A GfK Piackutató Intézet felmérésének eredményeként a 14 évesnél idősebb felnőtt lakosság fele gondolja úgy, hogy „általában véve lesz valamilyen hatása az amerikai eseményeknek ránk nézve.”
Mely területeket éri a legerősebb hatás? Azok közül, akik szerint lesz ránk hatása az eseményeknek, a többség nevezte meg a gazdaságot és a külpolitikát.
Egyharmadnál nagyobb arányt képviselnek, akik a nemzetközi turizmust, belpolitikát, továbbá médiát említik.
Egyharmados arány alatt marad sorrendben az erkölcs, fogyasztás és kultúra.
A kutatást reprezentatív országos mintán végezték a GfK munkatársai, tele-fonos A fogyasztás várható változásaira vonatkozó kérdésre a válaszadók eléggé egységes véleményt képviselnek: nem számolnak azzal, hogy az emberek a terrorcselekmények nyomán kevesebbet fognak költeni vagy fogyasztani.
Azt viszont már a megkérdezettek jó egyharmada gondolja, hogy az emberek inkább napi cikkeket, élelmiszereket vásárolnak, és kevesebbet költenek tartós fogyasztási cikkekre. Ezt a felfogást a viszonylag egyöntetű összképen belül leginkább a 40-59 évesek, nyolc általánost vagy kevesebbet végzettek és nők képviselik.
Németországi kutatások
A hasonló témában végzett németországi kutatások eredményei azt mutatják, hogy az ottani közvélemény szerint a német gazdaság recesszió határán van. A német fogyasztók konjunktúra-elvárásai 2000 közepe óta összeomlottak, állapítja meg a nürnbergi székhelyű GfK-csoport legfrissebb jelentése. Októberben a mutató tovább esett, és majdnem eléri az 1992-93-as recesszió szintjét.
A folyamat első sorban a világgazdaság helyzetét tükrözi, ami egyre inkább befolyásolja a német fogyasztók hangulatát. Annak ellenére, hogy a hangulat már jóval szeptember 11 előtt elromlott, nem kizárható, hogy az események még inkább rontottak a helyzet megítélésén.
A német GfK most közzétett tanulmánya rámutat: Annak ellenére, hogy általában a gazdaság visszaesésével számol a német közvélemény, a személyes jövedelem kilátásait pozitívabban ítéli meg.
„A fogyasztók pillanatnyilag nyilvánvalóan abból indulnak ki, hogy a szeptember 11-i események egyelőre nem befolyásolják negatívan a jövőbeli jövedelmüket” – állapítja meg a nürnbergi GfK-jelentés.
Hozzáteszi, hogy a jelenlegi hangulat alapján most nem feltételezhető a magán fogyasztás drasztikus visszaesése. Bár a magán fogyasztástól egyelőre a német gazdaságot fejlesztő jelentős impulzusok sem várhatók.
A terror hatásai a közvélemény szerint
A magyar közvélemény fele úgy vélekedik, hogy általában véve nem lesz ránk hatása az USA elleni terrortámadásoknak. A közvélemény másik fele szerint nálunk a gazdaságot, külpolitikát és nemzetközi turizmust érintik legerősebben a szeptember 11-i terrorcselekmények következményei.
Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?
Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!
2025. július 16. 15:30
Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata
Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen
Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta
Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz
Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben
A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte
Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.