2010 első félében mind a lakossági, mind a vállalati hitelezésben stagnálásra számít a szövetség elnöke, aki szerint a korábbi évek "puha finanszírozása", bő likviditása többé nem tér vissza. Csökken majd a bankok céltartalékolási igénye és az eredményesség 2009-hez képest kicsit javulni fog.
A bankszövetség szerint nem kizárt, hogy véget ért a 2008 októbere óta tartó gazdasági válság, az állami kereslet-élénkítés jól vizsgázott, a gazdaságok várhatóan újra növekedési pályára kerülnek - olvasható a bankszövetség összefoglaló anyagában. Az elemezés szerint az alacsony megtakarításon, fedezetnélküli hitelezésen alapuló évtizedes "túlpörgés" megbukott, a bankrendszer erősebb szabályozása iránti igény jelentkezett világszerte.
2009-ben Magyarországon a hitelállomány nominálisan is csökkent, a vállalkozói hitelek közül a nagyvállalatok hitelei csekély mértékben nőttek, a háztartási hitelek közül a lakáshitelek csaknem befagytak. Ezzel párhuzamosan valamelyest javult a hitel/betét arány és a hitelek devizahányada is mérséklődött - olvasható a bankszövetség összefoglalójában.
Nem kell csődtől tartani
A magyar bankrendszer stabil és egészséges, azon kevés bankrendszer közé tartozik, amelyet nem kellett megsegíteni az adófizetők pénzéből - véli a Bankszövetség. Vannak ugyan - alapvetően a hitelezésből fakadó - veszteségek, s elképzelhető, hogy egy-két bank az idén veszteséges lesz, de ezt a korábban megképzett tartalékokból kezelni tudják - mondta Erdei Tamás.
A szövetség összefoglalója pozitívan értékeli azt, hogy a magyar gazdaság bankcsődök nélkül "megúszta" a válságot. Egyúttal nem túl jelentős árfolyamgyengülés, alacsony költségvetési hiány és erős GDP visszaesés mellett küzdi le azt, ami a nemzetközi pénzügyi válságból érintette.
Korrekt kapcsolat az ügyféllel
A likviditási gondokon már túl vannak a bankok, a refinanszírozási költségek ugyanakkor továbbra is magasak, aminek a hitelkamatokban is meg kell jelennie, csakúgy, mint az árfolyamváltozásoknak - mutatott rá, majd kiemelte: a bankoknak érdekük, hogy az ügyfelekkel korrekt együttműködést alakítsanak ki, ugyanis tartós kapcsolatról van szó, s ha a kliens csalódik, az a bankoknak is káros.
Ha az ügyfél kooperatív, és csak átmeneti nehézségekkel küzd, a bankok különféle eszközökkel - például a hitelek átütemezésével - igyekeznek segíteni. Azoknak a megsegítése azonban, akik elveszítették fizetési képességüket, és belátható időn belül nem is javul a helyzetük, szociálpolitikai feladat - jelentette ki a bankszövetség első embere.
Nem megy a lakásmentés
A "lakásmentő" csomag feltételeinek módosításától Erdei nem vár átütő hatást. A bankok által felajánlott megoldásokat eddig mintegy ötvenezren vették igénybe Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára szerint, míg az áthidaló kölcsönt július 28-i bevezetése óta 320-an.
A bankoknak a biztosítékokat a betétesek biztonsága érdekében érvényesíteniük kell - mondta a bankszövetség elnöke. Ismertette: alapvetően nem a banki, hanem a közüzemi tartozások miatt került sor árverésekre, amelyekbe a bankoknak be kellett csatlakozniuk, különben elveszítették volna követeléseiket.
Témák, melyekben még nincs végleges döntés
A napirenden lévő szabályozási kérdésekről szólva az elnök elmondta: az elmúlt hetekben sok kérdésben sikerült szakmai kompromisszumra jutni, ezek közé sorolta a magatartási kódexet és a hitelintézeti törvény (Hpt.) kapcsolódó módosítását.
A fogyasztási hitelekre vonatkozó uniós direktívát csak a fogyasztási hitelekre alkalmaznák a bankok, a jelzáloghitelekre nem; az EU sem teszi ezt kötelezővé - mondta Erdei.
A jegybank devizahitelezést korlátozó javaslatát illetően a Pénzügyminisztérium (PM), a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Magyar Bankszövetség megállapodott az alapelvekben, rövid időn belül elkészül a kormányrendelet tervezete. A bankok a forinthiteleknél 75-80, az euróalapúaknál 60-65 százalékos LTV-t tartanak elfogadhatónak, az pedig szerintük a bankok felelőssége, hogy milyen kockázatot vállalnak fel. Erdei szerint közelednek a megállapodáshoz.
A bankok egyetértenek azzal, hogy az ügynöki tevékenységet szabályozni kell, mert a kialakult rendszer egészségtelen. Legyen szigorúan szabályozott, engedélyköteles az ügynöki munka, s visszavonható az engedély, ha valaki a feltételeket nem teljesíti - mondta Erdei, aki szerint pár napon belül elkészül a tervezet. Hozzátette: szeretnék, ha a szabályozás még az idén törvényi erőre emelkedne.
A bankok támogatják a gyorskölcsönök esetében a teljes hiteldíj mutató (THM) maximálását is.