A külföldi tulajdonos negatív hatása

Tóth I. János, a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézetének vezető munkatársa tanulmányt készített „Piaci környezet és a magyar termelővállalatok termelékenysége” címmel. A kutatás elsődleges célja a vállalatok termelékenységére és növekedésére ható tényezők vizsgálata volt. A kutató górcső alá vette a magyar vállalatok pénzügyi fegyelmének változását, a külföldi tőke növekedésének hatását Magyarország piaci szerkezetére, illetve, hogy van-e a külföldi tulajdonlásnak áttételes pozitív (spillover) hatása.

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legnagyobb magyar termelő exportvállalatok termelékenységének és növekedésének, illetve a külföldi tulajdonlás ezen a téren gyakorolt hatásának vizsgálatában jelentős szempont a pénzügyi és fizetési fegyelem változása. Ez nem csak a magyar gazdaság növekedésére van hatással, hanem arra az üzleti környezetre is, amiben ez a növekedés történik. Tóth I. János szerint a piacgazdaság intézményi feltételeinek fejlődése magával vonja az üzleti partnerek szerződéses kapcsolatainak megszilárdulását is.

1995 és 2001 között a vállalatok pénzügyi fegyelme javult, ugyanakkor ez kevésbé jellemző a kisebb cégekre, illetve azokra, amelyek főleg export piacokra szállítanak. A pozitív tendencia egyik oka a külföldi tulajdonú vállalatok arányának növekedése. Ezenkívül a külföldi vállalatok kétséget kizárólag pozitív hatással vannak a gazdasági növekedésre, az alkalmazotti létszámra és a termékekre. Ezek azok a tényezők, amelyek a magyar gazdaság dinamizmusát adják, és amelyeknek az 1997 óta tartó folyamatos GDP növekedés köszönhető – állapítja meg a tanulmány.

Ugyanakkor Tóth néhány negatív jelenségre is felhívja a figyelmet. A gazdaságon belül a külföldi tulajdonban lévő vállalatok növekvő százaléka olyan piaci koncentrációhoz vezet, amelynek eredményeképpen a hazai cégek kiszorulnak a belső piacról, így versenytorzító hatása van. A tanulmány egy másik megállapítása szerint a külföldi részesedés növekedésével nő az egy érdekcsoporton belül történő üzleti tranzakciók súlya. Ez szintén a piaci verseny visszaszorulásához vezethet. A vizsgált vállalatoknál szerzett tapasztalatok szerint ez a termelékenységére is negatívan hat.

A tanulmány készítői – összhangban más empirikus vizsgálatok eredményeivel – nem találtak bizonyítékot, arra, hogy a külföldi tulajdon térhódítása növelné az adott cég termelékenységét. A hathatósabb technológiai transzfer inkább az ellenőrzések területén mutatkozik – állítja a szerző.

Tóth I. János tanulmányának meglepő és váratlan megállapítása volt, hogy az exportáló cégek körében az Európai Uniónak egyáltalán nincs hatása a termelékenységre. Sőt! Az elsősorban az unió tagállamaiba exportáló vállalatok termelékenysége alacsonyabb, mint másoké, mivel a magasabb exportarányhoz a vizsgált vállalatok többségénél magasabb import társul. Összességében a külföldi tulajdonban lévő cégek gyakrabban végeznek export-import tevékenységet, mint a magyar vállalatok.

A kapott eredmények tükrében Tóth I János azt állítja, hogy a külföldi tulajdonos csak korlátozottan hat pozitívan a beszállítói és vevőkapcsolatok alakulására. Egy vállalat exporttevékenysége minél koncentráltabban egy fejlett gazdaságba, például EU tagállamba, irányul, annál magasabb az import aránya, és annál kisebb áttételes pozitív hatás érhető tetten – állapítja meg a kutató.

Véleményvezér

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.
Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete

Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete 

Kinek a pap, kinek a papné, valakinek meg mindkettő.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo