A Pénzügyminisztérium számítása szerint 2006-ban 1,7 százalékkal mérséklődik az infláció annak az adócsomagnak a bevezetése eredményeképp, amellyel a következő esztendőt várja a fiskális tárca. Ennek az évnek a végére pedig 3,5-4 százalék körüli pénzromlással kalkulálnak. Az infláció abszolút aktuális adatát ugyancsak nyilvánosságra hozta augusztus 11-i sajtótájékoztatóján Molnár Albert pénzügyminisztériumi politikai államtitkár, miszerint júliusban ez a mutató 3,7 százalék lett. A fiskális tárca és a jegybank vezetése várhatóan augusztus 20-án, illetve közvetlenül az ünnep után ismerteti az inflációs célt meghatározó - ezúttal már most is egységesnek tűnő - álláspontját. A minisztériumban azt viszont nem gondolják, hogy a költségvetés úgynevezett sarokszámaival adósok lennének, noha ezen adatokkal máskülönben már júliusban elő szoktak állni. Noha még nem tárták a nyilvánosság elé a 2006-os büdzsé jellemző számait, az államtitkár szerint nincsenek késésben, s szintén ennek a hónapnak a második felében talán már megismertetőkké válnak ezeket az információk is. Mindenesetre már szeptemberben gyakorlatilag benyújtható lesz a költségvetés.
A politikai államtitkár sajtótájékoztatóján többször is visszatért az aktuális inflációs adatból szerinte egyenesen következő árstabilitás magyarázására. Ezt annak dacára állította, hogy már egy ideje elég nehéz precízen kalkulálni az olajár alakulásával. A minapi statisztikai adatot, a külkereskedelmi mérleg egyenlegét is kommentálta Molnár Albert, miszerint roppant kedvező az első félévi export-import arány, az előbbi 11,4 százalékkal, az utóbbi 5,4 százalékkal bővült, s 1,1 milliárd euróval lett jobb az egyenleg az egy évvel korábbinál. A második félévben valamivel szerényebb lesz a javulás adata, de még így is 600-700 millió eurós külkereskedelmi egyenlegjavulást könyvelhetünk el az év végén 2005 egészét tekintve. A kivitel specialitása, hogy a gazdaság szereplői unión kívüli piacokon tudtak "erősíteni".
#page#
A makroadatok ismertetése kapott elsőbbséget a PM sajtótájékoztatóján, dacára annak, hogy az adótörvények várható hatásáról kívántak információkat nyilvánosságra hozni. Az államtitkár a szeptemberben már a kormány és a parlament elé kerülő tervezetről kijelentette: 200 milliárd forintot hagynak ott jövőre az embereknél. Molnár Albert másmilyen viszonyítási számok formájában is ismertette az adótervek "hozadékát", azaz állampolgáronként 20 ezer forintot nem szednek be jövőre. Egy öttagú család esetében 100 ezer forint a többletjövedelem. A 200 milliárd forintot, a GDP 1 százalékát a kormányzat nem engedi elinflálódni, azaz nem veszi vissza ezzel a gyakorta használt eszközzel a lakosság jövedelmét. Az adócsökkentést a kormányzat az állampolgároknak szánja, s érdekében áll, hogy érvényre is jusson a 20 százalékra korrigált áfa 4 százalékot kitevő ármérséklő hatása. Maga az áfa-csökkentés 166 milliárd forintot jelent a költségvetésnek - részletezte Molnár Albert a jövő évi programot. A piactól várja a PM, hogy a lakosság meg is kapja a forgalmi adó mérséklésének eredményét, de biztos, ami biztos, tárgyalásokat kezdeményez az üzletláncokkal, a kereskedelmi szervezetekkel. Az áfa mellett más adónemeken keresztül is "kap" a lakosság, 66 milliárd forintot például a személyi jövedelemadóra vonatkozó könnyítések eredményeképp. A társasági adóalapnál a kis és mikrovállalkozások jutnak elszámolási kedvezményhez, itt mintegy 13 milliárd forint marad az adózóknál. November 1-től a tételes egészségügyi hozzájárulás is csökken, az 1950 forintra lefaragott befizetési kötelezettség jövőre 65 milliárd forintot jelent a gazdaság szereplőinek.