A térségben Magyarországon a legalacsonyabb a bruttó bér

Csehország  és Litvánia tíz év múlva, 2026-ig elérheti az EU-országok egy főre jutó nemzeti átlagtermékének 90 százalékát, Magyarország akkor csak 75 százaléknál tart majd, mutatja a  Bécsi Nemzetközi Összehasonlító Gazdaságkutató Intézet (WIIW) felmérése. A magyar bérszínvonalnál csak a román és a bolgár alacsonyabb a térségben - de a kilátások biztatók.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Intézet jelentése szerint a kelet-középeurópai uniós országokban a gazdasági fellendülés a vártnál  erőteljesebben érkezett, ezért nemzetközi megfigyelők felfelé módosították elvárásaikat. Az országcsoport átlagos idei gazdasági növekedése 4 - 4.1 százalékos lesz, jövőre átlagosan 3.7 százalék. Miután ez a növekedés meghaladja a nyugat-európai országokét, érezhető lesz a felzárkózás ütemének gyorsulása: a kelet-középeurópai növekedési ütem 2019-ig átlagosan két százalékkal lesz magasabb, mint nyugaton.

Kép:Pixabay

A bécsi kutatók Magyarországon idén 4 százalékos gazdasági növekedést várnak, amely jövőre 3.9, 2018-ban pedig 3 százalékos lehet. A térségben a román gazdaság fejlődhet a leggyorsabban, idén 5.7, a következő két évben pedig 4.5 illetve 4.6 százalékkal. Mindez arra mutat, hogy a térség felzárkózása a korábban vártnál valamivel gyorsabb ütemű lesz és a folyamat  - legalábbis középtávon -  fennmarad, méghozzá anélkül, hogy arra hatással lennének  geopolitikai kihívások, vagy politikai egyensúlyhiány.

Ugyanakkor az adatok arra mutatnak, hogy (a térség lakosságának korábbi várakozásai ellenére) még sok időbe fog kerülni a gazdaság

Magyarország döntéskényszerben
Hamarosan el kell döntenünk, hogy Európával tartunk, vagy kívül maradunk a szorosabb integráción. Magyarországnak egy nagyon világos igent, vagy egy nagyon világos nemet kell mondania a szorosabb uniós integrációra, és a döntésnek húsba vágó anyagi következményei lesznek – figyelmeztet Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke.
nyugati színvonalának elérése, hiszen a legfejlettebb ország, Csehország sem éri majd el még újabb 10 évet követően sem ezt a nívót.

Mutatja ezt a bérszínvonal alakulása is. Míg Ausztriában jelenleg az átlagos bruttóbér 3.600 euró, a térségben Bulgária és Románia után Magyarországon 410 euróval a legalacsonyabb. Szlovénia vezet 1.500 euró körüli átlagbérekkel, Észtországban és Csehországban 1.100 euró körül, vagy afelett járnak a bérek, de többet keresnek már a magyaroknál a horvátok, a lengyelek és a szlovákok is.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo