A Széchenyi Terv 2001. évi pályázatainak eredményeirõl

2001-ben összesen 5, azaz ötmilliárd forintot folyósítottak a Széchenyi-terv keretében elfogadott pályázatokra – hangzott el azon a sajtótájékoztatón 2002. január 15-én - egy évvel a Széchenyi Terv 2001. évi pályázatainak meghirdetése után - , ahol Nagy Róza, a Gazdasági Minisztérium közigazgatási államtitkára és a tárca helyettes államtitkárai beszámoltak a Széchenyi Terv GM által kezelt négy programjának, illetve az azokhoz kapcsolódó 2001. évi pályázatoknak eredményeirõl. A kifizetések gyorsítása érdekében a tárcától mostantól fogva a támogatás 50 százaléka erejéig előleg is kérhető.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vállalkozáserõsítõ, a lakás, a turizmusfejlesztési, valamint a regionális gazdaságépítési programhoz kapcsolódóan 2001-ben összesen 13.600 pályázat érkezett, több mint 160 milliárd forint támogatási igénnyel. Az eddig elbírált 9.400 pályázat közül 7.300, azaz a pályázatok több mint háromnegyede kapott támogatást.
A megítélt 94 milliárd forint segítségével 386 milliárd forint értékû fejlesztés valósul meg és 29.000 új munkahely keletkezik.

Támogatások megoszlása
2001-ben a vállalkozáserõsítéshez kapcsolódó pályázatoknál 31 milliárd, a turizmusfejlesztési pályázatoknál 30 milliárd, a bérlakás-program pályázatainál 23 milliárd forint állami támogatás valósult meg. Korábban a Gazdasági Minisztérium által külön forrással nem támogatott regionális gazdaságfejlesztésre 4 milliárd forint, az energiatakarékosságra és aktív foglalkoztatási programokra egyaránt 2,7-2,8 milliárd forint jutott.

A pályázók megoszlása
2001-ben a támogatások 60%-a (56 milliárd forint) a vállalkozások által benyújtott pályázatokhoz jutott, amely összesen több mint 310 milliárd forintnyi fejlesztés létrejöttét segíti elõ. A támogatások fennmaradó része (30 milliárd forint) az önkormányzatokhoz került, melynek 66%-át bérlakásépítéshez, 26%-át turizmusfejlesztéshez, 7%-át regionális gazdaságépítéshez, 1%-át energiatakarékossági programokhoz használnak fel, több mint 60 milliárd forintnyi beruházási értékben.


Lakásprogram. A kamattámogatási rendszer eredményei
Az építési hitelek állománya 130 milliárd forinttal, 315 milliárd forintra emelkedett, míg a jelzáloglevelek kamattámogatásával nyújtott hitelek összege 2001-ben 23 milliárd forintra nõtt. 2001. szeptemberéig 14 ezer új lakásra adták ki a használatba vételi engedélyt, és 34 ezer új lakás építése kezdõdhetett el. A felépített lakások száma 50%-kal, az új építési engedélyeké 10%-kal haladja meg az elõzõ év azonos idõszakát.
A bérlakás-építési program eredményei
A pályázók 2000-ben és 2001-ben összesen 32,4 milliárd forint állami támogatásban részesültek. Ezzel 46 milliárd forint értékben több mint 7.000 új bérlakás kialakítása vált lehetõvé az ország mintegy 250 településén. A program 2001-ben új elemekkel bõvült, és ma már a szociális és a költségelvû bérlakások építése mellett, az önkormányzatok garzonház, idõsek otthona és nyugdíjas ház építésére is pályázhatnak.

Egészségturizmus-fejlesztési program
41 nyertes pályázat keretében, közel 20 milliárd forint állami támogatással, 48 milliárd forint értékû beruházás és több mint másfél ezer új munkahely valósul meg.
2001-ben a támogatás elsõsorban a már ismert fürdõközpontokhoz kapcsolódott, és azok továbbfejlesztését, korszerûsítését jelentette. A 2002-ben induló második hullámban egyre inkább a kevésbé bevezetett helyszínek kerülhetnek elõtérbe.
A turizmusfejlesztési program fontos eredménye, hogy az ország valamennyi kistérségében, több mint 450, vagyis minden hetedik településen indul turisztikai fejlesztés.

