A nemzetközi hitelminősítő prognózisa szerint az általa vizsgált 21 ország közül az idén 19-ben lesz recesszió, egy gazdaság - a lengyel - zéró növekedést produkál, és csak Azerbajdzsánban várható GDP-növekedés, valószínűleg 2,5 százalékos. A feltörekvő Európa egészének gazdasági kibocsátása a Fitch becslése szerint átlagosan 3,1 százalékkal csökken 2009-ben. Ez "súlyos és hirtelen recesszió" a tavaly mért 4 százalékos, és a 2007-tel zárult öt év átlagosan 6,8 százalékos éves növekedései után, áll a Fitch elemzésében.
A hitelminősítő előrejelzése szerint az idei évre valószínűsített 3,1 százalékos átlagos térségi GDP-mínuszon belül igen széles a megoszlás: az előrejelzési sáv az azeri gazdaságra jósolt 2,5 százalékos reálnövekedéstől és a Fitch által Lettországban várt 12 százalékos GDP-zuhanásig terjed. A Fitch Ratings a két másik balti köztársaságban, Észtországban és Litvániában egyaránt 10-10 százalékos visszaesést jósol 2009-re, és mindhárom országban még jövőre is 2-3 százalékos GDP-csökkenéssel számol.
A közép-európai EU-térségben Magyarországon és az euróövezeti tag Szlovéniában lesz a legmélyebb a recesszió; a Fitch a magyar gazdaságban az idén 5, Szlovéniában 4,3 százalékos visszaesést valószínűsít. A hitelminősítő szerint a magyar GDP-érték 2010-ben 0,5 százalékkal növekszik, a vizsgált térség egészében pedig átlagosan 1,4 százalékos GDP-növekedés várható. A Fitch Ratings által a magyar gazdaságra adott idei és jövő évi előrejelzés jobb, mint amit az egyik társcég, a Standard & Poor's vár. Az S&P, amely a hét elején az addigi "BBB"-ről "BBB mínusz"-ra rontotta a magyar szuverén adósbesorolást, a lépéshez fűzött londoni elemzésében 6 százalékos idei és 1 százalékos jövő évi magyarországi gazdasági visszaesést jósolt.
A Fitch szerdai térségi prognózisa szerint Szlovákiában az idén 2 százalékos, Csehországban 2,5 százalékos, Oroszországban 3 százalékos visszaesés lesz. A cég szerint a feltörekvő európai gazdaságokban meredekebb a recesszió, mint máshol, tekintettel a térség országainak olyan sajátosságaira, mint a nagyon nyitott, kereskedelem-érzékeny gazdaságok, a már a válság előtt is meglévő egyensúlytalanságok, valamint egyes esetekben a nyersanyagexport-függés. A térségbeli országok hosszú futamú adóskockázati besorolásai a nemzetközi hitelminősítőknél: