A DRI-WEFA (New York Állam szenátusának gazdasági tanácsadója) által készített és január 28-án közzétett beszámoló elsőként vizsgálja, hogy a támadás milyen következményekkel jár New York Állam és környéke gazdaságát illetően. A beszámolót arra szeretnék felhasználni, hogy alátámassza a város kérését: George Pataki, New York állam polgármestere 54 milliárd dollárt kért Whasingtontól. Bush Elnök azonban mostanáig szigorúan tartotta magát eredeti 20 milliárd dolláros ajánlatához.
A bruttó nemzeti össztermék visszaesése alapján úgy néz ki, hogy a nemzetgazdaság összességében 639 milliárd dolláros veszteséget könyvelhet el, amelyből a DRI-WEFA előrejelzése szerint 40,8 milliárd dollár realizálódott 2001. végéig, 316 milliárd dollár várhatóan 2002-ben fog, és 280 milliárd dollárral lesz kevesebb a gazdaság teljesítménye 2003-ban. Az egyik elsődleges oka, amiért a támadás ilyen súlyosan érintette az amerikai nemzet gazdaságát, annak köszönhető, hogy az már a két gép becsapódás előtt is gyengélkedett. Az esemény New York államnak előreláthatóan több mint 4,6 milliárd dollár kiesést jelent 2003-ig a turisztikai költések visszaeséséből következően. Szerte az Amerikai Egyesült Államokban azon a héten, amikor a támadás történt a gazdasági teljesítmények elkezdtek akadozni. Amikor a por elült már lehetett sejteni, hogy a fogyasztóknak azon mód nem lesz kedvük újból költeni – írja a jelentés. New York Állam körülbelül 100ezer munkahelyet vesztett, amiből 70 ezer volt New Yorkban. Ebből 2002-ben a jelentés szerint körülbelül 20 ezer fog újjáéledni. . A turisztikai ipar, amelyen már szeptember 11. előtt is a lassulás jelei mutatkoztak, 46 500 álláshelyet vesztett el. Súlyosbítja a helyzetet, hogy a New Yorkban megszűnt állások egyharmada a pénzügyi szolgáltatások ágazatban történt, amely ráadásul a nemzetgazdaság egyik motorja. A tőkehozamok New Yorkra eső részéből származó jövedelem nagysága 20 százalékot esett 2001-ben – írja a tanulmány –, és hozzáteszi hogy ezzel szemben a biztonságtechnikai iparban dolgozók jutaléka 42 százalékkal volt kevesebb. 2002. során a jutalékok 3 százalékos növekedése várható, ha a tőkehozamok szintje stagnál. Körülbelül 32 ezer munkahely, amely a Világ Kereskedelmi Központ épületében volt, valószínűleg soha nem települ vissza New York városba, legalábbis 2004 előtt biztosan nem – állapítja meg a jelentés.
A WTC elleni merénylet gazdasági hatása
Az amerikai gazdaság 2003-ig 639 milliárd dollár jövedelem kiesést és közel 2 millió munkahely elvesztését könyvelheti el a szeptember 11-én Manhattan szívében lévő World Trade Center ellen elkövetett terrortámadás közvetlen eredményeként – írja a Reuters egy a New York állam szenátusának készített jelentés alapján.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.