Aki képes a változásra, gyorsabban gyarapodhat

Szingapúr, Svédország és Katar képes a leghatékonyabban reagálni a változásokra – derül ki a KPMG és az Oxford Economics közös felméréséből. A közép-kelet-európai régió vizsgált országai közül Litvánia és Lengyelország szerepelt a legjobban; Magyarországra nem terjedt ki az elemzés. A kutatók szerint a gazdasági jólét nem garancia arra, hogy egy ország felkészült az elkerülhetetlen változásokra, de a jól felkészült országok gyorsabban gyarapodnak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A KPMG és az Oxford Economics a „Change Readiness Index” felmérés keretében 90 országban vizsgálta, mennyire felkészültek a változásokra a vállalatok, a kormányok, az emberek és a civil szervezetek. A kutatók több szempontot is figyelembe vettek: megnézték, hogy az egyes országok milyen hatékonyan reagálnak a természeti katasztrófákra, a technológiai, demográfiai változásokra, a nemzetközi versenyre és a beruházásokra. A felkészültség ez esetben azt jelenti, mennyire számítanak a társadalom különböző szereplői a változásokra, hogyan válaszolnak az új kihívásokra. Az ebből a szempontból sikeres országok gyorsan reagálnak, proaktívan kihasználják a változás nyújtotta lehetőségeket, vagy enyhítik a változások káros hatásait.

„Egy nemzet felkészültsége a változásokra egyre fontosabb a fenntartható gazdaság és az igazságos társadalom elérése érdekében."
A ranglista elején található országok elhelyezkedésükben és méretükben is különböznek, miközben több olyan közös tulajdonságuk van, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy felkészülten álljanak a változások elé: dinamikus üzleti környezetet biztosítanak vállalkozásaiknak, stabil és hatékony a kormányzatuk, népességük képzett, a civil társadalom pedig erős.

A kutatás egyik legfontosabb megállapítása, hogy egy ország gazdasági jóléte nem jelenti automatikusan azt, hogy képes reagálni a változásokra, és kezelni is tudja őket. Számos alacsonyabb jövedelemmel rendelkező nemzet áll a fejlett országok előtt a listában. Chile például a jövedelmek szempontjából a felső középkategóriába sorolható, de a változásra való felkészültségben olyan magasabb jövedelmű országokat előz meg, mint az Egyesült Államok és Franciaország. Több alsó közép jövedelmi kategóriába tartozó ország, mint Panama és a Fülöp-szigetek, megelőzött magasabb jövedelemmel rendelkező nemzeteket, például Olaszországot, Lengyelországot, Brazíliát és Kínát.

A lista első 20 helyezettje
1. Szingapúr 11. Chile
2. Svédország 12. Egyesült Államok
3. Katar 13. Tajvan
4. Új-Zéland 14. Dél-Korea
5. Németország 15. Franciaország
6. Izrael 16. Thaiföld
7. Japán 17. Litvánia
8. Szaúd-Arábia 18. Fülöp-szigetek
9. Ausztrália 19. Panama
10. Egyesült Királyság 20. Kazahsztán
„Egy nemzet felkészültsége a változásokra való reagálásra egyre fontosabb a fenntartható gazdaság és az igazságos társadalom elérése érdekében. A gazdasági jólét és a magas egy főre jutó jövedelem szorosan összefügg a változásokra való hajlandósággal, de az alacsony jövedelem nem leküzdhetetlen korlát a nagyobb gazdasági és szociális rugalmasság elérése előtt. Ez motiváló lehet az olyan alacsonyabb jövedelmű országok számára, ahol erősek az intézmények, a kormányzat krízisszituációban is stabilitást tud biztosítani, és képes a változásokra új lehetőségként tekinteni” – mondja Timothy A. A. Stiles, a KPMG nemzetközi fejlesztéstámogatással foglalkozó vezetője (Global Chair of International Development Assistance Services).

A felmérés részletes eredményei online is megtekinthetők, az egyes országok teljesítményei egymással összehasonlíthatók.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo