Az agrárium termékeinek csak egy része az élelmiszeripari cikkek tömege, de jellemző hatással bírnak az egész ágazat szempontjából az inflációs folyamatok alakulására. Egy nappal ezelőtt váltak ismerté a pénzromlás fontosabb információi, s így az is, hogy . a 8,5 százalékos piaci konszenzust kissé meghaladó 8,6 százalékos 12 havi áremelkedés nem volt meglepő, az összetétel viszont cáratlan volt, hiszen az élelmiszerárak a véltnél kisebb mértékben nőtte. S az is igaz, hogy az élelmiszereken belül az idényáras élelmiszerek ára is az átlagnál lassabban nőtt, a zöldségek ára 12 havi összehasonlításban például 10 százalékkal mérséklődött.
Az inflációs adatok birtokában különösen beszédesek az MTI által most közölt KSH-számok. Az agrártermékek termelőiár-szintje 2007. január-májusban 8,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, ezen belül a növényi termékek árszínvonala 14,2 százalékkal, az élő állatoké és állati termékeké 1,1 százalékkal emelkedett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
A gabonafélék termelői átlagára 28,9 százalékkal nőtt a 2006. január-májusihoz képest, az év első négy hónapjában a termékcsoport termelői átlagára 33,2 százalékkal volt magasabb a bázisadatnál.
Az agrártermékek termelőiár-szintje 2007. január-áprilisban 9,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ezen belül a növényi termékek árszínvonala 17,8 százalékkal, az élő állatoké és állati termékeké 1,2 százalékkal emelkedett.
Tavaly az első öt hónapban a mezőgazdasági termelői árak 7,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, a növényi termékek árszínvonala 14,1 százalékkal emelkedett, az élő állatoké és állati termékeké nem változott.