A Tisza-tó és környéke a Tisza 2000. évi ökológiai katasztrófája után mára visszanyerte korábbi, térségben betöltött szerepét. A területet ismét kezdik benépesíteni a fürdést és a vízi sportot kedvelők, valamint a - korábban nagyszámban ideérkező - hazai és külföldi ökoturisták, vagyis a szinte érintetlen természet nyújtotta látványosságokat kedvelők. A 127 négyzetkilométer területű, egykori víztározó környéki tizennégy település legtöbbje már most is jelentős turisztikai központ, amelyek a regionális fejlesztési terv részeként kisebb-nagyobb állami támogatásban részesülnek. Kevesen tudják, hogy Európában elsőként a Tisza-tó térsége kapta meg a "Village Plusz" Ökoturisztikai Védjegyet, amely minőségbiztosítási rendszer is, melyet földrajzi területekre lehet megszerezni. A védjegynek köszönhetően a Tisza-tó térsége megjelenik a legjelentősebb európai utazási kiállításokon és vásárokon, illetve az európai régiók természetjáró hálózatának internetes oldalán.
Tiszafüred, Abádszalók, Kisköre
A területen különösen Tiszafüred, Abádszalók és Kisköre települések emelkednek ki, ahol éppen a fejlesztések hatására, na és - az alacsony ingatlanárak miatt - néhány éve a hazai kisbefektetők is mind nagyobb számban vásároltak építési területet, nyaralót annak reményében, hogy értéke hosszabb távon a többszörösére emelkedik. Persze a várt ingatlanboom ideje még nem jött el, mint ahogy egyelőre a fejlesztések üteme is csak kisebb léptékű. Talán ez utóbbi, meg aztán az általános hazai üdülőterületi pangás is oka, hogy az elmúlt két évben alig volt mozgás az itteni ingatlanpiacon.
Az ide érkező vendégeket a tókörnyéki településeken panziók, hotelek, kempingek és falusi szálláshelyek, apartmanok várják, egy többtagú család számára is elérhető árakkal.
A családi házaknál általában 1 felnőttnek 2000 forintba kerül egy éjszaka, a gyerekeknek pedig - kortól függően - 10-50%-os kedvezményt adnak, míg a strandközeli, 3-4 szobás, többszemélyes faházakért egy éjszakára 6000 forintot kérnek.
A színvonalas vendégházaknál, panziókban egy éjszaka egy személynek 3000-5000 forint díjat kell letenni, s ez a díj többnyire a reggelit és az idegenforgalmi adót is tartalmazza. Ez utóbbi a 18 éven felüliek esetében 300 forint éjszakánként, a csónakkölcsönzés díja pedig egy napra 2400-6000 forint között mozog.
Az 5000 állandó lakosú Abádszalók ingatlanpiacán szinte minden ingatlanfajtából túlkínálat van. Az építési területek ára a kisvárosban függ a helytől, illetve a közművesítés mértékétől. Az üdülőtelkek négyzetméterét 2300 és 5000 forint közötti áron kínálják, míg a belterületi házhelyeké 3000-4000 forintról indul, és a frekventált területeken - a vízparthoz közel - eléri a 6000-7000 forintot.
Árak
A lakóingatlanok részpiacán régi parasztház ma már nemigen van a kínálatban. Ezeket a korábbi évtizedben a külföldiek jórészt felvásárolták, majd meghagyva eredeti külső arculatukat anyagukban teljesen átépítették, s modern, kényelmes lakóházakká alakították. Egyéb használt, például a hatvanas években épült családi házból bő a kínálat. Ezek ára 7-8 millióról indul, s a két-háromszinteseké - melyek már korszerű belső kialakításúak, gázfűtésesek - elérheti a 30 milliót. Lakópark, új társasház nem épült eddig a kisvárosban, ez utóbbit - 10-12 lakással - most szervezi egy helyi vállalkozó, aki azonban csak akkor vág bele a fejlesztésbe, ha jó előre biztos vevőket talál a projekt lakásaira.
Üzletek
Tiszafüreden, Kiskörén az ingatlanszakember tapasztalata szerint Abádszalókhoz hasonlóan bő és széles választékú az ingatlankínálati paletta, ám Tiszafüreden átlag 5-10, míg Kiskörén 15-20%-kal alacsonyabbak az árak. Lakásbérlet egyik településen sem jellemző, viszont mindhárom helyen keresettek a partközeli kisebb üzlethelyiségek. Ezek szezonális jelleggel üzemelnek, s ez meghatározza bérleti díjukat is. A kiemelt helyen lévők esetében évente 1-1,5 millió forintot kérnek egy-egy helyiségért, míg a kevésbé frekventált helyen lévőkért többnyire havonta 50 ezer forintot kell üzletenként fizetni.