Az Ecostat májusi "TOP-100 konjunktúra-indexe" 54 százalék, két százalékponttal magasabb az áprilisi értéknél. A hazai nagyvállalatok rövid távú gazdasági várakozásaiban mérsékelt optimizmus érzékelhető, a bizalmi trend október óta emelkedik. A javuló bizalmi index összhangban van a makrogazdaság első negyedévi kedvező teljesítményével.
Májusban a hazai nagyvállalatok 2007 második félévi várakozásait a korábbiaknál valamivel optimistább megítélés jellemzi. Az élénk külpiaci kereslet kedvez az exportorientált vállalati körnek. A belső fogyasztás gyengülését a vállalatcsoport növekvő kivitellel igyekszik kompenzálni, összességében sikerrel. A TOP-100 csoport saját vállalkozásaiknak rövid távú kilátásait valamivel gyengébbnek értékeli a nemzetgazdaságénál, az erős forint és az új uniós tagországok erősödő versenye gyengíti külpiaci pozícióikat.
A nagyvállalatok több mint háromnegyede az ország gazdasági helyzetében kismértékű javulást, illetve stabilitást vár. A pesszimista jelzések aránya az év eltelt hónapjaihoz viszonyítva jóval alacsonyabb, 16 százalék. Saját gazdálkodásuk feltételeit, cégük várható teljesítményét a nagyvállalatok negyede javulónak értékeli. Pozíciói rosszabbodásától a vállalkozások egyharmada tart. A termelésnövelés rövid távú lehetőségét a belső felhasználás szűkíti, a tevékenysége bővítésével számoló cégek aránya májusban 42 százalékra csökkent, a visszaesés 8 százalékpontnyi. A szektor vállalkozásainak egyharmada 5 százalék körüli, egytizede ennél dinamikusabb fejlődést prognosztizál. A nagyvállalatok készletpolitikája összhangban van a viszonylag kedvező termelési kilátásokkal. Európai felvevőpiacai keresletének élénkülését tapasztalva saját előállítású készleteinek szintjét közel 40 százalékuk tervezi növelni, 11 százalékuk jelentős készlet felhalmozást fontolgat. A vásárolt készletek szintjét a TOP-100 vállalatok kétharmada nem kívánja módosítani. Idegen készletei növelését 31 százalékuk, csökkentését 4 százalékuk tervezi.
Az uniós piacok élénkülésének köszönhetően a hónapok óta tartó javulás után márciusban pozitívra fordult a havi külkereskedelmi mérleg. Erre tíz éve nem volt példa. A belföldi felhasználást a reálbérek csökkenése és a beruházások alig változó szintje mérsékli. A nagyvállalatok háromnegyede rövid távon a beszerzési feltételek fennmaradását, egytizedük rosszabbodását feltétezi.Fél éven belül a belföldi kereslet szinten maradását vélelmezi a cégek fele, élénkülést vár egynegyedük. A prognózis április óta valamelyest javult. Májusban a külföldi kereslet bővülésével a nagyvállalatok közel kétharmada, stabilitásával 35 százaléka számol, piacai elvesztésétől 5 százalékuk tart. A belföldi értékesítés megítélésében a cégek valamivel borúlátóbbak. Negyedéves visszatekintésben 36 százalékra emelkedett a hazai piac szűkülésével számolók aránya, s 23 százalékra nőtt az eladási lehetőségek javulásában bizakodó cégek aránya. A második félévben a nagyvállalatok több mint a fele a külföldi piacok bővülésével számol. Változatlan érdeklődést 42 százalékuk feltételez, piacai elvesztésétől 5 százalékuk tart. A hazai munkaerőpiaci feltételek érezhetően romlanak, a nagyvállalatok 22 százaléka munkaerő-problémákkal számol. A munkaerő-kínálat javulásában 13 százalékuk bízik. A következő fél évben pénzügyi helyzete változatlanságával kalkulál a TOP-100 kör 52 százaléka, likviditása javulását jelezte 35 százalékuk. Pénzügyi nehézségektől a cégek 13 százaléka tart, ez jóval kevesebb a korábbinál. A makrogazdasági környezet megítélése a nagyvállalati körben javul. A kiszámíthatóság erősödését a cégek 17 százaléka valószínűsíti, változatlanságát 48 százalékuk jelezi.
Tavaly a hazai vállalkozói kör beruházási aktivitása mérséklődött, összességében elmaradt az előző évek kiemelkedő teljesítményétől a múlt évben. Valamennyi jövedelem-tulajdonos mérsékelte fejlesztéseit. Ez év második felétől a fejlesztési aktivitás erősödhet, érzékelhető növekedés főként az infrastrukturális területen várható. A gazdálkodó szervezetek beruházási elkötelezettsége elmarad a kívánatostól. Májusban a TOP-100 vállalatok beruházási hajlandósága gyengült, ezzel együtt a fejlesztésben érdekelt cégek aránya 57 százalék. A rövid távú fejlesztési szándék tendenciája enyhén ereszkedő. Az új technológia átvételének szándéka április óta gyengült, a korábbi 42 százalékkal szemben májusban 21 százalékot ért el. A kapacitások kihasználtsága érdemben nem változott az elmúlt hónapokban, a cégek 54 százaléka kismértékű felesleges termelési háttérrel működik, 42 százalékuk kapacitása elégséges a tevékenysége folytatásához.
A márciusi 9 százalékos infláció után áprilisban bekövetkezett az elemzők által prognosztizált fordulat, a pénzromlás üteme egy évi növekedés után valamelyest mérséklődött, mértéke azonban magas, áprilisban 8,8 százalék volt. A TOP-100 csoport legutolsó előrejelzése szerint 2007-ben a fogyasztói árak átlagos emelkedése 6,7 százalék lehet, a prognózis megegyezik az áprilisival. Májusban a nagyvállalatok decemberi 12 hónapos árprognózisa 6,5 százalék, fél százalékponttal meghaladja az előző havi értéket. A vállalkozások éves áremelési szándéka 2,4 százalék, ez jelentős visszafogottságra utal.