A WTC elleni merénylet gazdasági hatása

Az amerikai gazdaság 2003-ig 639 milliárd dollár jövedelem kiesést és közel 2 millió munkahely elvesztését könyvelheti el a szeptember 11-én Manhattan szívében lévő World Trade Center ellen elkövetett terrortámadás közvetlen eredményeként – írja a Reuters egy a New York állam szenátusának készített jelentés alapján.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A DRI-WEFA (New York Állam szenátusának gazdasági tanácsadója) által készített és január 28-án közzétett beszámoló elsőként vizsgálja, hogy a támadás milyen következményekkel jár New York Állam és környéke gazdaságát illetően. A beszámolót arra szeretnék felhasználni, hogy alátámassza a város kérését: George Pataki, New York állam polgármestere 54 milliárd dollárt kért Whasingtontól. Bush Elnök azonban mostanáig szigorúan tartotta magát eredeti 20 milliárd dolláros ajánlatához.
A bruttó nemzeti össztermék visszaesése alapján úgy néz ki, hogy a nemzetgazdaság összességében 639 milliárd dolláros veszteséget könyvelhet el, amelyből a DRI-WEFA előrejelzése szerint 40,8 milliárd dollár realizálódott 2001. végéig, 316 milliárd dollár várhatóan 2002-ben fog, és 280 milliárd dollárral lesz kevesebb a gazdaság teljesítménye 2003-ban. Az egyik elsődleges oka, amiért a támadás ilyen súlyosan érintette az amerikai nemzet gazdaságát, annak köszönhető, hogy az már a két gép becsapódás előtt is gyengélkedett. Az esemény New York államnak előreláthatóan több mint 4,6 milliárd dollár kiesést jelent 2003-ig a turisztikai költések visszaeséséből következően. Szerte az Amerikai Egyesült Államokban azon a héten, amikor a támadás történt a gazdasági teljesítmények elkezdtek akadozni. Amikor a por elült már lehetett sejteni, hogy a fogyasztóknak azon mód nem lesz kedvük újból költeni – írja a jelentés. New York Állam körülbelül 100ezer munkahelyet vesztett, amiből 70 ezer volt New Yorkban. Ebből 2002-ben a jelentés szerint körülbelül 20 ezer fog újjáéledni. . A turisztikai ipar, amelyen már szeptember 11. előtt is a lassulás jelei mutatkoztak, 46 500 álláshelyet vesztett el. Súlyosbítja a helyzetet, hogy a New Yorkban megszűnt állások egyharmada a pénzügyi szolgáltatások ágazatban történt, amely ráadásul a nemzetgazdaság egyik motorja. A tőkehozamok New Yorkra eső részéből származó jövedelem nagysága 20 százalékot esett 2001-ben – írja a tanulmány –, és hozzáteszi hogy ezzel szemben a biztonságtechnikai iparban dolgozók jutaléka 42 százalékkal volt kevesebb. 2002. során a jutalékok 3 százalékos növekedése várható, ha a tőkehozamok szintje stagnál. Körülbelül 32 ezer munkahely, amely a Világ Kereskedelmi Központ épületében volt, valószínűleg soha nem települ vissza New York városba, legalábbis 2004 előtt biztosan nem – állapítja meg a jelentés.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo