A magyar átlagember minden 7. forintját hitelére költi

A magyar lakosság az elmúlt években egyre inkább devizában adósodott el, tavaly a háztartások által felvett hitelek 80 százaléka már devizahitel volt. A háztartási hitelek GDP-hez viszonyított aránya jelenleg közel 40 százalék, aminek közel 60 százaléka svájci frank alapú. Az MNB szerint túlzott eladósodásra utalhat, hogy a magyar lakosság törlesztési terhe a rendelkezésre álló jövedelmének 13 százaléka, ami meghaladja az eurózóna átlagát.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az MNB háttéranyaga szerint a devizahitelezés egyedi és rendszerszintű kockázatokat is hordoz. Egyedi szinten a devizaalapú hitelezés legnagyobb veszélye a kockázatok nem megfelelő felmérése. Így a háztartások túlzott mértékben eladósodnak, nincs tartalékuk az árfolyam változása vagy a kamatok emelkedése esetén, ami a későbbi nemfizetés kockázatát megnövelheti. A hitellel rendelkező háztartások körében a jövedelemarányos törlesztőrészlet 20 százalék körüli, míg a legalacsonyabb jövedelmű, hitellel rendelkező háztartásoknál ez az arány még magasabb, akár 22 százalék is lehet, miközben pénzügyi tartalékaik elenyészőek.

Rendszerszintű bajok 

Az egyedi és az egész gazdaságot érintő kockázatok a pénzügyi rendszer szintjén összeadódnak - hívja fel a figyelmet az MNB. A háztartások túlzott eladósodottsága, a devizahitelek visszafizetési valószínűségének nagyfokú árfolyam-érzékenysége, valamint a bankrendszer forrásainak megújítási kockázatai jelentősen megnövelik az ország sérülékenységét és a magyar államadósság finanszírozási költségeit, s korlátozzák a monetáris politika mozgásterét.

Az MNB által javasolt szabályozás az egyedi banki szintű kockázatvállalási alapelvek, illetve a hitelezési feltételek szigorítását célozza, aminek részét képezi a jövedelemarányos törlesztés, a hitel/fedezet arány szabályozása, valamint a gépjárművásárlás finanszírozásánál a maximális futamidő korlátozása. Az MNB szerint mind a bank, mind az ügyfél kockázatait mérsékli - a túlzott eladósodás elkerülésével - a vállalható jövedelemarányos törlesztés (payment-to-income ratio, pti) korlátozása, ami egy kétkeresős háztartás nettó átlagjövedelméhez képest forinthiteleknél maximum 30 százalék lehetne. Magasabb jövedelemnél a valószínűsíthetően nagyobb tartalékok miatt ez a korlát emelkedhetne.

A fedezett hitel vissza nem fizetése esetén a bankok kockázatát csökkenti a maximális megengedett hitel/fedezet arány (loan-to-value ratio, ltv). A korlát meghatározásánál főként a fedezet piaci árának változékonyságát, valamint az esetleges kényszerértékesítés miatt kialakuló nyomott árakból adódó kockázatot kell figyelembe venni. Mindezek alapján - a nemzetközi gyakorlattal összhangban - a forintalapú jelzáloghiteleknél a piaci érték alapján 70 százalékos maximális ltv arányt javasol a jegybank, míg a forintalapú gépjármű-finanszírozásnál legfeljebb 80 százalékot.

Mielőtt újra elszalad a szekér

Mivel a devizahitel-állomány növekedése a pénzügyi válság következtében jelentősen lelassult, a forinthitelek részaránya megnőtt, a korlátok mostani bevezetése várhatóan nem gyakorolna jelentős hatást a bankrendszer és a makrogazdaság teljesítményére. Mivel azonban a devizahitelezés a múltbeli tapasztalatok alapján újból gyorsan megindulhat, az MNB szerint még a fellendülési periódus előtt fontos lenne bevezetni a szabályozást.

A hatástanulmány szerint az MNB által javasolt hitel/fedezet és törlesztés/jövedelem arány-korlátok alkalmazása a forint- és devizahitelek esetén valamelyest lassíthatja ugyan a jövőbeli fellendülést, de a növekedés szerkezete egészségesebb lenne, és a kisebb folyó fizetési mérleghiány miatt csökkenne az ország külső sérülékenysége. Ez a forint- és eurokamat közötti különbözet gyorsabb csökkenését tenné lehetővé, és a növekedést hosszú távon is javíthatná. Az MNB szükség esetén kész egyeztetni a javaslatról a pénzügyi stabilitásért felelős további intézményekkel és a piaci szereplőkkel is - áll a háttéranyagban.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo