A Kopint-Datorg adatai szerint a magyar gazdaság nincs válságban

Az utóbbi időszak legkedvezőtlenebb jelensége a termékegységre jutó, euróban mért bérköltség növekedése volt. Ugyanakkor annak is látni jelét, hogy a bér versenyképessége a vállalati szférában némi javulásnak indult. A bruttó keresetek kiáramlása az első félévben enyhén mérséklődött, ezt elsősorban a költségvetési szférában lehetett tetten érni. A Kopint-Datorg 2003/2., aktuális konjunktúrajelentése alapján is kiderül, Magyarországon nincs jele a válságnak, az első negyedéves növekedés 2,7 százalék volt, az idei egész esztendei pedig 3-3,5 százalék körül alakul.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nincs válság, nincs csőd, nincs csődközeli helyzet. „Csupán” gyakorta emlegetnek idehaza, hogy ilyen módon lenne bajban az ország. Ezért sem véletlen, hogy az elmúlt fél évben kritikus hangnemben beszél rólunk a külföldi szaksajtó és befektetői kör. Mindenesetre a gazdasági mutatók nem támasztják alá sem a hazai, sem a nemzetközi válságjóslatokat. Palócz Éva, a Kopint-Datorg Rt. vezérigazgató-helyettese érvelését azokkal az adatokkal támasztotta alá, amelyeket a kutató intézet legfrissebb, második negyedéves konjuntúrajelentése tartalmaz.

A kiadvány egyik szerzője, Köves András lényegében változatlannak meg a világgazdaságban fő folyamatait, azaz érvei szerint még mindig velünk van a 2001 óta dekonjunktúra, s a kilábalás néhány tapasztalható jele még nem meggyőző. A 2001-2003-as időszakban az OECD országokban a gazdasági növekedés folyamatosan lassabb a korábbi két esztendőben tapasztaltnál. Köves szerint azonban a világban ennek ellenére sincs recesszió, leszámítva egy-két hazánkhoz közeli államot. Az Egyesült Államokban az erős anticiklikus fiskális politika manapság is igaz, de az is, hogy éppen a kritikus helyzetben lévő iparágak pozíciói már javulni látszanak. Egyelőre a befektetői bizalom hiányzik jelenleg is, tavaly pedig az volt a jellemző, hogy több működő tőke hagyta el Amerikát, mint amennyi oda érkezett. Tény, hogy a munkanélküliség adatai változatlanul kedvezőtlenek az USA-ban. Csakúgy, mint Európában, ahol Németország gazdasági kilátásai változatlanul kedvezőtlenek. Alapvető probléma, hogy nemcsak a konjunktúrális gyengeséggel, hanem komoly struktúrális problémákkal is szembe kell nézni. Köves András a maastrichti követelmények merev kezelésére utalva azt is leszögezte, hogy az Európai Unióban komoly terhet jelent a fiskális szigor, visszafogja a növekedést, holott az infláció csökken, igen alacsony. Ennek ellenére is csak nehezen hajlik az Európai Központi Bank a kamatcsökkentésre, pedig az EU-ban nem az infláció a fő ellenség.

A rendszerváltó országok mindegyikére ugyancsak jellemző a kedvező inflációs adat. Több országban a lakossági fogyasztás számított meghatározó húzóerőnek az utóbbi időben. Némelyik államban csak ilyen úton haladhattak, de jellemzően a választások játszottak fő szerepet abban, hogy a belföldi keresleten keresztül érték el a nagyobb növekedést. A magyar gazdaság fő jellemzői sem másabbak, s ugyanúgy hatnak rá az eurózóna folyamatai is. A Kopint-Datorg számításai szerint az idei növekedés 3-3,5 százalék körül alakul. (Az első negyedévben a GDP 2,7 százalékkal lett magasabb.) Jellemző még, hogy az export-import bővülése közötti rés kitágult, a készletfelhalmozás pedig kevésbé nő. Bartha Attila, a konjunktúrakutató cég szakértője szerint az utóbbi időszak legkedvezőtlenebb jelensége a termékegységre jutó, euróban mért bérköltség növekedése volt. Ugyanakkor annak is látni jelét, hogy a bér versenyképessége a vállalati szférában némi javulásnak indult. A bruttó keresetek kiáramlása az első félévben enyhén mérséklődött, ezt elsősorban a költségvetési szférában lehetett tetten érni.

Az állampapír piacon lehetett leginkább észre venni, hogy mind az év elején, mind a sáveltolást követő időszakban hogyan reagálnak a külföldi befektetők a váratlan és kedvezőtlen változásokra. Úgynevezett kockázati felárral kereskedtek elsősorban a rövid távú papírokkal. A legutóbbi időkig változatlanul jellemző volt a magyar gazdaságra, hogy a megtakarítási kedv alacsony, bár – Palócz Éva szerint – némi kedvező változás első jelei is láthatók már.

Kapcsolódó táblázat

A magyar gazdaságról

A nemzetközi gazdaságról

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo