A németek szerint az USA már nem sokáig lesz szuperhatalom

A globális bankválság mély nyomokat fog hagyni és gyökeresen át fogja alakítani a világ pénzügyi rendszerét a német pénzügyminiszter szerint. Peer Steinbrück a német parlament előtti kormányzati értékelésében úgy vélte, hogy a világ már nem lesz olyan, mint amilyen a válság előtt volt, így az Egyesült Államok is elveszíti a világ pénzügyi rendszerének szuperhatalmaként élvezett státuszát.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Steinbrück szerint a németeknek is fel kell készülniük a lassabb növekedésre, a kedvezőtlen munkaerőpiaci fejleményekre, mivel a német reálgazdaság is kárt szenved. Az egyelőre még nyitott, hogy a válság milyen mértékben érinti az államháztartást, bár eddig nem csökkentek az adóbevételek.

A német pénzügyminiszter ismét elutasította azokat a követeléseket, hogy amerikai mintára Németországban is dolgozzanak ki bankmentő csomagot. Steinbrück szerint elsősorban amerikai problémáról van szó.

Steinbrück súlyos mulasztásokat vetett az Egyesült Államok szemére: egyebek mellett a saját tőkére vonatkozó előírások késedelmes bevezetését, a befektetési bankok működésének nem megfelelő szabályozását, a pénzügyi felügyelet elaprózottságát. "Ez a sok tekintetben nem megfelelően szabályozott rendszer éppen összeomlóban van " - hangsúlyozta Steinbrück.

A veszélyt George Bush is elismerte, aki arra figyelmeztetett szerdai tévébeszédében, hogy az Egyesült Államok súlyos pénzügyi válságban van, s kormányzati cselekvés híján hosszú recesszió köszönthet az amerikai gazdaságra.

Az esti főműsoridőben az országos tévécsatornákon élőben közvetített bő tízperces beszédben arról igyekezett meggyőzni az amerikaiakat, hogy támogassák az ország pénzügyi piacait sújtó zavarok elhárítása céljából a kongresszus elé beterjesztett 700 milliárdos kormányzati bankmentő tervet.

A németek azért még jól élnek

Európában Németországban van a legtöbb gazdag, és Romániában, illetve Bulgáriában a legkevesebb, hangzott el korábban egy szeptemberi bécsi konferencián, amelynek az Európai Unióban tapasztalható társadalmi egyenlőtlenség volt a témája.

A felszólalók megállapításai szerint Németországban a legnagyobb a vagyonok koncentrációja. A 65 ezer leggazdagabb német - főként a nagy, tradicionális családok - a lakosság egy ezrelékét teszi ki a 20 évnél idősebb korosztályban. Ugyanakkor az ő kezükben koncentrálódik a jövedelmek 4 százaléka.

Az adótörvények is a gazdagoknak kedveznek: a 40 leggazdagabb német adóterhei 1998 és 2002 között 45 százalékról 32 százalékra csökkentek.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo