbörze kiállítóinak száma közel 130, de a cégek jelentkezése még nem zárult le.
A kiállítók száma 2008 tavaszán közel 220 volt, ősszel pedig meghaladta a 165-öt. A gazdasági válság minden ágazatot érint, így ez tükröződik az állásbörze iránti érdeklődéseken is" - mondta el a HR Portálnak Ignácz Szilvia, a BME Diákközpont Karrier Iroda tanácsadója, aki ugyanakkor nem tart attól, hogy lehetőség hiányában külföldre "menekülnének" a fiatalok, hiszen a válság nem csak Magyarországot érinti. Hozzátette: a cégek egy része ettől függetlenül jelenleg is rendelkezik nyitott pozíciókkal és várja a frissdiplomásokat. Ha ugyanis munkaerőre van szüksége egy vállalatnak, akkor egy pályakezdő alkalmazásával mindenképpen jól jár, ugyanis a Start-kártya programnak köszönhetően adózási kedvezményekben is részesül, illetve nem elhanyagolható szempont az sem, hogy egy frissen végzett, tapasztalattal még nem rendelkező munkavállaló hajlandó kevesebb bérért is elvégezni a munkát.
Igaz, mindennek ára is van. Egy tavalyi kutatás szerint ugyanis a pályakezdőknek fogalmuk sincs a valós munkaerő-piaci viszonyokról, irreálisak a fizetési igényeik, túl gyorsan akarnak felérni a csúcsra, miközben még a nyelvtudásuk sem megfelelő. Ignácz Szilvia szerint ennek van némi alapja, hiszen a hallgatók a felsőoktatási intézményben - a státuszokból adódóan - egy kicsit "burokban" élnek, de tapasztalatuk szerint a válság híre mindenkihez eljutott, ezért ők is egyre jobban érzékelik, hogy önmagában a diploma nem elegendő az elhelyezkedéshez.
"Egyre több hallgató készül tudatosan a munkaerőpiacra való kilépésre, amihez a BME Karrier Iroda is egész évben segítséget nyújt, emellett pedig az illetékes szakterületi oktatókkal egyeztetve részt veszünk majd egyes kapcsolódó humánmenedzsment tantárgyak oktatásában, ahol az elhelyezkedéssel, önéletrajzírással, karriertanácsadással kapcsolatos ismereteinket adjuk át a fiataloknak. Honlapunkon és különböző fórumainkon folyamatosan vannak állásajánlatok és szakmai gyakorlati lehetőségek, amik a műegyetemistáknak szólnak, arról nem is beszélve, hogy az állásbörzét megelőzően három héten keresztül próbáljuk javítani az állást keresők felkészültségét" - mesélte lelkesen a szakember. A Felkészítő Napok névre hallgató rendezvénysorozat idén március 16-a és április 2-a között kerül megrendezésre, s a tervek szerint hat előadás, négy tréning, Accessment Centerek (Értékelő Központok), próbainterjúk és nyelvi készségfelmérők fogják segíteni a hallgatók felkészülését - részletezte a tanácsadó.
Folytatás a HR Portálon.