A magyar kormány ragaszkodik a Ferihegyi Repülőtér értékesítésekor, 2005-ben a BAA-val megkötött szerződésben foglaltak teljesítéséhez - mondta el Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium szóvivője az MTI-nek. A szóvivő a Budapest Airport új tulajdonosjelöltjét, a német Hochtiefet illetően csak annyit közölt, hogy a cég, illetve a Pénzügyminisztérium képviselői "beszélő viszonyban" vannak egymással.
Oravecz Péter, az ÁPV ZRt. kommunikációs igazgatója az MTI-nek úgy fogalmazott: amennyiben a felek között megszületik a megállapodás, a tranzakcióhoz vélhetően a magyar állam jóváhagyására is szükség lesz. Sajtóértesülések szerint a szerződés aláírását a jelenlegi és az új tulajdonos között hátráltatja, hogy a Hochtief szeretne lazítani a privatizációs szerződésben meghatározott fejlesztési terveken és kötelezettségeken, amihez a magyar kormány hozzájárulása is szükséges.
A BAA összesen 465 milliárd forint tranzakciós értéken jutott 2005 decemberében a Budapest Airport Zrt. 75 százalék mínusz egy szavazatához, a repülőtér 75 éves üzemeltetési jogához, továbbá a tevékenységhez szükséges állami tulajdonú eszközökhöz. A tulajdonos ezen kívül vállalta, hogy a vagyonkezelés 75 éve alatt az éves bevétel 0,5 százalékát, de minimum 750 ezer eurót fizet a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnak.
A tranzakciós szerződésben a BAA 260,6 millió euró fejlesztést és beruházást vállalt 2011-ig, amelyek nem teljesítése esetén kötbért kell fizetnie. Erre - a vagyonkezelői szerződés szerint - 75 millió euró bankgaranciát kellett letennie a vevőnek.
Miután a spanyol Grupo Ferrovial által vezetett konzorcium júniusban megszerezte a BAA-t, új stratégiát dolgozott ki, amely a BAA nagy-britanniai repülőtereire összpontosít a cég nemzetközi érdekeltségei helyett. A BAA tavaly októberben jelentette be, hogy értékesíti a BA ZRt.-ben meglévő érdekeltségét. A vevőjelölt, a német Hochtief maga is pályázott a Budapest Airport megvásárlására még 2005-ben, akkor másodikként végzett a pályázaton, 406 milliárd forintos ajánlati árral. A BAA és a Hochtief között jelenleg is folynak a tárgyalások a tulajdonosváltás részleteiről. Az előzetes megállapodás megkötését követően a Hochtief AirPort ügyvezetője, Reinhard Kalenda elmondta, hogy a Ferihegyi Repülőteret Magyarország hosszú távú előnyére kívánják erősíteni és fejleszteni. Hozzátette: "a privatizációs eljárásban való részvételünk során ambiciózus terveink voltak a repülőtér növekedésére és fejlesztésére, és ezek az ambícióink továbbra is élnek".
Korábban Veres János pénzügyminiszter is nyilvánvalóvá tette, hogy a BAA Budapest Airportban lévő érdekeltségének potenciális vevője köteles átvállalni a BAA által 2005 decemberében aláírt privatizációs szerződésben rögzített beruházásra, fejlesztésre, növekedésre és munkavállalói jogokra vonatkozó kötelezettségeket.
Az Európai Bizottság mint versenyfelügyelet tavaly év végén hagyta jóvá, hogy a legnagyobb német építőipari vállalat, a Hochtief repülőtér-üzemeltető egysége, továbbá a német állami Kreditanstalt für Wiederaufbau pénzintézet és a kanadai Caisse de Dépot et Placement du Québec konzorciuma megvegye a Budapest Ferihegy Nemzetközi Repülőtér Üzemeltető Rt. (Budapest Airport) 75 százalék mínusz egy szavazat tulajdonrészét a brit BAA Plc repülőtér-üzemeltetőtől. A konzorciumban a Hochtief AirPort GmbH részesedése közel 50 százalékos.
A Hochtief 1997 óta foglalkozik repülőtéri befektetésekkel és azóta Hamburg, Düsseldorf, Athén, Sydney és Tirana repülőterében szerzett részesedést.