Gyengén teljesített tavaly a külkereskedelem: az export euróban mindössze fél százalékkal bővült 2011-hez képest. Az idei várakozásokat illetően sok a kérdőjel: főként a német gazdaságra és a járműipari kapacitások alakulására lesz érdemes odafigyelni.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
A 2012-es év egészében a behozatal forintban mért árszínvonala 4,2, a kivitelé 2,9 százalékkal emelkedett az előző évhez képest. A cserearány 1,2 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz viszonyítva 12, az euróhoz mérten 3,3 százalékkal gyengült. A kivitel volumene tavaly 0,9 százalékkal haladta meg az előző évit, a behozatalé nem változott.
Íme a részletek
A gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 3,3, a behozatalé 0,5 százalékkal volt kevesebb 2012-ben. A jelentős súlyú híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék kivitele ötödével csökkent. Ezzel szemben a közúti jármű és az általános rendeltetésű ipari gép mindkét irányú forgalma dinamikusan bővült a KSH jelentése szerint.
Az energiafejlesztő gép és berendezés exportvolumene 2012-ben emelkedett: az első félévben kétszámjegyű volt a növekedés, a második félévben viszont egyszámjegyű visszaesés jelentkezett.
A feldolgozott termékek export- és importvolumene 6,3, illetve 3,5 százalékkal haladta meg 2011 január-decemberének szintjét. Az árufőcsoport forgalma minden negyedévben nőtt.
A gyógyszer és gyógyszerészeti termék, gumigyártmány exportja, a szakmai, tudományos ellenőrző műszer, valamint a szerves vegyi termék mindkét irányú forgalma markánsan bővült.
Az energiahordozók importvolumene - az árak 14 százalékos növekedése mellett - az év egészét tekintve 5,3 százalékkal volt kevesebb, mint 2011-ben. A kőolaj és kőolajtermék, illetve a természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene a belföldi kereslet visszaesése miatt jellemzően alatta maradt a bázisnegyedévek szintjének.
Tavaly az év egészében az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 4,9 százalékkal nőtt, az importé 5,9 százalékkal csökkent 2011-hez képest. A kivitel volumennövekedése a második és harmadik negyedévben kiemelkedő volt. A gabona és gabonakészítmény, ezen belül a kukoricaexportja dinamikusan, az állati takarmányoké kétszámjegyű mértékben bővült. A cukor, cukorkészítmény és méz, valamint a dohány és dohányáru kivételével minden egyéb árucsoport behozatala elmaradt a 2011. január-decemberi bázistól.
Tavaly az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 0,9, az onnan érkező behozatalé 1,9 százalékkal volt több, mint 2011-ben. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió tagjaival szemben 184 milliárd forinttal romlott.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene 0,8 százalékkal bővült, az importé 4,5 százalékkal százalékkal elmaradt az egy évvel azelőttitől. A külkereskedelmi mérleg hiánya 724 milliárd forint volt, 177 milliárd forinttal kevesebb, mint 2011-ben.
A legfontosabb partner Németország
Magyarország legfőbb külkereskedelmi partnere mindkét irányban Németország volt, a kivitelnél a további sorrend: Románia, Szlovákia, Ausztria, Olaszország, a behozatalnál: Oroszország, Ausztria, Kína, Szlovákia. A felsorolt országok esetében a tárgyidőszaki legnagyobb export- és importnövekménye német relációban, a közúti jármű árucsoportnál keletkezett. A legnagyobb csökkenés a híradás-technikai termékkör Kínából történő behozatalában (259 millió euró) és Franciaországba irányuló kivitelében (273 millió euró) volt 2011-hez viszonyítva.
A többlet maradhat, de...
Mély gödörben a magyar gazdaság
A vártnál is gyengébben teljesített a magyar gazdaság 2012 utolsó hónapjaiban: a GDP a IV. negyedévben 2,7 százalékkal zsugorodott, az ipari termelés decemberben 7,6 százalékkal szakadt.
Aggodalomra ad okot a külkereskedelem dinamikájának romlása Török Bálint szerint. A Buda-Cash Brókerház makroelemzője emlékeztetett arra, hogy az aktívum mértéke - 6,8 milliárd euró - 2009 óta a legalacsonyabb volt 2012-ben.
Az idei folyamatokról szólva a szakember kiemelte, hogy a külkereskedelemben nagymértékben függ majd a német gazdaság teljesítményétől. Továbbá attól, hogy a magyar autóipari beruházások piacra lépése mennyire tudja felpörgetni az exportot. Szerinte a kiviteli többlet az idén is megmarad, ám mértékét óvatosan kell kezelni.
Jobban az idei kilátások
7 tanács, hogy sikeres legyen vállalkozása a külpiacokon
A nemzetközi piacokra nyitott kkv-k sikeresebbek, mint a kizárólag helyi üzleteket kötő társaik – ezt támasztja alá minden kutatás, mutató és statisztika. Nem véletlen, hogy a 2-5 éve alapított kkv-k 82 százaléka jelen van a nemzetközi piacokon, és nyitott a globális innovációkra, állapítja meg egy nemzetközi kutatáson alapuló tanulmány. De átlépni termékünkkel vagy szolgáltatásunkkal az országhatárt nem olyan egyszerű.
Az exporttöbblet mértékének csökkenését Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője szerint a cserearány-romlás okozta Magyarországon. Ezt a szakember az általános európai recessziónak, illetve a Nokia és a Flextronics termeléskiesésének hatásaként értékelte.
Az idén a szakember szerint a magyar külkereskedelem kilátásai jobbak a tavalyinál. A német gazdaságban ugyanis egyértelműen a fellendülés jelei tapasztalhatók, ami várhatóan pozitív irányba mozdítja majd a magyar gazdaságot. Emellett az idén belépő új autóipari kapacitások is húzzák majd az exportteljesítményt.