A terror hatásai a közvélemény szerint

A magyar közvélemény fele úgy vélekedik, hogy általában véve nem lesz ránk hatása az USA elleni terrortámadásoknak. A közvélemény másik fele szerint nálunk a gazdaságot, külpolitikát és nemzetközi turizmust érintik legerősebben a szeptember 11-i terrorcselekmények következményei.

A GfK Piackutató Intézet felmérésének eredményeként a 14 évesnél idősebb felnőtt lakosság fele gondolja úgy, hogy „általában véve lesz valamilyen hatása az amerikai eseményeknek ránk nézve.” Mely területeket éri a legerősebb hatás? Azok közül, akik szerint lesz ránk hatása az eseményeknek, a többség nevezte meg a gazdaságot és a külpolitikát.
Egyharmadnál nagyobb arányt képviselnek, akik a nemzetközi turizmust, belpolitikát, továbbá médiát említik.
Egyharmados arány alatt marad sorrendben az erkölcs, fogyasztás és kultúra.
A kutatást reprezentatív országos mintán végezték a GfK munkatársai, tele-fonos A fogyasztás várható változásaira vonatkozó kérdésre a válaszadók eléggé egységes véleményt képviselnek: nem számolnak azzal, hogy az emberek a terrorcselekmények nyomán kevesebbet fognak költeni vagy fogyasztani.
Azt viszont már a megkérdezettek jó egyharmada gondolja, hogy az emberek inkább napi cikkeket, élelmiszereket vásárolnak, és kevesebbet költenek tartós fogyasztási cikkekre. Ezt a felfogást a viszonylag egyöntetű összképen belül leginkább a 40-59 évesek, nyolc általánost vagy kevesebbet végzettek és nők képviselik.

Németországi kutatások
A hasonló témában végzett németországi kutatások eredményei azt mutatják, hogy az ottani közvélemény szerint a német gazdaság recesszió határán van. A német fogyasztók konjunktúra-elvárásai 2000 közepe óta összeomlottak, állapítja meg a nürnbergi székhelyű GfK-csoport legfrissebb jelentése. Októberben a mutató tovább esett, és majdnem eléri az 1992-93-as recesszió szintjét.
A folyamat első sorban a világgazdaság helyzetét tükrözi, ami egyre inkább befolyásolja a német fogyasztók hangulatát. Annak ellenére, hogy a hangulat már jóval szeptember 11 előtt elromlott, nem kizárható, hogy az események még inkább rontottak a helyzet megítélésén.
A német GfK most közzétett tanulmánya rámutat: Annak ellenére, hogy általában a gazdaság visszaesésével számol a német közvélemény, a személyes jövedelem kilátásait pozitívabban ítéli meg.
„A fogyasztók pillanatnyilag nyilvánvalóan abból indulnak ki, hogy a szeptember 11-i események egyelőre nem befolyásolják negatívan a jövőbeli jövedelmüket” – állapítja meg a nürnbergi GfK-jelentés.
Hozzáteszi, hogy a jelenlegi hangulat alapján most nem feltételezhető a magán fogyasztás drasztikus visszaesése. Bár a magán fogyasztástól egyelőre a német gazdaságot fejlesztő jelentős impulzusok sem várhatók.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo