A részvétel ingyenes, jelentkezzen most! >>>
Európa egyik vezető kintlévőség-kezelő vállalatcsoportja, az EOS Csoport magyarországi leányvállalata több mint ötszázezer, 2023-ban Magyarországon kezelt fedezetlen ügyet vizsgált meg kutatásában, összevetve nemcsak az előző évvel, de a 2019-es világjárványt megelőző adatokkal is.
Hogyan változott 5 év alatt az adósságok típusa Magyarországon?
Az összes ügyféldarabszámot illetően a banki tartozások aránya 25 százalékkal növekedett az elmúlt 5 évben, bár az előző évhez képest 2023-ban 3 százalékkal konszolidálódott ez a szám. Az elemzésben nem csupán az adósságok típusát hasonlították össze a Covid járvány előtti adatokkal, hanem az egyes korosztályokban felfedezhető különbségekre is kitértek. Míg a 20-39 éves korosztályban 10 százalékkal csökkent a késedelmes banki tartozások száma, a 40-59 évesek körében közel 33 százalékkos növekedést figyelhetünk meg. A 60 év felettiek esetében szintén emelkedett ez az arány, mégpedig 41 százalékkal.
Ez azt mutatja, hogy a fiatalabb generáció egyre inkább ügyel a pénzügyi tudatosságra, míg az idősebbek jobban rászorulnak a banki hitel felvételre. Ennek okai igen sokrétűek lehetnek.
Egyrészt, a digitális korban a pénzügyek kezelése és a befektetések palettája könnyebben hozzáférhetővé vált a fiatal generációk számára. Az internet és a különböző mobilapplikációk által kínált információáradat lehetővé teszi számukra, hogy egyszerűen és sokkal gyorsabban hozzáférjenek pénzügyi tanácsokhoz, befektetési lehetőségekhez és az ezekhez kapcsolódó tanulási forrásokhoz.
Másrészt, a gazdasági környezet instabilitása és a globális pénzügyi válságok tanulságai rávilágítottak arra, hogy mennyire fontos az egyéni pénzügyi tervezés és a kockázatok kezelése. A válságok során sok fiatal tapasztalja meg első kézből a pénzügyi bizonytalanságot és a megtakarítások elvesztését, ami felhívja a figyelmüket arra, hogy mennyire fontos az anyagi stabilitás megteremtése a jövőjük biztosítása érdekében.