A guruk egymással szemben: elesik Amerika vagy sem?

Nagy érdeklődés előzte meg a legutóbbi amerikai munkanélküliségi statisztikát. Túl a közvetlen számokon, az adatok jelezhették volna, hogy a két vezető amerikai befektetési bank fő közgazdászainak az amerikai gazdaság állapotáról, illetve távlataival kapcsolatos, egymásnak ellentmondó nézetei közül melyik áll közelebb az igazsághoz. Nem csupán elméleti kérdés, hogy Jan Hatzius (Goldman Sachs) borúlátóbb vagy Richard Berner (Morgan Stamley) bizakodóbb előrejelzése helytálló: a világ befektetőinek megannyi döntését és így magát a világgazdasági helyzetet is befolyásolja az eredmény.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A The New York Times szerint Hatzius a Wall Street legismertebb pesszimistája. Ő azt mondja: az amerikai gazdaságra erős lassulás vár az év második felében, ez ismét növelni fogja a munkanélküliséget és egyben a defláció kockázatát. A defláció romboló hatást gyakorol a nehézségekkel küszködő gazdaságra, mivel az árak és a bérek egyaránt csökkennek. Berner viszont annak ellenére ragaszkodik derűlátó jóslataihoz, hogy a tények inkább Hatzius nézeteit látszanak igazolni. Berner az amerikai gazdaság 3,8 százalékos növekedését várta a második negyedévre, de a kormány a napokban bejelentette, hogy a bővülés 2,4 százalékos volt. Hatzius 2 százalékos előrejelzése közelebb állt a tényleges eredményhez.

Berner még mindig arra számít, hogy az év második felében felgyorsul a gazdaság és ez elő fogja segíteni a munkanélküliség fokozatos csökkentését. Szerinte a defláció - amely elmélyítette az 1929-33-as nagy gazdasági válságot, illetve fontos tényezője volt annak, hogy az 1990-as évek az "elvesztett évtizedként" vonultak be Japán gazdaságtörténetébe - nem a fő veszély a mai Amerikában. Berner nem tagadja, hogy a jelenlegi adatok és a piaci hangulatok Hatziust igazolják, de fenntartja véleményét.

Recesszió vagy fellendülés

 


Hatzius, a pesszimista

A 41 éves, német születésű Hatzius 3 éves volt, amikor a ma 64 éves Berner megkezdte gazdasági elemző tevékenységét, amelynek során az utóbbi dolgozott a központi bank szerepét betöltő FED keretében és a pittsburghi Mellon banknál. Mindketten pontosan előre jelezték a legutóbbi recessziót, Hatziust legutóbb ezért külön díjban részesítette az Arizona egyetem. A Goldman Sachs embere most is biztos magában. "A komolyabb infláció veszélye nagyon csekély, de a deflációé egyáltalán nem az - mondja. - Bár nem valószínű a már megkezdődött talpraállás után egy újabb recesszió ("double dip"), de mindenképpen lehetséges." Hatzius szerint az év végére zéróhoz közeli infláció várható, míg Berner 1-2 százalékos inflációra számít.

Berner sem zárja ki teljesen a deflációt. Erre szerinte az esély 1 a 10-hez, ám véleménye szerint az Egyesült Államok sokkal támadóbban és aktívabban kezelte a kérdést, mint azt Japán tette: a FED gyorsan csökkentette a kamatlábat és erőteljesen vásárolni kezdte az állami értékpapírokat.

A befektetési stratégiákat befolyásoló két vezető közgazdász vitája tükrözi a nem egyszer hevesebb polémiákat, amelyeket az elméleti közgazdászok és kommentátorok folytatnak a defláció veszélyével és a kormány tennivalóival kapcsolatban.

Tovább költeni

Az úgynevezett deflációsok (deflationists) szerint Washingtonnak sürgősen újabb gazdaságélénkítő költekezésbe kellene fognia, hogy elhárítsa a csökkenő árak és bérek deflációs spirálját, amelyet, ha egyszer beindul, nagyon nehéz megállítani. Velük ellentétben az inflációsok (inflationists) az államadóság további növekedésének hatásaitól tartanak. Ők azt hangoztatják, hogy mivel a várható költségvetési hiány az elkövetkező évtizedben évi 1000 milliárd dollár körül jár majd, a kamatok megnőnek, ami megdrágítja a hitelfelvételt és felveri az árakat. Szerintük rendkívül valószínűtlen az újabb visszaesés.

Hatzius szerint véleményét elsősorban az támasztja alá, hogy az amerikaiak visszafogták költekezésüket. A friss adatok szerint a fogyasztók minden pluszjövedelmüket adósságaik csökkentésére fordítják vagy megtakarításaikat növelik vele. Ez fékezi az amerikai gazdaságot, amely erősen függővé vált a fogyasztók kiadásaitól. A kereskedelmi minisztérium szerint az amerikaiak júniusban adózás utáni jövedelmük 6,4 százalékát fordították megtakarításra, a recesszió előtt ez az arány alig 1-2 százalék volt. A FED szerint májusban 4,5 százalékkal, 9 milliárd dollárral csökkent a fogyasztók adóssága - ez volt a 20-ik egymást követő hónap, amikor ez az adósság csökkent. 2007-ben még 5,7 százalékkal, csaknem 40 milliárd dollárral nőtt a teljes fogyasztói adósság.

A kapacitás a fő kérdés

 

 


Berner kissé optimistább

"Fenntarthatatlan volt az ingatlan- és a hitelbuborék, és most az akkori fellendülés fékké vált. Túl sok adósság halmozódott fel, és csökkentésének folyamata még sokáig fog tartani, ez pedig alacsony szintre szorítja a magánkeresletet" - fogalmaz Hatzius. További lassító tényező a sok kihasználatlan kapacitás: munkanélküli munkások, veszteglő kamionok, tétlen üzemek. Hatzius szerint ez akadályozni fogja a cégeket az árak emelésében, és ezzel növeli a defláció kockázatát.

Berner viszont úgy vélekedik, hogy a feleslegessé vált kapacitás gyorsabban leépül, mint azt Hatzius feltételezi, így a vállalkozók növelhetik majd az áraikat és profitjukat, ez pedig elhárítja a defláció veszélyét. Berner szerint a 2009-es gazdaságösztönző csomag nem volt megfelelő eszköz, inkább új ingatlanpiaci szabályozást, foglalkoztatási kedvezményeket és a munkanélküliek számára szakmai átképzést sürget.

Múlt pénteken végül az amerikai munkanélküliség állapotában nem volt változás, megmaradt a magas, 9,5 százalékos szint. Ez ugyan inkább Hatzius nézeteit támasztja alá, de a vita folytatódik. Abban azonban nincs vita, mondja Berner, hogy - mint azt a NYT idézi - a jelenlegi növekedés "bizony még gyengécske".

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo