Az Intézet jelentése szerint a kelet-középeurópai uniós országokban a gazdasági fellendülés a vártnál erőteljesebben érkezett, ezért nemzetközi megfigyelők felfelé módosították elvárásaikat. Az országcsoport átlagos idei gazdasági növekedése 4 - 4.1 százalékos lesz, jövőre átlagosan 3.7 százalék. Miután ez a növekedés meghaladja a nyugat-európai országokét, érezhető lesz a felzárkózás ütemének gyorsulása: a kelet-középeurópai növekedési ütem 2019-ig átlagosan két százalékkal lesz magasabb, mint nyugaton.
A bécsi kutatók Magyarországon idén 4 százalékos gazdasági növekedést várnak, amely jövőre 3.9, 2018-ban pedig 3 százalékos lehet. A térségben a román gazdaság fejlődhet a leggyorsabban, idén 5.7, a következő két évben pedig 4.5 illetve 4.6 százalékkal. Mindez arra mutat, hogy a térség felzárkózása a korábban vártnál valamivel gyorsabb ütemű lesz és a folyamat - legalábbis középtávon - fennmarad, méghozzá anélkül, hogy arra hatással lennének geopolitikai kihívások, vagy politikai egyensúlyhiány.
Ugyanakkor az adatok arra mutatnak, hogy (a térség lakosságának korábbi várakozásai ellenére) még sok időbe fog kerülni a gazdaság
Mutatja ezt a bérszínvonal alakulása is. Míg Ausztriában jelenleg az átlagos bruttóbér 3.600 euró, a térségben Bulgária és Románia után Magyarországon 410 euróval a legalacsonyabb. Szlovénia vezet 1.500 euró körüli átlagbérekkel, Észtországban és Csehországban 1.100 euró körül, vagy afelett járnak a bérek, de többet keresnek már a magyaroknál a horvátok, a lengyelek és a szlovákok is.