Vállalkozások erõsítése
A versenyképes beruházások támogatására kiirt pályázat 249 fejlesztéshez összesen 17,2 milliárd forint állami támogatást nyújtott, ami mintegy 180 milliárd forintnyi új beruházás létrejöttét segítette elõ, és ezzel közel 15 ezer fõ foglalkoztatására nyílik lehetõség. A 17,2 milliárd forint több mint fele kis- és középvállalkozások gazdasági versenyképességének erõsítését segítette elõ.
A kis- és középvállalkozások számára kiírt pályázatokra összesen 12,8 milliárd forint értékben nyújtott a tárca támogatást. Ezzel több mint 38 milliárd forintnyi beruházás valósul meg, melynek közel háromnegyede három kiemelt pályázathoz (32%-a a kereskedelmi szálláshelyek bõvítése, 24%-a technikai korszerûsítést eredményezõ gépek beszerzése, 17%-a beszállítóvá váláshoz szükséges fejlesztés) kapcsolódik.
Összességében a vállalkozásoknak eddig megítélt 55 milliárd forintnyi állami támogatás több mint háromnegyedét (beleértve a vállalkozáserõsítõ, turizmus, regionális, foglalkoztatási, energiatakarékossági programot) a mikro- kis- és közepes méretû vállalkozások kapták.

Ipari parkok
2001-ben elkészült az ipari parkok fejlesztésének tízéves programja. Az ipari parkok fejlesztéséhez nyújtott támogatás 2001-ben közel 1,9 milliárd forintra emelkedett, ez az összeg megegyezik az elmúlt négy évben összesen erre a célra rendelkezésre álló támogatási értékkel. A program keretében 42 nyertes pályázó összesen 10 milliárd forint értékû beruházást valósít meg. 2001-ben 13 új ipari centrum nyerte el az "Ipari Park" címet, és ezzel számuk 146-ra növekedett.

Foglalkoztatás
A Széchenyi Terv számos pályázatához, foglalkoztatást, új munkahelyteremtést segítõ, kiegészítõ jellegû támogatási pályázat beadására van lehetõség. Megközelítõleg egyenlõ számban pályáztak mikro-, kis- és középvállalkozások illetve nagyvállalkozások, fõként a gazdaság- és vállalkozásfejlesztési programokhoz kapcsolódóan.

Energiatakarékosság
Az eddigi legtöbb nyertes pályázat az energiatakarékossági programban került kihirdetésre. Az egyik legnépszerûbb pályázat, a lakossági energia megtakarítási pályázaton a program jellegének megfelelõen sok, kis támogatási igényû pályázat kapott támogatást. Így több ezer lakás, épület utólagos hõszigetelése, nyílászáróinak cseréje, illetve fûtés-korszerûsítése válik lehetõvé. A megújuló energiaforrások bõvítésére és a megújuló energia-felhasználás növelésére is számos pályázat érkezett, melyekre eddig több mint 250 millió forint értékû állami támogatást ítélt meg a gazdasági tárca.

A sajtótájékoztatón elhangzottak szerint a gazdasági miniszter aláírása jelenleg összesen 94 milliárd forint kötelezettséget jelent, amiből tehát eddig öt milliárdot folyósítottak, a többi az idén várható. A kifizetéseket lassítja, hogy az állam csak utólag, számlák ellenében fizet, tehát a beruházónak előbb a saját tőkéjét illetve a bankoktól, esetleg önkormányzattól kapott részt költi el. Nagy Róza szerint ez a feketegazdaság fehéredését is elősegíti. Ám, hogy a tárca sem maradéktalanul elégedett a kialakult helyzettel, jól mutatja, hogy a mostani bejelentés szerint ezentúl a nyertes pályázók az eljárás keretében 50 százalék támogatási előleget is igényelhetnek.
(l. r.)

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo