A korábbi évekhez hasonlóan a magyar gazdaság továbbra is eltérő pályán fog mozogni a közép-kelet európai gazdaságok többségével szemben: miközben a főbb régiós gazdaságok 2010-ben már enyhe növekedést tudnak majd felmutatni, addig a magyar gazdaság teljesítménye továbbra is csökkenő lesz, legjobb esetben is stagnálást tapasztalhatunk majd.
A régiós gazdaságok teljesítménye szempontjából Magyarország látszólag a sor végén kullog, amit azonban más megvilágításba helyez az a tény, hogy Magyarország régiós, sőt európai uniós szinten is az egyik legalacsonyabb államháztartási hiánnyal fog rendelkezni, ráadásul ez az előny a közeljövőben is fennmaradhat. Ez a fiskális fegyelem pedig egy olyan időszakban, mikor az államok fokozatosan adósodnak el, komoly fegyvertény lehet a nemzetközi befektetők szemében, amit a befektetők a vonzó befektetésnek számító magyar állampapírok vásárlásával honorálhatnak az év első negyedében.
Sok kérdés megválaszolása marad a választások utánra
A pozitív tendenciát árnyalhatja, illetve rosszabb esetben visszájára fordíthatja a tavaszi országgyűlési választások közeledtével a politikai erők ígérgetési háborúja, amely az ország kockázati megítélését ronthatja, ezen keresztül pedig gyengítőleg hathat a forint árfolyamára. Több, Magyarországgal egy kalap alá vett országban az év folyamán parlamenti, illetve elnökválasztás lesz. A jelenlegi előrejelzések alapján úgy tűnik, hogy azokban az országokban, ahol parlamenti választásokra kerül sor, nagy az esélye, hogy a végső győztes csupán minimális többséget szerez a törvényhozásban, ami megnehezíti az euró bevezetéshez szükséges reformintézkedések véghezvitelét.
Ebben a tekintetben Magyarország helyzeti előnyben van, mivel a jelenlegi prognózisok szerint a győzelemre esélyes Fidesz magabiztos többséget szerezhet a törvényhozásban. A győzelemre esélyes párt háza tájáról egyelőre csak néhány ígéret látott napvilágot, amelyek közül a pénz- és tőkepiacok szempontjából két legszignifikánsabb, egy esetleges új költségvetés elfogadása, illetve egy egyszeri nagyarányú adócsökkentés 2010-ben, melyet a gazdaság állapotától tesz függővé a vezető ellenzéki párt. Az Equilor várakozásai szerint középtávon Magyarországnak lehet a legnagyobb esélye arra, hogy minél hamarabb bevezesse az eurót a kelet-közép európai régióban.
5,5 százalék alatt lesz az alapkamat?
A piaci konszenzus szerint 2010-ben a jegybanki alapkamat tovább csökkenhet és a várakozások szerint a kamatvágások 5,5-5,75%-nál érhetnek véget, amit az év második felében már kamatemelés követhet függően a világ jegybankjainak kamatpolitikájától. Amennyiben ugyanis a fejlett piacokon megkezdődik a kamatemelési ciklus, azt a magyar alapkamatnak is követnie kell, mivel tartani kell az országkockázatból adódó jelenlegi kamatprémiumot.
Az Equilor várakozása szerint amennyiben a befektetői hangulat a közelgő választások kapcsán sem romlik jelentősen Magyarországgal szemben, akkor megnő az esélye annak, hogy az alapkamat a piac által várt 5,5%-os szint alá csökkenjen.