Aki képes a változásra, gyorsabban gyarapodhat

Szingapúr, Svédország és Katar képes a leghatékonyabban reagálni a változásokra – derül ki a KPMG és az Oxford Economics közös felméréséből. A közép-kelet-európai régió vizsgált országai közül Litvánia és Lengyelország szerepelt a legjobban; Magyarországra nem terjedt ki az elemzés. A kutatók szerint a gazdasági jólét nem garancia arra, hogy egy ország felkészült az elkerülhetetlen változásokra, de a jól felkészült országok gyorsabban gyarapodnak.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A KPMG és az Oxford Economics a „Change Readiness Index” felmérés keretében 90 országban vizsgálta, mennyire felkészültek a változásokra a vállalatok, a kormányok, az emberek és a civil szervezetek. A kutatók több szempontot is figyelembe vettek: megnézték, hogy az egyes országok milyen hatékonyan reagálnak a természeti katasztrófákra, a technológiai, demográfiai változásokra, a nemzetközi versenyre és a beruházásokra. A felkészültség ez esetben azt jelenti, mennyire számítanak a társadalom különböző szereplői a változásokra, hogyan válaszolnak az új kihívásokra. Az ebből a szempontból sikeres országok gyorsan reagálnak, proaktívan kihasználják a változás nyújtotta lehetőségeket, vagy enyhítik a változások káros hatásait.

„Egy nemzet felkészültsége a változásokra egyre fontosabb a fenntartható gazdaság és az igazságos társadalom elérése érdekében."
A ranglista elején található országok elhelyezkedésükben és méretükben is különböznek, miközben több olyan közös tulajdonságuk van, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy felkészülten álljanak a változások elé: dinamikus üzleti környezetet biztosítanak vállalkozásaiknak, stabil és hatékony a kormányzatuk, népességük képzett, a civil társadalom pedig erős.

A kutatás egyik legfontosabb megállapítása, hogy egy ország gazdasági jóléte nem jelenti automatikusan azt, hogy képes reagálni a változásokra, és kezelni is tudja őket. Számos alacsonyabb jövedelemmel rendelkező nemzet áll a fejlett országok előtt a listában. Chile például a jövedelmek szempontjából a felső középkategóriába sorolható, de a változásra való felkészültségben olyan magasabb jövedelmű országokat előz meg, mint az Egyesült Államok és Franciaország. Több alsó közép jövedelmi kategóriába tartozó ország, mint Panama és a Fülöp-szigetek, megelőzött magasabb jövedelemmel rendelkező nemzeteket, például Olaszországot, Lengyelországot, Brazíliát és Kínát.

A lista első 20 helyezettje
1. Szingapúr 11. Chile
2. Svédország 12. Egyesült Államok
3. Katar 13. Tajvan
4. Új-Zéland 14. Dél-Korea
5. Németország 15. Franciaország
6. Izrael 16. Thaiföld
7. Japán 17. Litvánia
8. Szaúd-Arábia 18. Fülöp-szigetek
9. Ausztrália 19. Panama
10. Egyesült Királyság 20. Kazahsztán
„Egy nemzet felkészültsége a változásokra való reagálásra egyre fontosabb a fenntartható gazdaság és az igazságos társadalom elérése érdekében. A gazdasági jólét és a magas egy főre jutó jövedelem szorosan összefügg a változásokra való hajlandósággal, de az alacsony jövedelem nem leküzdhetetlen korlát a nagyobb gazdasági és szociális rugalmasság elérése előtt. Ez motiváló lehet az olyan alacsonyabb jövedelmű országok számára, ahol erősek az intézmények, a kormányzat krízisszituációban is stabilitást tud biztosítani, és képes a változásokra új lehetőségként tekinteni” – mondja Timothy A. A. Stiles, a KPMG nemzetközi fejlesztéstámogatással foglalkozó vezetője (Global Chair of International Development Assistance Services).

A felmérés részletes eredményei online is megtekinthetők, az egyes országok teljesítményei egymással összehasonlíthatók.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo